Rafalska: Zbadamy zróżnicowanie płac kobiet i mężczyzn w resortach

Do końca roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce zbadać jak wygląda zróżnicowanie płac kobiet i mężczyzn w resortach - zapowiedziała w rozmowie z PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Rafalska: Zbadamy zróżnicowanie płac kobiet i mężczyzn w resortach
Rafalska: Zbadamy zróżnicowanie płac kobiet i mężczyzn w resortach (fot. Tomasz Adamowicz / FORUM)

Rafalska podkreśliła, że dobrym przykładem jest resort rodziny i pracy. "Zrobiliśmy badania zróżnicowania wynagrodzeń i w moim resorcie kobiety zarabiają jeden proc. więcej niż mężczyźni. Mamy tu mężczyzn na kierowniczych stanowiskach, zarówno, jako dyrektorów, zastępców dyrektorów, naczelników, a jednak to kobiety zarabiają więcej" - powiedziała.

Zapowiedziała, że w najbliższych miesiącach przeprowadzone zostanie badanie, które sprawdzi w resortach zróżnicowanie płac kobiet i mężczyzn. "Wyposaży nas to w informacje. Zobaczymy, czy taka sytuacja, jak w moim resorcie, występuje w innych resortach. Czy gdzieś występuje głębsze zróżnicowanie i z czego to wynika. Wtedy możemy się do tego odnieść" - wyjaśniała szefowa resortu rodziny i pracy.

Jak zaznaczyła, nie może być dyskryminacji w płacach ze względu na płeć. "Jeżeli wykonujemy tę samą pracę i mamy ten sam zakres kompetencji, kwalifikacji to wynagrodzenia proponowane kobietom i mężczyznom powinny być takie same. Tego płeć absolutnie nie powinna różnicować" - stwierdziła.

Rafalska zauważyła, że różnice w płacach kobiet i mężczyzn w ostatnich latach zmniejszają się. "Ale jest jeszcze sporo do poprawienia. Myślę, że kobiety w swoich oczekiwaniach płacowych powinny być odważniejsze. To się wiąże z ich poczuciem bezpieczeństwa na rynku pracy. Zawsze czują się trochę bardziej zagrożone niż mężczyźni, niesłusznie. Bo w żaden sposób nie są gorszymi pracownikami. Są odpowiedzialne, lojalne, bardziej przywiązane do swoich miejsc pracy niż mężczyźni, którzy szukając lepszych zarobków łatwiej podejmują decyzję o zmianie pracy" - podkreśliła.

Zwróciła uwagę, że pracujące kobiety są także mniej sfrustrowane niż mężczyźni. "Wykonują ofiarnie pracę, akceptują sytuacją, bo nie zawsze kierują się ambicjami zawodowymi" - mówiła Rafalska.

"Mężczyzna zawsze ma trochę większe oczekiwania. Pora, żeby kobiety pozbyły się tego poczucia niepewności na rynku pracy, bo nie ma dla tego uzasadnienia. Są dobrze wykształcone, przedsiębiorcze, wszystkie badania to pokazują" - dodała szefowa resortu rodziny i pracy.

Paweł Żebrowski (PAP)

pż/ bos/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~płonący_kołchoz

A dlaczego wiek emerytalny jest zróżnicowany. Przecież kobiety do tego żyją dłużej to w sumie z ZUS-u wybiorą więcej pieniędzy niż mężczyźni.

! Odpowiedz
0 0 ~Ares

Polecam zwrócić uwagę w szczególności na wykształcenie służb mundurowych Policja SW itp !!!! W szczególności studia turysto- krajoznawcze i temu podobne, czyli do niczego nie przydatne w służbie.Po roku córunia tatusia naczelnika już jest oficerem .

! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl