Rafalska: Projekt dotyczący "Emerytury Plus" jest gotowy

Projekt dotyczący świadczenia "Emerytura plus" jest już gotowy, zostanie zaprezentowany w marcu - poinformowała we wtorek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

Natomiast prace nad ustawą ws. "trzynastej emerytury" zakończą się w parlamencie w pierwszym tygodniu kwietnia. Dodała, że projekt ustawy jest gotowy i "być może jutro, pojutrze, w piątek" zostanie opublikowany.

Wcześniej przedstawiciele rządu zapowiadali, że wypłata "trzynastki" dla wszystkich emerytów i rencistów, których również obejmie dodatkowe świadczenie, ma rozpocząć się od 1. maja.

Jak wskazała we wtorek Rafalska, Ministerstwo Finansów "zabezpieczyło środki" na wypłatę "trzynastej" emerytury.

"Osoby starsze, emeryci i renciści to grupa, którą jesteśmy szczególnie zainteresowani" powiedziała we wtorek Rafalska. Wyliczała, że w 2016 r. emeryci i renciści dostali jednorazowe dodatki; w 2017 r. był skokowy wzrost minimalnej emerytury o 13 proc. do kwoty tysiąca złotych, zaś w 2019 r. jest waloryzacja z gwarantowaną kwotą 70 zł.

"Na spotkaniach emeryci i renciści często mówili: +pani minister te świadczenia są ciągle niewysokie; jak musimy zrobić jakieś większe zakupy, drobne remonty, zapłacić zaległości, albo trafi się wesele, czy komunia wnuka, to nie mamy pieniędzy; te jednorazowe dodatki, dodatkowe świadczenie to dla nas jak manna z nieba+" mówiła minister.

Rafalska stwierdziła, że "przyszedł moment, że możliwości budżetu są takie, że możemy to dodatkowe świadczenie sfinansować". Przekazała, że projekt zostanie zaprezentowany w marcu. "Panie premierze melduję, że może to być jutro, pojutrze, w piątek zaprezentowane, bo projekt jest gotowy" powiedziała.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej oceniła, że świadczenie "Emerytura plus" to znakomita propozycja.

Projekt ws. 500+ będzie gotowy w połowie marca

Projekt dotyczący świadczenia 500+ także na pierwsze dziecko będzie gotowy w połowie marca - poinformowała we wtorek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Dodała, że wnioski o świadczenie będzie można składać od 1 lipca.

Rafalska oceniła, że program "Rodzina 500+" jest programem cywilizacyjnym. Minister zapewniła, że dodatkowe środki na sfinansowanie programu są zagwarantowane w budżecie państwa. "Jeszcze niedawno wydawało się, że niemożliwe jest wprowadzenie programu 500+. (...) Wystarczyło tylko zmniejszyć lukę VAT, uszczelnić systemy, uważnie przeanalizować budżet i znalazło się finansowanie na takie przełomowe programy, które budują silną polską rodzinę" - wskazała szefowa MRPiPS.

Poinformowała, że projekt dotyczący programu 500+ zakładający wypłatę świadczenia także od pierwszego dziecka będzie gotowy w połowie marca. Zaznaczyła, że procedowanie projektu w Sejmie poprzedzą konsultacje społeczne. Rafalska dodała, że do końca kwietnia zaplanowane są prace parlamentarne nad projektem.

Szefowa MRPiPS podkreśliła też wagę współpracę z samorządami w obsłudze 500'. "Współpraca z samorządami jest kluczowa, żeby obsługa programu "Rodzina 500+ była sprawna, a środki szybko trafiły do rodzin. Wejście w życie zmian w tym programie to 1 lipca tego roku. Wówczas rozpocznie się okres składania wniosków" - zapowiedziała minister.

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 misafi

A jaki to projekt? Drukujemy 10 miliardów złotych, o tyle zwiększamy dług publiczny, rozdajemy to emerytom miesiąc przed wyborami i liczymy na to, że zagłosują na nas i uda nam się utrzymać przy korycie. Proszę, o to cały projekt.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne