Rafalska: Ludzie z dużych miast krytykują 500+

"Po raz pierwszy w Polsce w okresie po transformacji tak dogłębnie i tak szeroko mówi się o polityce społecznej" - powiedziała w Polskim Radiu Szczecin minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Zaznaczyła, że propozycje socjalne PiS są "uniwersalne".

(fot. Simona Supino / FORUM)

Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska powiedziała w poniedziałkowej porannej rozmowie w Polskim Radiu Szczecin, że ataki na program "500+" nasilają się i są "coraz gorsze". "W gruncie rzeczy w tych atakach chodzi nie tylko żeby upokorzyć, obrazić polskie rodziny, ale przede wszystkim żeby osłabić Prawo i Sprawiedliwość i siłę, jaką niesie ten program" powiedziała.

"Jeżeli mówimy, że ta dyskusja się nie kończy, to chyba w okresie po transformacji po raz pierwszy w Polsce tak dogłębnie i tak szeroko mówi się o polityce społecznej, o tym, że ludzie mają prawo oczekiwać, że staną się uczestnikami tego, co było do tej pory zawłaszczone przez grupy uprzywilejowane" powiedziała Rafalska. Dodała, że krytyka programu to "myślenie tych, którzy mieszkają w dużych ośrodkach", posiadających dogodniejsze warunki do codziennego funkcjonowania, m.in. lepszy dostęp do edukacji i służby zdrowia. "Oni nie zajrzeli do tego, jak się żyje w małych miejscowościach, na wsi, w Polsce, którą pogardliwie nazywano B, C i D" zaznaczyła.

Na pytanie o to, czy propozycje socjalne PiS nie są przeszacowane odpowiedziała, że są to propozycje "określone kryterium dochodowym". "Te propozycje są takie uniwersalne, powszechne, ponieważ są dziś adresowane do wszystkich rodzin. Ktoś mówi +dobrze, ale to z moich podatków+. No to w takim razie odprowadzasz podatki i z tych podatków do twojej kieszeni w postaci tego 500+ to świadczenie wraca" powiedziała szefowa resortu rodziny. Dodała, że to, co do tej pory było przedstawiane jako propozycje programowe "zamienialiśmy na realne projekty, chociaż oczywiście trudno zrealizować 100 proc. programu w czasie trwania jednej kadencji".

Elżbieta Rafalska pytana była, czy proponowana przez PiS "Emerytura Plus" będzie świadczeniem stałym. "Ten projekt, który został przedstawiony przez Ministerstwo Rodziny w swoim tytule ma +jednorazowe+ - raz w roku jest wypłacane i będzie wypłacane w maju świadczenie pieniężne dla emerytów, rencistów w 2019 r. Taki jest tytuł ustawy i tak to zaprojektowaliśmy" odpowiedziała. Dodała, że projekt został skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych, następnie wróci do Stałego Komitetu Rady Ministrów; "nie wiem, czy po drodze nie mogą nastąpić zmiany". "W tym momencie nie mogę niczego przesądzać" powiedziała.

Zapewniła, że wypłata pieniędzy z Emerytury Plus nastąpi w maju. "Absolutnie trzymamy się terminu" - powiedziała.

Na pytanie o to, czy znajdzie się na liście kandydatów PiS do parlamentu europejskiego, min. Rafalska odpowiedziała, że "listy nie są jeszcze kompletne" dodając, że realizacja projektów 500+ i Emerytura plus wymaga jej obecności w Warszawie. Zaznaczyła, że obecność na liście nie jest decyzją należącą tylko do niej. "Jeszcze chwileczkę poczekajmy" - dodała, określając Joachima Brudzińskiego, który ogłoszony został jedynką w okręgu obejmującym województwa zachodniopomorskie i lubuskie "osobą numer dwa po Jarosławie Kaczyńskim" i "czołgiem politycznym".(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ mhr/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 18 aleks__

Nikt mi nie udowodni że 500+ to dobry program

A Polska się zadłuża. Nie ma pieniędzy na czystą energię, nie ma pieniędzy na elektrownie atomową, nie ma pieniędzy na "Czyste powietrze" i trujemy się smogiem z ruskiego węgla ( 20 mln ton importujemy - większość z Rosji) nie ma pieniędzy nawet dla niepełnosprawnych,

Uważam, że jak ktoś chce mieć dzieci to na własny rachunek a nie na cudzy.

500+ to pisowska patologia, korupcja polityczna i rujnowanie kraju na dodatek bezmyślne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 23 histeryk

"...że staną się uczestnikami tego, co było do tej pory zawłaszczone przez grupy uprzywilejowane" Widzę że Pani Rafalska mówi już językiem mitologii TVP. Każdy wie, że to bezmyślne rozdawnictwo pomyślane tylko na wyniki sondażowy i utrzymanie się na stołkach całej mafii partyjnej. Polityka socjalna, taka prawdziwa, to wyższe wynagrodzenia dla pielęgniarek, nauczycieli, lekarzy, policjantów. Te chore systemy mogłyby dzięki obecnej koniunkturze i uszczelnieniu systemu VAT znormalnieć co przełożyłoby się na znacznie wyższy standard życia wszystkich Polaków. I starczyłoby też na 500 plus na każde dziecko dla tych co tego potrzebują. Tymczasem najwięcej dzieci rodzi się jednak w miastach u ludzi lepiej sytuowanych - i tam trafiają te pieniądze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 23 melkorthe1st

W każdym normalnym kraju podatnik z dziećmi ma niższe opodatkowanie pracy niż ten bez dzieci i w ten sposób bez kosztowo się sprawę załatwia. I wszystkie problemy 500+ znikają. Ale zaraz znikają też tysiące miejsc pracy dla darmozjadów w urzędach... więc to o to chodzi.

! Odpowiedz
6 18 r4k

I właśnie tak to powinno być rozwiązane, Powinna być ulga w PIT a nie jakaś jałmużna za Pańskiego stołu jak 500+. Pan zabierze podatek, a potem pomyśli komu dać.
Dodatkowo trzeba zatrudnić tysiące urzędników którzy będą sprawdzali komu przyznać a komu nie ten bonus.

! Odpowiedz
1 12 iwonka50 odpowiada r4k

Tylko jakoś wcześniej nikt na to nie wpadł, prawda? Nawet Platforma OBYWATELSKA.

! Odpowiedz
9 11 fred_

W Polsce nie ma duzych miast. Wroclaw Poznan czy Gdansk to sa miescinki. Wawa nie jest duza.

! Odpowiedz
40 30 tindala

I tak alternatywy dla PiS nie ma. Wolę transfery socjalne dla polaków niż dla imigrantów - a ci już na pewno będą mieli duuużo dzieci które gdy dorosną będą miały w przeważającej większości problemy z mówieniem i rozumieniem po polsku.

! Odpowiedz
77 55 aerk

Kazdy program ma swoje wady i zalety. Do tej pory zawsze płaciłem krocie w podatkach, teraz płace dalej ale w końcu coś od państwa dostałem, i bardzo sie przydało.

! Odpowiedz
71 93 nostsherlock

Ludzie pracujący chcą mieć dzieci, a nie mogą bo ich nie stać po tym, jak zapłacili ZUS i podatek, który idzie w formie zapomogi 500+ dla ludzi niepracujących. Niepracujący robią więcej dzieci, a pracujący musza znosić niewolniczy system. Zgadnijcie jakie kwalifikacje zawodowe będą posiadały obecne dzieci rodzin 500+ za jakieś 20 lat.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
24 21 adam.1983

A zmieniły ci się podatki po wprowadzeniu 500+ ?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne