Rafalska: Istotnie zmniejszyliśmy ubóstwo wśród Polaków

Istotnie zmniejszyliśmy ubóstwo wśród Polaków, szczególnie ubóstwo dzieci i rodzin wielodzietnych - powiedziała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej podsumowując trzy lata działalności resortu.

(fot. Michał Dyjuk / FORUM)

"Istotnie zmniejszyliśmy ubóstwo wśród Polaków, szczególnie ubóstwo dzieci, rodzin wielodzietnych - powiedziała Elżbieta Rafalska. Dodała, że w ciągu trzech lat działalności resortu znacząco poprawiła się sytuacja rodzin samotnie wychowujących dzieci i rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym. Jak zaznaczyła, potwierdzają to m.in dane Głównego Urzędu Statystycznego i oceny unijne.

Rafalska dodała, że tym samym pierwszy cel socjalny został osiągnięty i "dzisiaj wiele rodzin nie wyobraża sobie, jak by to było, gdyby nie było 500+". Podkreśliła, że program stanowi pomoc dla ponad 54 proc. polskich dzieci do 18. roku życia.

"Są tacy, którzy mówią, że ten cel prodzietnościowy, który przyświecał nam, gdy wprowadzaliśmy program 500+ nie jest realizowany. Otóż proszę państwa w 2017 r. urodziło się ponad 400 tys. dzieci, to wzrost o 20 tys. Pobiliśmy tym samym nawet bardzo wysokie prognozy zakładane przez Główny Urząd Statystyczny, czy nawet to, co było zawarte w ocenie skutków regulacji naszej +pięćsetkowej+ ustawy" powiedziała Rafalska.

Dodała, że w tym roku liczba urodzeń nie jest tak imponująca, jak to było w roku 2017. Zaznaczyła jednak, że w 2018 r. "liczba kobiet w wieku prokreacyjnym, a więc tych kobiet, które decydują się na rodzicielstwo spadła o 105 tys. Mówię tu o kobietach w grupie wiekowej 20-39 lat, bo w tej grupie wiekowej rodzi się 94 proc. dzieci" powiedziała.

Autor: Marcin Chomiuk, Karolina Kropiwiec

mchom/ kkr/ joz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 4 ajwaj

To wspaniale :) !!!
Po 30 latach panowania dynastii Magdalenki i Okr. Stola bogata Polska wreszcie na poziomie Rumunii, Turcji (tej najbiedniejszej) pod wzgl. wyynagrodzen..

Wiwat PISy > jeszcze 30 lat i PL przegoni (w nedzy, depopulacji, emigracji za chlebem)) Ukraine, jednego z najbiedniejszych panstw swiata.

! Odpowiedz
3 9 pull_up_terrain_ahead

Szanowna pani, po prostu nie zabierajcie. Normalnym ludziom to wystarczy.

! Odpowiedz
1 15 qqryk

A dlaczego towarzyszka nie pochwaliła się, że zwiększono podatki i zadłużono nasze wnuki i prawnuki?

! Odpowiedz
4 21 antek10

Zmniejszą ubóstwo jak przestaną okradać ludzi wysokimi podatkami. Mogliby zlikwidować podatki dla ludzi o najniższych dochodach. Ale oni wolą rozdawać patolom kasę

! Odpowiedz
4 27 histeryk

Pani Rafalska złapała bakcyl Premiera Pinokio i lubi sobie przypisywać rzeczy, które nie dzieją się dzięki jej działaniom. 500 plus trafia do bardzo wielu osób, które tych środków nie potrzebują. To nie jest program nakierowany na pomoc najbardziej potrzebującym, tylko populistyczne rozdawnictwo nakierowane na wynik w sondażach. Gdyby w tym programie chodziło o walkę z ubóstwem, to przyznawanie środków zależne byłoby od osiąganych dochodów. Teraz tak jest tylko w przypadku pierwszego dziecka.
Poza tym nie zapominajmy o cyklu koniunkturalnym i o tym, że pracę dają głównie prywatni przedsiębiorcy, a nie Pani Rafalska. I to oni w największym stopniu przyczynili się do zmniejszenia poziomu ubóstwa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 29 aspargin

"Istotnie zmniejszyliśmy ubóstwo wśród Polaków " - zadłużając przyszłe pokolenia i zabierając coraz więcej od ludzi pod postacią podatków.

! Odpowiedz
4 28 marxs

"Rafalska: Istotnie zmniejszyliśmy ubóstwo wśród Polaków"- nie opowiadaj głupot ruda tylko w październiku wypuściliście obligacji za prawie 30 mld zł o czym uczciwy (inaczej) skazany dwoma prawomocnymi wyrokami przez sądy za kłamstwa Pan Morawiecki nie raczył nawet wspomnieć krótko mówiąc dobrobyt i "zwalczanie" ubóstwa na kredycie i długu ma krótkie nóżki o czym juz przekonali się mieszkańcy Wenezueli,Zimbabwe czy Grecji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT