REKLAMA

Rada UE zatwierdziła krajowy plan odbudowy Holandii

2022-10-04 19:17
publikacja
2022-10-04 19:17

Ministrowie gospodarki i finansów państw UE zatwierdzili we wtorek wydaną przez Komisję Europejską pozytywną ocenę holenderskiego krajowego planu odbudowy. Jego wartość to 4,7 mld euro.

Rada UE zatwierdziła krajowy plan odbudowy Holandii
Rada UE zatwierdziła krajowy plan odbudowy Holandii
fot. YVES HERMAN / / FORUM/Reuters

Przed przyjęciem decyzji przez Radę ocenę krajowych planów przedstawia Komisja.

Po formalnym przyjęciu decyzji przez Radę Holandia będzie mogła korzystać ze środków Funduszu Odbudowy o wartości 4,7 mld euro w dotacjach. Umożliwią one wsparcie odbudowy gospodarki po pandemii Covid-19 i sfinansowanie transformacji ekologiczno-cyfrowej.

Plan Holandii przewiduje, że 48 proc. całej przyznanej jej kwoty wesprze cele klimatyczne, w tym inwestycje, które mają w znaczący sposób przyczynić się do dekarbonizacji.

Chodzi o inwestycje i reformy służące przyspieszeniu upowszechniania odnawialnych źródeł energii oraz inwestycje na rzecz zrównoważonej mobilności i odbudowy zasobów przyrodniczych. Niektóre działania pomogą również w realizacji celów REPowerEU, zakładających szybkie zmniejszenie zależności od rosyjskich paliw kopalnych i przyspieszenie transformacji ekologicznej.

Wśród przewidzianych działań są: inwestycje na rzecz morskiej energii wiatrowej i na rzecz efektywności energetycznej budynków mieszkalnych, a także wejście w życie nowego prawa energetycznego, które ma ułatwić inwestycje w sieć elektroenergetyczną i umożliwić konsumentom sprzedaż wytworzonej przez nich we własnym zakresie energii ze źródeł odnawialnych.

Plan Holandii przewiduje, że 26 proc. całej przyznanej jej kwoty wesprze transformację cyfrową. Mowa w nim m.in. o inwestycjach w technologię kwantową, sztuczną inteligencję, edukację cyfrową i cyfrową administrację. Zaplanowano też reformy zarządzania informacjami, by zapewnić otwartość i przejrzystość administracji publicznej.

Komisja wypłaci środki po tym, gdy państwo członkowskie zrealizuje cele w postaci inwestycji i reform wskazane w krajowym planie odbudowy.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ mal/

Tematy
BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Europejski Fundusz Odbudowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki