PILNE

Rada Ministrów proponuje podniesienie płacy minimalnej do 2220 zł

2018-06-14 13:10, akt.2018-06-14 13:39
publikacja
2018-06-14 13:10
aktualizacja
2018-06-14 13:39

Rada Ministrów w trybie obiegowym przyjęła propozycję podniesienia minimalnego wynagrodzenia w 2019 r. do 2220 zł, a stawki godzinowej do 14,50 zł - poinformował w czwartek PAP wiceminister tego resortu Stanisław Szwed.

Rada Ministrów proponuje podniesienie płacy minimalnej do 2220 zł / SXC

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2018 r. wynosi 2100 zł. Kwota ta stanowi 47,3 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2018 r. Minimalna stawka godzinowa w 2018 r. wynosi 13,70 zł.

"Decyzja Rady Ministrów jest taka, że kwota, która jest przekazana do partnerów społecznych, to 2220 zł, stawka godzinowa to 14,50 zł" - powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Zapowiedział, że propozycja ws. minimalnej płacy zostanie przekazana do Rady Dialogu Społecznego jeszcze w czwartek.

Pierwotnie resort rodziny, pracy i polityki społecznej zaproponował, aby płaca minimalna w 2019 r. wzrosła do 2250 zł, a stawka godzinowa do 14,7 zł. Wątpliwości w tej sprawie zgłaszało jednak Ministerstwo Finansów. "Zwykle oczekiwania ministra od polityki społecznej są wyższe niż czasami możliwości budżetu państwa. Wiodącą rolę ma tu minister finansów, który odpowiada za całość budżetu państwa" - mówiła we wtorek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

Zgodnie z przepisami, Rada Ministrów w terminie do 15 czerwca ma przedstawić Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej. Projekt musi zaopiniować strona społeczna; jeśli nie wypracuje wspólnego stanowiska, wysokość płacy minimalnej - tak jak w ubiegłym roku - zostanie ustalona poprzez rozporządzenie.

Od 1 stycznia 2017 roku obowiązuje wyższa płaca minimalna i stawka godzinowa. Minimalna stawka godzinowa obejmuje nie tylko osoby na umowach zlecenia, ale też samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm. Ustawa precyzuje, kiedy takie rozwiązanie będzie stosowane: m.in. przy zleceniach, w których wyznaczono czas ich świadczenia. Minimalna stawka godzinowa ma mieć zastosowanie do wszystkich umów, bez względu na sposób ustalania wynagrodzenia - według stawki godzinowej, dziennej, tygodniowej, miesięcznej itp.

Wyłączenia z zasady minimalnego godzinowego wynagrodzenia za pracę dotyczą m.in. rodzinnych domów pomocy i umów cywilnoprawnych przy opiece nad uczestnikami wycieczek. Minimalna stawka nie dotyczy też m.in. zleceniobiorcy samodzielnie ustalającego miejsce i czas realizacji zadań, jeśli jego wynagrodzenie będzie zależało wyłącznie od osiągniętego rezultatu.

