REKLAMA

Raiffeisen szacuje, że kredyty CHF stanowią 39 proc. w Millennium, 29 proc. w Getinie

2015-01-15 13:09
publikacja
2015-01-15 13:09

Analitycy Raiffeisen Centrobank szacują, że kredyty mieszkaniowe we franku szwajcarskim stanowią 39 proc. portfela kredytowego Banku Millennium, 29 proc. w Getin Noble Banku i 26 proc. w mBanku.

W ocenie RCB kredyty frankowe stanowią ponadto 20 proc. portfela w PKO BP. W Pekao jest to ich zdaniem jedynie 4 proc.

Szwajcarski bank niespodziewanie obniżył w czwartek stopę procentową do minus 0,75 proc. Target dla 3-miesięczego LIBOR został ustalony na: -1,25 proc. do -0,25 proc., wobec poprzednio: -0,75 proc. do 0,25 proc.

W reakcji na tę informację kurs franka szwajcarskiego do złotego umocnił się do poziomu nawet 5,1 zł. Około godziny 12.45 kurs franka wynosi około 4,2 zł.

Po tej informacji indeksy warszawskiej giełdy, podobnie jak inne europejskie wskaźniki rozpoczęły dynamiczne spadki. Najmocniej na GPW spadają banki, szczególnie te z największą ekspozycją na kredyty mieszkaniowe we frankach szwajcarskich.

O godzinie 12.45 Getin Noble Bank traci ponad 11 proc., Millennium 8 proc., mBank 6,5 proc, BZ WBK 6,4 proc. a PKO BP 6,5 proc.

Pekao traci ok. 2,1 proc

Według danych Komisji Nadzoru Finansowego kredyty mieszkaniowego gospodarstw domowych udzielone we franku szwajcarskim na koniec listopada miały wartość 130,9 mld zł (według kursu na koniec listopada). (PAP)

kuc/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~aaa
Dużo osób, w tym też i ja, wzięło kredyt we frankach bo w złotówkach dostawali dużo mniej pieniędzy i nie mogli by za to kupić mieszkania. Jednym słowem nie miałam wyboru, byłam zmuszona do kredytu e frankach albo nie mieć mieszkania.
~tomek
Do tych wszystkich, którzy krytykują frankowiczów: 1. Otóż osoby, które wzięły kredyt nie są idiotami i zdawały sobie sprawę z ryzyka walutowego, ALE frank w ciągu 10 lat zdrożał prawie 250% !!! Tego nawet najlepsi profesorowie i praktycy ekonomii nie mogli przewidzieć. 2. Nikt nie chce nawet złotówki od Państwa. Chodzi o to,Do tych wszystkich, którzy krytykują frankowiczów: 1. Otóż osoby, które wzięły kredyt nie są idiotami i zdawały sobie sprawę z ryzyka walutowego, ALE frank w ciągu 10 lat zdrożał prawie 250% !!! Tego nawet najlepsi profesorowie i praktycy ekonomii nie mogli przewidzieć. 2. Nikt nie chce nawet złotówki od Państwa. Chodzi o to, aby to banki wzięły na siebie część ciężaru w związku ze wzrostem kursu franka, a nie obciążały nim tylko zwykłego, biednego konsumenta – samemu bogacąc się na tym bezprawnie -> patrz wyroki sądu. Na Węgrzech to się udało, więc i u nas by mogło. Koniec z lichwą banków.3. Banki wprowadzały do umów niedozwolone zapisy, które pozwalały bankom na dowolne przeliczanie kursu franka bez górnej granicy. Jest już szereg prawomocnych wyroków sądowych w tej sprawie. Pozwy zbiorowe przeciwko bankom dotyczą ustalenia, że te niedozwolone klauzule nie obowiązują kredytobiorców w każdej indywidualnej umowie jako uznane ze niezgodne z prawem co do zasady.
~Marek
Banki na bank się obronią, a ludzie zostaną na lodzie z toksycznymi CHF na kolejne 20 do 30 lat.
~Roy
Kredyty we Franku szwajcarskim, ja otrzymałem w PLN, to ściema , banki już zarobiły na tym przekręcie krocie!!!!Żaden bank nie pożyczał we frankach bo ich nie posiadał ,tylko przeliczał na złotówki i kasował klienta na gruba kasę.
~dfg
będzie to kosztowało kredytobiorców i banki 30 mld zł ... nieźle ...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki