Rafalska: Program dla emerytów może kosztować do 5 mld zł

W pierwszym roku postawiliśmy na politykę rodzinną, teraz skupimy się na polityce senioralnej - mówi w wywiadzie do "DGP" minister rodziny Elżbieta Rafalska. Dodała, że decyzja o kształcie 500+ dla emerytów zależy m.in. od tego, ile będzie kosztowało obniżenie wieku emerytalnego.

(fot. Krystian Maj / YAY Foto)

"Mamy przygotowane różne warianty wypłaty świadczenia jednorazowego w wysokości - w zależności od osiąganych dochodów - od 300 do 500 zł. Ich koszty wynoszą od 2,5 mld do 5 mld zł" - powiedziała Rafalska.

Jak dodała, najbardziej prawdopodobny wariant - który nie jest jeszcze przesądzony - zakłada, że świadczenie dostanie każdy, kto otrzymuje emeryturę od minimalnej do 2 tys. zł. "W tej grupie znalazłyby się też osoby pobierające rentę socjalną lub świadczenia przedemerytalne. Szacujemy, że takie jednorazowe dodatki otrzymałoby ponad 6 mln osób, w tym ponad 4 mln pobierających świadczenie z FUS i wszyscy z KRUS. Koszt takiego rozwiązania zawierałby się między 2,7 mld zł a 3,4 mld zł" - powiedziała szefowa MRPiPS.

Wyjaśniła, że w takim wariancie, osoby, których emerytura zawiera się między 1000 a 1500 zł otrzymałyby 400 zł, 300 zł dostaliby pozostali, których świadczenie nie przekracza 2 tys. zł. "To jest jeden z wariantów, choć byłoby dobrze, gdyby 500 zł mogły dostać osoby o emeryturach do 1500 zł. Wszystko jednak zależy od tego, na co nas będzie stać za rok" - mówi w "Dzienniku Gazecie Prawnej" Rafalska.

Rafalska zaznaczyła, że decyzję o wprowadzeniu świadczenia uzależnia od kosztów obniżenia wieku emerytalnego i powiedziała, że "pod koniec I kwartału przyszłego roku będziemy bliżej podjęcia decyzji w sprawie 500 plus dla emerytów".

Minister powiedziała, że ma wątpliwości co do pomysłu przesunięcia 75 proc. aktywów z OFE do III filaru.

"Od początku miałam wątpliwości co do tego pomysłu, ale wciąż jeszcze nie ma ostatecznej wersji projektu" - powiedziała.

Zaznaczyła, że reforma może nie wejść w życie w 2018 r.

"Ostatnio była mowa o tym, że reforma wejdzie w życie od 1 lipca 2018 r., ten termin może się okazać sporym wyzwaniem. Może faktycznie bardziej prawdopodobny jest początek 2019 r., ale niczego nie przesądzam" - powiedziała.

bos/ ozk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 18 karbinadel

O co zakład, że nowa forma kupowania głosów zostanie zrealizowana tuż przed wyborami samorządowymi?

! Odpowiedz
1 11 john-eire

What a waste of money.

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl