Rafalska: Umowy o dzieło są w Polsce nadużywane

Umowy o dzieło są w Polsce nadużywane; są stosowane wtedy, kiedy powinna być zawarta umowa o pracę, albo umowa-zlecenie - powiedziała we wtorek minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska. Dodała, że rząd zastanawia się nad rozwiązaniem w tej sprawie "bardzo ostrożnie i uważnie".

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

"Byłabym ostrożna z wychwalaniem zwłaszcza przedłużających się umów o dzieło, bo zawsze musimy myśleć o swojej przyszłości emerytalnej, niezależnie ile mamy lat (...). Kiedyś ta emerytura nas dopadnie. Ta przyszłość emerytalna osób nieustannie zatrudnianych na umowę o dzieło jest iluzoryczna, niegwarantująca uprawnień do przyszłych świadczeń" - powiedziała w TVP Info szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Minister zauważyła, że nie jest to problem ani nowy, ani łatwy do rozwiązania. Wyjaśniła, że rząd zastawia się nad rozwiązaniem "bardzo ostrożnie i uważnie". Jej zdaniem umów o dzieło nie można by objąć pełnym oskładkowaniem. "Mogłoby to dotyczyć składki emerytalnej i rentowej, na pewno nie chorobowej" - powiedziała minister Rafalska. Zwróciła uwagę na to, że MRPiPS "przygląda się" tej kwestii, choć nie rozpoczęło jeszcze prac nad tą kwestią. "W tym roku weszła stawka godzinowa, rynek trzeba w miarę spokojnie monitorować i obserwować" - wyjaśniła.

Jednocześnie minister Rafalska zwróciła uwagę, że poziom bezrobocia w Polsce na tle UE jest bardzo dobry. "Praca jest np. w województwie wielkopolskim. (...) W dużych miastach też jest bardziej dostępna. Ale wciąż mamy takie enklawy, województwa i powiaty, gdzie bezrobocie stanowi problem, chociażby Kujawsko-Pomorskie" - przyznała. Minister zwróciła uwagę, że w rejonach, gdzie pracy jest mniej, pracodawcy mogą się posiłkować "zatrudnieniem subsydiowanym", na które przeznaczono w tym roku niemałe środki.

"W tym roku będziemy mieli na aktywne przeciwdziałanie bezrobociu ponad 6 mld 400 mln złotych na wspomaganie zatrudnienia. W tym na sam program "Praca dla młodych" będzie 1 mld 50 mln zł" - powiedziała minister.

Jak dodała, "w minionym roku ponad 31 tys. pracodawców skorzystało z tego programu". "Ponad 56 tys. młodych osób do 30. roku życia odpłynęło z bezrobocia. (...). Spadek bezrobocia (...) w grupie osób młodych wynosi 19 proc. przy ogólnym upływie osób bezrobotnych na poziomie 14 proc. To jest bardzo ważne, bo ludzie młodzi powinni pracować. Szczególnie też ci, którzy podejmują swoją pierwszą pracę" - podkreśliła.

maja/ itm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~niepelnosprawny_org

jesli umowa o dziela ma znamiona umowy o pracę to mozna tego dochodzić w sądzie pracy...

! Odpowiedz
0 2 ~Marek

Emerytura osób pracujących na etacie jest również iluzoryczna. Czy ktoś jeszcze wierzy, że dostanie jakąkolwiek emeryturę? Licznik Długu Publicznego Polski wskazał 1 000 000 000 000 zł, czyli jeden bilion!! Dno coraz bliżej, a nie emerytury.

! Odpowiedz
0 2 ~objawiony

W naszym kraju wszystko jest nadużywane,ale nikt nie mówi,że dzieje się to za cichym przyzwoleniem wszystkich rządów, najpierw AWS,potem PO ,a teraz PiS. Dlatego aby pozbyć się tych patologii trzeba szybko zmienić elity polityczne na bardziej uczciwe i fachowe,np. ugrupowania młodych i zdolnych a zarazem uczciwych,np.na początek Partia Razem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 ~Sponsor_IVRPv2

Jak nałożą mi składki na umowę o dzieło to wyjadę za granicę i nawet dochodowego ze mnie nie będą mieli.

! Odpowiedz
2 3 ~Liczygrosz

Czy przywozenie hamburgerow przez policje dla Rafalskiej to tez umowa o dzielo ?

! Odpowiedz
1 1 ~uuu

KURWY I ZLODZIEJKI

! Odpowiedz
2 10 ~Bartek

To składkujcie ale tylko te naciągane, gdzie gołym okiem widać, że są przegięte. Ale WARA WAM OD NORMALNYCH UMÓW O DZIEŁO, tzn. takich gdzie zamawia się konkretne, skończone dzieło, w konkretnym czasie i za konkretne pieniądze - BO STRACĘ SZANSĘ DOROBIENIA do normalnej pracy i przestanę płacić kredyty. WARA WAM! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~janek

To nie płać,kogo to obchodzi

! Odpowiedz
0 13 ~red

A co z suma 30 000 wolna od podatku dla poslow ? Kiedy obnizenie do 6tys?

! Odpowiedz
3 13 ~mhm

Już wy się o moją emeryturę nie martwcie, ja sobie poradzę, tylko mnie nie okradajcie...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.