autor: Paweł Żebrowski

pż/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
 Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
tokio102
A WIĘC MAMY SPADEK MINIMALNEGO WYNAGRODZENIE R/R (ROK DO ROKU) W KWESTII PROCENTOWEJ CO DO ŚREDNIEGO.... BRAWO RZĄD
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
fred_
Az przykro mi sie robi gdy czytam, ze w tak wspanialym kraju, jakim jest polska, zarabia ste tak slabo. Dobrze, ze podnosza, powoli ale do przodu.
fakty
Nie zarabia się słabo, tylko państwo okrada obywateli którzy słabo zarabiają.W Polsce płaca minimalna jest opodatkowana na poziomie 40 % zus+podatek, w UK płaca minimalna jest opodatkowana na 12, % tylko NI (ZUS), gdyż kwota wolna to 65 000 zł. Te 2220 to i tak kwota bez tego co płaci pracodawca. Gdyby wprowadzić kwotę Nie zarabia się słabo, tylko państwo okrada obywateli którzy słabo zarabiają.W Polsce płaca minimalna jest opodatkowana na poziomie 40 % zus+podatek, w UK płaca minimalna jest opodatkowana na 12, % tylko NI (ZUS), gdyż kwota wolna to 65 000 zł. Te 2220 to i tak kwota bez tego co płaci pracodawca. Gdyby wprowadzić kwotę wolną dla płacy minimalnej i jak w UK 12 % na ZUS, to od razu KAŻDY pracujący Polak miałby gdzieś minimalnie 2250 zł na rękę. Jest różnica - prawda. Ale jest też warunek, emerytura gwarantowana, wypłacana przez US i likwidacja ZUS. Ale w tym kraju jest nie możliwe, gdyż państwo z pełną świadomością dało przywileje górnikom, rolnikom, służbom mundurowym, sędziom . Te przywileje wysysają pieniądze które wypracowuje reszta i dla tej reszty na ulgi nie pieniędzy.
the_mind_renewed
Ja bym proponował podnieść do np. 10 000.00 tysięcy. Wirtuozi dobrobytu mają przecież nieograniczone możliwości. Mamy kapitalizm który prześcignął komunę gdzie królowało hasło: czy się stoi czy się leży tysiąc pięćset się należy.
tigerbonzo
Słabizna, jak na kraj, który wstał z kolan, zwalczył patologie VATowskie i przynajmniej we wskaźnikach ekonomicznych na tle innych państw rozwija się bardzo dobrze. Dla debili Suskich, Sasinów, Mazurków i reszty klientylistycznych zasobów ludzkich dziesiątki tysięcy nagród, a dla plebsu 100 zł brutto, wieje Orwellem.Słabizna, jak na kraj, który wstał z kolan, zwalczył patologie VATowskie i przynajmniej we wskaźnikach ekonomicznych na tle innych państw rozwija się bardzo dobrze. Dla debili Suskich, Sasinów, Mazurków i reszty klientylistycznych zasobów ludzkich dziesiątki tysięcy nagród, a dla plebsu 100 zł brutto, wieje Orwellem. Wiązałem pewne nadzieje z PiSem po mocnym starcie, ale im dalej w las tym bardziej ta zjednoczona pseudoprawica przypomina POwsko- ZSLowskie lewactwo, może poza światopoglądem, ale ten sam w sobie nie poprawi sytuacji w kraju. Cóż punkt widzenia zmienia się wraz ze zmianą punktu siedzenia. Daleko na PRowych i propagandowych zagrywkach tuszujących własną nieudolność nie dojadą i zostaną tak jak PO jedynie ze swoim zaczadzonym, żelaznym elektoratem. Nie mam na kogo głosować, bo jedyną alternatywą dla dualizmu POwsko- PiSowskiego, żywiącego się wieczną awanturą między sobą w walce o koryto są dla mnie kukizowcy, co do których też nie jestem w pełni przekonany. Czas pokaże, ale na pewno nikt z PO-PiSu i ich przybudówek nie dostanie mojego poparcia. Czas wywalić na zbity pysk, całe te pomagdalenkowe towarzystwo i ich zaplecze, które jest spadkobiercą fatalnej sytuacji większej części społeczeństwa w dosyć dużym kraju jakim jest Polska, na której wciąż żeruje nomenklatura postkomunistyczna.
adrian81k
2 220 zł ? a czemu nie 2 100 + ?:)
nostromo25
Nigdy nie zrozumiem politykow. Jesli podniesienie VAT poprawi sytuacje, to dlaczego podnosza tylko o 1% a nie od razu do 99%? Czemu placa minimalna tylko do 2220 zl, a nie do 10 tys. zl?
_emisariusz
Te barany zaraz będą chcieli ustawą znieść ubóstwo ;)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki