REKLAMA

Rada Warszawy za przedłużeniem programu in vitro do 2022 r.

2019-11-07 17:01
publikacja
2019-11-07 17:01
Rada Warszawy za przedłużeniem programu in vitro do 2022 r.
Rada Warszawy za przedłużeniem programu in vitro do 2022 r.
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Stołeczny program refundacji in vitro zostanie przedłużony do 2022 r. - zdecydowali w czwartek warszawscy radni. Zgodnie z uchwałą, której projekt skierował do Rady Warszawy prezydent miasta Rafał Trzaskowski, wydatki na program w latach 2019-22 wyniosą ponad 33 mln zł.

Maksymalna kwota dofinansowania jednej próby zapłodnienia pozaustrojowego wyniesie 6 tys. zł. Jednej parze będą przysługiwały trzy próby. Aby zakwalifikować się do programu, trzeba być mieszkańcem Warszawy od co najmniej dwóch lat.

Uchwałę poparło 36 radnych, przeciwko głosowało ośmiu i także ośmiu wstrzymało się od głosu.

Jak wskazywała radna Gabriela Szustek, przemawiając w imieniu klubu radnych KO, dotychczas program cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. "Program działa, jest najbardziej potrzebny mieszkańcom" - przekonywała.

Z kolei Michał Szpądrowski (PiS) podkreślił, że radni jego klubu w sprawach światopoglądowych mogą głosować zgodnie z własnym sumieniem, dlatego w tym punkcie nie przedstawią wystąpienia klubowego. Pytał m.in. o mierniki efektywności programu i dokładny rozdział pieniędzy. Jak mówił, nie widzi potrzeby finansowania z tej puli kampanii informacyjnej, która dotrze do wielu osób nie korzystających z programu.

W odpowiedzi p.o. zastępca dyrektora stołecznego Biura Polityki Zdrowotnej Olga Pilarska-Siennicka odparła, że kwota przeznaczona na promocję programu będzie znikoma. Podkreślała, że zwiększenie maksymalnej kwoty dofinansowania jednej próby zapłodnienia zwiększy dostępność programu dla osób mniej uposażonych.

W 2013 roku rząd Donalda Tuska wprowadził ogólnopolski program refundacji in vitro. Został on zakończony latem 2016 roku decyzją ówczesnego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Po tym kroku miasta zaczęły wprowadzać własne programy refundacji in vitro. Jako pierwsza zrobiła to w 2012 roku Częstochowa.

Na początku czerwca 2017 roku Rada Warszawy przyjęła program refundacji in vitro na lata 2017-2019. Był przeznaczony dla warszawianek w wieku 25-40 lat. Dofinansowanie obejmowało trzy próby zapłodnienia in vitro. Dofinansowanie wynosiło do 80 proc. kosztów, nie więcej jednak niż 5 tysięcy zł.

W lutym tego roku radni zdecydowali o zwiększeniu dofinansowania do 90 proc., czyli do 5 tysięcy i 625 złotych.

Jak poinformował warszawski ratusz, od listopada 2017 r. do końca października 2019 r. z programu skorzystało 2718 par. Potwierdzono 1537 ciąży klinicznych, a urodziło się 496 dzieci.(PAP)

Autorka: Sonia Otfinowska

sno/ wus/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka rodzinna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki