Rafalska: Proponujemy minimalne wynagrodzenie od 2018 r. na poziomie 2100 zł

Skierowaliśmy na Komitet Stały Rady Ministrów propozycję, która mówi o wynagrodzeniu minimalnym w 2018 r. na poziomie 2100 zł - powiedziała w piątek PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

(fot. Jerzy Dudek / FORUM)

"Byłby to 5 proc. wzrost minimalnego wynagrodzenia. Minimalne wynagrodzenie stanowiłoby 47,27 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a więc relacja tych wynagrodzeń trochę by się poprawiła w stosunku do tego, co jest w 2017 r. Teraz 2000 zł minimalnego wynagrodzenia stanowi 47,14 przeciętnego wynagrodzenia" - podkreśliła w rozmowie PAP szefowa MRPiPS.

Zwróciła uwagę, że wraz z podniesieniem minimalnego wynagrodzenia podniosłaby się także minimalna stawka godzinowa. "Nasza propozycja to jest w zaokrągleniu 13 zł 70 gr. To wzrost stawki godzinowej o 5 proc." - oświadczyła Rafalska.

Minister zaznaczyła jednak, że ostateczną decyzję ws. minimalnego wynagrodzenia podejmie Rada Ministrów. "To jest propozycja, która może ulec zmianie albo w jedną albo drugą stronę. To zależy od ostatecznej decyzji Rady Ministrów. W ubiegłym roku Rada Ministrów podniosła stawkę minimalnego wynagrodzenia w stosunku do tego, co zaproponował minister pracy" - przypomniała.

Zdaniem Rafalskiej wzrost minimalnego wynagrodzenia jest uzasadniony. "W takiej sytuacji na rynku pracy to jest dobra propozycja. Inna byłaby sytuacja, gdybyśmy mieli wysoką stopę bezrobocia, niski wzrost gospodarczy" - stwierdziła.

Jak zaznaczyła, nie sprawdziły się obawy, że wprowadzenie stawki godzinowej negatywnie wpłynie na rynek pracy. "Wróżono, że stanowi to zagrożenie dla pracodawców. Ale w żaden sposób to się nie sprawdziło" - oceniła minister.

Zgodnie z przepisami Rada Ministrów w terminie do 15 czerwca ma przedstawić Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej.

Paweł Żebrowski (PAP)

pż/ akw/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~elk

czy nie lepiej od razu wprowadzic tzw specustawą 4000 zł brutto jako pracę minimalną , po co się "szczypać" - przecież to nie kasa Rafalskiej i jej podobnych pissowców

! Odpowiedz
1 3 ~Dżejms

Super ale chrońcie przed dumpingiem. Jak można tylko wymagać i wcale nie chronić?
Każą podnosić wynagrodzenia a nie chronią przedsiębiorców. Jak nasze firmy mają konkurować z optymalizującymi się podatkowo firmami zagranicznymi? Albo jak konkurować z importem z krajów w których nikt żadnych norm odnośnie płacy, czasu zatrudnienia czy emisji czegoś-tam nie nakłada? To przecież oczywiste że mają mniejsze koszty i my musimy upaść.
Nasza zafajdana biurwa to patologia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~obserwator

Jaka emeryturę nie placi budzetowka składek niema konto puste skąd jak mamy się tak rozliczać że kto ile uzbiera

! Odpowiedz
7 4 ~silvio_gesell

Rafalską lubię, ale przez tysiące lat nie była potrzebna płaca minimalna, bo nie było opodatkowania pracy tylko opodatkowanie ziemi.

! Odpowiedz
7 5 ~plazowicz

Ameba ministrem.

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
13 6 ~sort

Pozadłużane szpitale najbardziej się ucieszą. A dostaną też niedługo zmienianie systemu + masowe odejścia pielęgniarek przez obniżenie wieku emerytalnego. Śmiało PiS-ie, wymyśl coś jeszcze żeby podgotować tę żabę.

! Odpowiedz
4 17 ~wiejski_gupek

Czytaj "podnosimy składki ZUS"

! Odpowiedz
2 0 ~Wózprzewóz

Musimy starzejemy się. Albo ryPka albo akwarium

! Odpowiedz
14 19 ~StanRS

Nie oszukujmy się. Większość polskich firemek jest źle zarządzana w porównaniu do firm z Francji, Szwecji, Szwajcarii. Taniego pracownika się nie szanuje.
Pracownik musi być drogi, żeby różne Janusze "byznesu" tak zaplanowali jego czas, żeby był jak najbardziej wydajny. To samo jest z maszynami w tych dziadowskich firemkach. Właściciele firemek w "tenkraju" wolą sobie kupić luksusowego SUV-a, a pracownicy w jego firemce są słabo opłacani i robią na przestarzałym i zdezelowanym sprzęcie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl