Radpol liczy na wzrost EBITDA w '19 i podtrzymuje cel 27 mln zł EBITDA w '21

2019-08-23 13:10
publikacja
2019-08-23 13:10
Materiały dla mediów

Radpol liczy na zwyżkę EBITDA w 2019 roku i podtrzymuje strategiczny cel wzrostu tego wskaźnika do 27 mln zł w 2021 r. - poinformowała na spotkaniu z analitykami i dziennikarzami prezes spółki Anna Kułach.

"Trzeci kwartał będzie gorszy, bo widać wyhamowanie sprzedaży. To nad czym my się skupiamy, to nie sprzedaż, tylko marża. Lipiec mamy zakończony niższą sprzedażą, ale wyższą EBITDA. Mam nadzieję, że pozostałe miesiące będą szły w tym kierunku" - powiedziała prezes.

Dodała, że IV kwartał "może być lepszy" dla spółki.

Po pierwszym półroczu przychody ze sprzedaży Radpolu zmniejszyły się o 3,6 proc. do 78,4 mln zł. Zysk operacyjny zwiększył się o 45 proc. do 4 mln zł. EBITDA wzrosła o 30,2 proc. do 7,52 mln zł, a zysk netto o 161 proc. do 2,5 mln zł.

W ocenie Kułach poprawa rentowności Radpolu była możliwa dzięki zmniejszeniu kosztów operacyjnych w pierwszym półroczu o 4 mln zł przy jednoczesnym spadku sprzedaży o 2,9 mln zł. Koszty produkcji w tym okresie zmniejszyły się o 6 proc. do 62,6 mln zł, a koszty ogólnego zarządu o 2 proc. do 5,2 mln zł.

Przyjęta jesienią 2017 roku strategia Radpolu na lata 2018-21 zakłada osiągnięcie w 2021 roku ok. 240 mln zł przychodów i 27 mln zł EBITDA.

"Uważam, że jeśli spółka miałaby robić niższy przychód i wyższą marżę, to warto.(...) Niekoniecznie musimy osiągnąć 240 mln zł za dwa lata, ale podtrzymujemy 27 mln zł na poziomie EBITDA" - powiedziała prezes.

Kułach poinformowała, że Radpol chce rozwijać się w segmencie wyrobów dla przemysłu. Spółka pracuje nad projektami o wartości 60 mln zł w tym segmencie.

"Jeśli uda się zamknąć nawet 10 proc. tych projektów, to dla Radpolu będzie bardzo dużo" - powiedziała.

Pod koniec marca Radpol podpisał list intencyjny dotyczący ustalenia warunków potencjalnego zbycia zakładu produkcyjnego Wirbet, który w Ostrowie Wielkopolskim produkuje słupy energetyczne, trakcyjne i oświetleniowe. List wygasł z końcem maja.

Prezes poinformowała, że Radpol prowadzi rozmowy o sprzedaży tego aktywa i do końca roku planowane jest przygotowanie umowy z inwestorem.

"Rozmawiamy z inwestorami o sprzedaży całego zakładu, mamy też rozmowy z jednym inwestorem, który chciałby przyjąć środki trwałe i ludzi" - powiedziała.

Dodała, że transakcja nie powinna wygenerować straty, a może nawet "lekki plus"

Radpol zajmuje się produkują instalacje do przesyłu ciepła, produktów dla energetyki oraz rur z tworzyw sztucznych do instalacji wodnych, kanalizacyjnych i gazowych, a także rozwiązań dla innych gałęzi przemysłu.

Spółka prowadzi obecnie działalność produkcyjną w czterech lokalizacjach: w Człuchowie, w Kolonii Prawiedniki koło Lublina, w Ostrowie Wielkopolskim oraz w Ciechowie. (PAP Biznes)

epo/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki