Rafalska: Wynagrodzenie minimalne nie może być barierą dostępu do 500+

Jeżeli wynagrodzenie minimalne będzie rosło tak szybko, że będzie stanowiło barierę dostępu do tego świadczenia, to kryterium dochodowe upoważniające do świadczenia "Rodzina 500+" musi być podniesione - powiedziała w czwartek minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska.

Minister podsumowywała w czwartek na konferencji prasowej ostatnie trzy lata w MRPiPS. Dziennikarze pytali ją m.in. o plany resortu i o priorytety. Odpowiadając, Rafalska mówiła m.in., że wyzwaniem jest sytuacja na rynku pracy.

"Chcemy, by zostały przyjęte nowe rozwiązania, które odpowiedzą na nowe wyzwania na rynku pracy, a więc nowa ustawa o rynku pracy" powiedziała. Wymieniła też poprawę sytuację osób niepełnosprawnych i osób samotnie wychowujących dzieci.

W tym kontekście minister rodziny i pracy mówiła też o świadczeniu "Rodzina 500+". Przypomniała, że "po pierwszym roku funkcjonowania został on gruntownie oceniony, bo był przegląd systemu wsparcia". "Już było wiele zmian, które usprawniało, zmieniało i uszczelniało też ten system. I na pewno staniemy wobec konieczności zweryfikowania kryterium dochodowego, jak będziemy mieli zrobione analizy finansowe, to z całą pewnością poinformujemy państwa" zapowiedziała.

"Absolutnie nie chcemy, żeby była sytuacja, w której rodzina dwuosobowa, w której jeden z rodziców zarabia minimalne wynagrodzenie, traciła prawo do świadczenia >>Rodzina 500+<<, a więc jeżeli wynagrodzenie minimalne będzie rosło tak szybko, że będzie stanowiło barierę dostępu do tego świadczenia, to kryterium musi być oczywiście podniesione. I to jest to, co w 2019 r. też analizujemy" powiedziała Rafalska.

W ramach programu "Rodzina 500+" przysługuje świadczenie wychowawcze w kwocie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, bez kryterium dochodowego. Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego. (PAP)

Autorki: Danuta Starzyńska-Rosiecka, Karolina Kropiwiec

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 slc350

Wystarczy, żeby dwie osoby robiły za najniższe i od razu wkracza się do świata ludzi zamożnych, gdzie 500+ się nie należy mimo, że bida i nędza za te pieniądze na 3 osoby...

! Odpowiedz
1 5 greatmongo

800 zlotych na osobe mozna spelniac tylko jesli pracuje sie na czarno albo ma 10ke dzieci. inaczej to nie jest mozliwe

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne