"Rady rodziców powinny oceniać dyrektorów szkół"

2019-04-30 12:54
publikacja
2019-04-30 12:54

Prezes zarządu Fundacji "Rodzice szkole" Wojciech Starzyński postuluje, aby rady rodziców miały prawo do oceny pracy dyrektora szkoły. W rozmowie z PAP zapowiedział we wtorek, że przedłoży taką propozycję podczas obrad okrągłego stołu edukacyjnego.

/ Bankier.pl

"Uważamy, że rodzice powinni mieć prawo do zgłaszania wniosków oceny pracy dyrektora, a nawet dokonywania bezpośrednio oceny dyrektora szkoły raz w roku" – powiedział szef Fundacji "Rodzice szkole" Wojciech Starzyński. Uczestniczy on w obradach podstolika "Rodzic w systemie edukacji". Druga tura rozmów okrągłego stołu odbywa się w Warszawie w formule pięciu podgrup.

W ocenie Starzyńskiego obecnie prawo daje rodzicom "prawie wystarczające możliwości uczestniczenia w życiu szkoły". "Czym innym jest jednak tworzenie dobrych regulacji prawnych, a czym innym codzienna praktyka. Bardzo często dochodzi do takich sytuacji (…), że zasady, które powinny obowiązywać w relacjach między radą rodziców a dyrektorem szkoły i nauczycielami nie są przestrzegane. Wynika to czasem z nieznajomości prawa przez dyrektorów, nauczycieli, a także rodziców" – wskazał.

Starzyński zapowiedział, że podczas obrad zaproponuje "uregulowanie wyraźnie zasad gospodarowania finansami przez rady rodziców". "Chodzi o to, aby rady, które niejednokrotnie gromadzą spore środki finansowe, którymi chcą wspomagać działalność edukacyjną, mogły tymi pieniędzmi samodzielnie gospodarować".

Dlatego – według szefa fundacji – powinny między innymi "posiadać zdolności prawne do zawierania umów o pracę, zleceń, dokonywania zakupów".

"Również uważamy, że rodzice powinni mieć prawo do zgłaszania wniosków oceny pracy dyrektora, a nawet dokonywania bezpośrednio oceny dyrektora szkoły raz w roku" – powiedział. 

wk/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (3)

dodaj komentarz
teofil
Płacę wymagam. W podatkach ... info do pedagogów.
Mogę być murarzem, ale chce mieć wyedukowane dziecko! Rodzice nie mają kompetencji?
W cholerę płacą za korepetycje! Potrafią więc ocenić jakość nauczania w szkole. Dzieciaki same mówią o super nauczycielach, ale to rodzynki w wielkim cieście. Generalnie to
Płacę wymagam. W podatkach ... info do pedagogów.
Mogę być murarzem, ale chce mieć wyedukowane dziecko! Rodzice nie mają kompetencji?
W cholerę płacą za korepetycje! Potrafią więc ocenić jakość nauczania w szkole. Dzieciaki same mówią o super nauczycielach, ale to rodzynki w wielkim cieście. Generalnie to totalna krytyka!!!
I do pedagogów. Jeśli się za takich uważacie to nie powinno być problemem dla Was, by takie dzieciaki przekonać do siebie, a nie zrażać, zniechęcać. Czyli strajk i zakładnik dzieciak. Bo w nosie mam ucznia. Niech lepiej nie pyszczy na lekcji.

Strajk nie pokazał prawdziwego oblicza. Pedagodzy nie radzą sobie ze swoimi obowiązkami. Tu jest totalna porażka.
Czy ktoś zapytał edukowanych o zdanie? Tak, uczniów. Od nich się dowiecie co nie jest ok.
Strajk, lepsze uposażenie ok, ale za dobrą pracę. Jeśli teraz muszę płacić za korepetycje to znaczy, że nie wykonaliście pracy i kasa Wam pedagodzy się nie należy! Powinienem rozważyć zwrot kosztów z Waszej strony, Nie wykonaliście pracy. Uczeń nie został nauczony.

Może jakieś Stowarzyszenie na taką okoliczność ? :)pakamera
Mam rozumieć,że murarz,tynkarz akrobata będzie oceniał fachowość pedagoga?
prosefor
Większość rodziców nie ma kompetencji umożliwiających rzetelną ocenę kogokolwiek. To smutne.

Powiązane: Zarobki nauczycieli

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki