Rafalska: Polityka społeczna to inwestycja, nie ból dla ministra finansów

Polityka społeczna to inwestycja, nie wydatek i ból dla ministra finansów i tak trzeba na nią patrzeć podkreślała w środę szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska, podczas podsumowania konsultacji społecznych ws. zmian w programie "Za życiem.

"Po raz pierwszy spojrzeliśmy na politykę społeczną, że to jest ważna inwestycja, że to nie jest koszt, to nie jest wydatek, to nie jest ból zębów dla ministra finansów" powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Rafalska przypominała m.in., że z Programu Rodzina 500 plus korzysta ponad 3,6 mln polskich dzieci. Mówiła, że pieniądze wydatkowane są m.in. na konsumpcję, bo w wielu rodzinach podstawowe potrzeby nie były zaspokojone, a także na edukację i rekreację. "Nie potwierdziło się to, co było przez wielu przeciwników z góry założoną tezą, że rodziny nie będą wiedziały co zrobić z pieniędzmi i je na pewno zmarnotrawią" podkreśliła.

Przyznała, że jest "pewna część" rodzin, która ma problemy z niezaradnością, uzależnieniami, czy niewydolnością wychowawczą. "One były przed 500 plus i będą po +pięćsetce+. To jest również problem społeczeństw bogatych. Trzeba na to patrzeć, ale nie można odpowiedzialnością obarczać tych, którzy na to nie zasługują" dodała.

Minister wskazała także m.in., że trzykrotnie zwiększone zostały środki na rozwój miejsc opieki dla najmłodszych dzieci. Podała, że w tym roku może powstać 24,5 tys. nowych miejsc opieki oraz, że dofinansowane zostanie 56 tys. już istniejących miejsc, w tym prawie 640 dla dzieci z niepełnosprawnością. (PAP)

autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Krzysztof Markowski

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,2% II 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 6,9% II 2019

Znajdź profil