REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Rafako i Tauron porozumiały się w ramach mediacji, popisanie ugody planowane do 8 III

2023-02-07 16:52
publikacja
2023-02-07 16:52

Rafako i Tauron Wytwarzanie zawarły porozumienia w ramach mediacji. Planują do 28 lutego ustalić ostateczne warunki ugody i podpisać ją do 8 marca 2023 roku - podało Rafako w komunikacie.

"(...) Wskazanie obszarów i zagadnień dalszych negocjacji, które Wykonawca i Tauron Wytwarzanie zamierzają negocjować w ramach mediacji przed Sądem Polubownym, łącznie ze zobowiązaniem do prowadzenia negocjacji i mediacji celem uzgodnienia ostatecznych warunków ugody do dnia 28 lutego 2023 roku oraz podpisania ugody do dnia 8 marca 2023 roku" - napisano.

Spółki od wielu miesięcy spierają się w związku z problemami w działaniu bloku 910 MW w Jaworznie, którego Rafako było generalnym wykonawcą.

Tauron Wytwarzanie wezwało w styczniu br. Rafako do zapłaty ponad 1,3 mld zł tytułem kar umownych i odszkodowań za usterki i wady bloku. Rafako w odpowiedzi zapowiedziało złożenie wniosku o upadłość i wezwało Tauron Wytwarzanie o zapłatę 606,5 mln zł, a Tauron Polska Energia o zapłatę 251,1 mln zł. Obie spółki uznają roszczenia drugiej strony za bezzasadne.

We wtorkowym komunikacie Rafako podało, że strony wstrzymują się z dochodzeniem wzajemnych roszczeń do 8 marca.

"Ostatnie tury negocjacji prowadzonych z udziałem mediatorów Sądu Polubownego przy Prokuratorii Generalnej RP otwierają możliwość wypracowania ugody zawierającej konkretny harmonogram prac strojeniowych i naprawczych. Prace te powinny pozwolić na osiągnięcie przez blok 910 MW parametrów gwarancyjnych, nie później niż do końca 2023 roku. Naprawa usterek i wad jest istotna dla poprawienia sprawności oraz ekonomiki pracy bloku w dłuższej perspektywie czasowej – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym Tauronu, prezes Tauronu Wytwarzanie Trajan Szuladziński.

"Zawarte porozumienie pozwoli na zweryfikowanie parametrów kontraktowych bloku, co jest warunkiem kluczowym zminimalizowania roszczeń finansowych. Zgodnie z ustaleniami z Rafako zamierzamy to zrobić przy wykorzystaniu certyfikowanej firmy zewnętrznej" - dodał prezes.(PAP Biznes)

epo/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (1)

dodaj komentarz
simonsoft8
godz. 16:01 interwencja na akcjach celem zakrycia giganta długu

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki