Rafalska bierze pod uwagę oskładkowanie umów o dzieło

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej rozważy możliwość oskładkowania umów o dzieło, jeżeli będzie ich przybywało - zapowiedziała w piątek minister Elżbieta Rafalska. Zastrzegła jednocześnie, że na razie resort nad tym nie pracuje.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska (fot. Krystian Maj / YAY Foto)

"Przyglądamy się uważnie umowom o dzieło" powiedziała Rafalska w TVP3 Szczecin, pytana, czy jest w planach resortu oskładkowanie umów o dzieło. "Wiemy, że ich skala jest niespotykana, jeżeli spojrzymy na inne kraje Europy i że jest to zjawisko do tej pory nadużywane" dodała.

"W związku z wprowadzeniem stawki godzinowej w wysokości 13 zł chcemy zobaczyć, czy odbędzie się ucieczka od tego typu zatrudnienia i przeniesienie ciężaru na umowy o dzieło" mówiła - "jeżeli tendencje szukania najniższych kosztów poprzez stosowanie umów o dzieło, uciekania od oskładkowania będą się pogłębiały, będziemy rozważać tę możliwość".

Minister zaznaczyła, że "póki co, w resorcie nad tym nie pracujemy". "Liczyłam, że jednolita danina rozwiąże ten problem, który ma w Polsce niespotykane wymiary; nie chcemy w takim wymiarze być najlepsi w całej Europie" powiedziała.

Rafalska pytana była także, czy zgadza się informacjami mówiącymi o tym, że pieniądze z programu 500 plus wpłynęły na wzrost kupowanych aut w kraju. Według przytoczonych danych, w ostatnim kwartale ub.r. rejestracja nowych pojazdów wzrosła o 17 proc., a o 100 proc. wzrosła rok do roku liczba aut złomowanych.

"Jest bardzo trudno ocenić bezpośredni wpływ samego czynnika programu 500 plus na decyzje o zakupie nowych samochodów. Mamy także dane, że bardzo mocno wzrosła liczba przywożonych używanych samochodów. Może mieć to bezpośredni związek z naszym programem. Aczkolwiek nie bez znaczenia jest także fakt, że rosną wynagrodzenia i mamy dobrą sytuację na rynku pracy. Ale na pewno są to czynniki, które wpływają na zaspakajanie różnego typu potrzeb" powiedziała.

Minister dodała, że dobrze jest, gdy Polacy kupują nowe auta, ale kupno starych, a czasami bardzo starych pojazdów nie jest niczym niewłaściwym. "Rozumiem to, że dla osób z rodzin wielodzietnych z trudną sytuacją materialną kupno nowego samochodu jest ciężarem nie do udźwignięcia, a samochód jest potrzebny do normalnego funkcjonowania" powiedziała. Jak dodała, samochód także służy celom rodzinnym. (PAP)

res/ malk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 9 ~kraken

My tu gadu gadu, a w Polską cały czas jak rządzili, tak rządzą socjaliści...

! Odpowiedz
8 9 ~hehe

a podobno sekciarzom smoleńskim tak wspaniale idzie pobór podatków a tu chcą ostatnią złotówkę z gardła wyrwać pracującym mam brzydkie bardzo brzydkie przypuszczenia że pisia III RP po prostu bankrutuje i to błyskawicznie

! Odpowiedz
5 5 ~ok

Nie wiem kto jest Twoim idolem ale powinnaś wiedzieć ,że bilion długu wewnętrznego nie
pojawił się w Polsce od roku .Bankrutem jesteśmy już od wielu lat tylko, tacy spostrzegawczy nowocześni obywatele jak ty tego nie dostrzegli.Wystarczy aby nazwać kogoś europejskim,
światłym i postępowym aby zatracił możliwość racjonalnego myślenia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 12 ~tadeusz

Fikcyjnymi umowami o dzielo powinna zajmować się PIP, a nie minister. Chyba, ze brakuje pieniędzy na slawetne 500+.

! Odpowiedz
3 16 ~box

ma 40 lat, za 6 miesięcy tez wyjeżdzam z rodziną - mimo bexitu angole mnie zapraszają, dają ładny dom i prace, niestety w moim kraju pniewaz dobrze zarabiam czuje sie jak dojna krowa - potrzebna dojnej zmianie - nic mi się nie nalezy, a z każdym dniem musze coraz wiecej płacić na zachcianki geja Macierewicza i jego kochanka Misiewicza. zwijam sie i zycze powodzenia moim rodakom obyscie jak najdłużej wytrzymali!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 4 ~Dżejms

Dopiero teraz? A za PO to ze "zwrotów" VAT żyłeś?

! Odpowiedz
1 11 ~Obywatel

Zleciłem artyście przygotowanie modelu rzeźby za 2000 i dałem mu 3 miesiące czasu. Wynika że umowa powinna być na 6000. Tylko że to nie umowa o pracę i nie jestem jego pracodawcą, lecz umowa cywilnoprawna. Rząd jak widzi patologię to niech z nią walczy, ma wszędzie fachowców - swoich misiewiczów, a nie zmienia dobrych rozwiązań, choć nadużywanych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Gonzo

Nie do końca rozumiem. Ktoś ( kto ? ) kazał Ci "podwyższyć" wartość wynagrodzenia umownego?

! Odpowiedz
1 28 ~antykod

Podatki , podatki , podatki - tylko ludzie młodzi bez układu jakoś w większości wyjechali.
Co zrobić - podnieść podatki.

! Odpowiedz
16 8 ~ok

Prac powinna być regulowana poprzez jeden racjonalny akt prawny .
Opodatkowanie pracy powinno być takie same dla każdego.
Tolerowanie omów cywilnoprawnych w odniesieniu do pracy to patologia.
Ludzie opamiętajcie się ,właśnie taki stan rzeczy powoduję to , że narzuca się na was dodatkowe zobowiązania.Płaci więcej ten na kogo padnie .To rodzaj chorej piramidy finansowej.Reformie wymaga całokształt prawny dotyczący pracy. Ale lepiej porozmawiać o wypadku pani premier czy smogu .Bójcie się smoguuuu i marzcie o niskich podatkach !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.