REKLAMA

Rada Medyczna w nowej formule. Minister zdrowia przedstawił szczegóły

2022-01-17 17:23
publikacja
2022-01-17 17:23
Rada Medyczna w nowej formule. Minister zdrowia przedstawił szczegóły
Rada Medyczna w nowej formule. Minister zdrowia przedstawił szczegóły
/ Ministerstwo Zdrowia

Przy premierze zostanie powołana rada ds. walki z pandemią, która będzie charakteryzowała się nieco zmienioną formułą w stosunku do tej, z którą mieliśmy do czynienia do tej pory – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

W piątek trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej do spraw COVID-19 przy premierze poinformowało o rezygnacji z doradzania rządowi w sprawie epidemii.

Szef MZ poinformował na konferencji prasowej w poniedziałek, że przy premierze zostanie powołana nowa rada ds. walki z pandemią, która będzie charakteryzowała się nieco zmienioną formułą w stosunku do tej, z którą mieliśmy do czynienia do tej pory.

"Zmiana będzie polegała przede wszystkim na poszerzeniu formuły, czyli szerszego spektrum ekspertów, którzy będą pomagali i doradzali panu premierowi, jak projektować już nie tylko walkę z pandemią, ale mamy nadzieję, że także proces wychodzenia z pandemii za kilka miesięcy" – mówił Niedzielski.

Stąd też argument – jak dodał – by rada miała szerszą formułą. Jak dodał, w skład rady – oprócz konsultantów krajowych i przedstawicieli zawodów medycznych – wejdą m.in ekonomiści i socjolodzy. Rada będzie, jak mówił, "uwzględniać nie tylko aspekty medyczne, ale też te związane z życiem gospodarczym i społecznym".

Niedzielski zauważył też, że wiele osób z byłej Rady Medycznej to konsultanci krajowi, a przy MZ działa cały zespół konsultantów krajowych ds. różnych dziedzin i będą oni nadal głównym źródłem doradztwa dla ministra zdrowia.

"Pewna grupa konsultantów będzie wyciągnięta przed nawias, można tak powiedzieć, z tej ogólnej grupy konsultantów i na poziomie ministra zdrowia będzie w sposób nieformalny doradzała i pomagała w podejmowania decyzji dotyczących walki z pandemią" – podkreślił. 

Minister podziękował 13 ekspertom

Namawiałem ekspertów Rady Medycznej, którzy złożyli rezygnacje, do tego, żeby kontynuowali swoją misję mimo rozbieżności. Niestety nie przekonaliśmy ich, stąd zbliżamy się do końca funkcjonowania rady w tej formule – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Odchodzący członkowie rady w oświadczeniu napisali m.in., że decyzja zapadła z uwagi na "brak wpływu rekomendacji na realne działania" i "wyczerpanie się dotychczasowej współpracy".

Szef MZ na konferencji prasowej jeszcze raz podziękował członkom Rady Medycznej za wielomiesięczny wysiłek.

"Skłonność do pomagania, do doradzania, z którą miałem do czynienia przez cały ten okres, wskazywała na ogromną wiedzę, ale także na ogromne oddanie i zaangażowanie" – podkreślił Niedzielski.

Dodał, że namawiał ekspertów do pozostania w radzie mimo rozbieżności. "Chcę powiedzieć, że namawiałem wszystkich tych, którzy złożyli rezygnacje do tego, żeby kontynuowali swoją misję, mimo tego, że pojawiały się rozbieżności, nie zawsze co do opinii, ale często co do możliwości wdrożenia rekomendacji pojawiających się ze strony Rady Medycznej" – powiedział minister.

Zwrócił uwagę, że "działamy w konkretnej rzeczywistości społeczno-gospodarczo-politycznej i wszystkie te wymiary również są podstawą podejmowania decyzji".

"Niestety nie przekonaliśmy razem z panem premierem ekspertów do pozostania w radzie i stąd zbliżamy się do końca jej funkcjonowania w tej formule" – dodał szef MZ.

Nie pozwólmy sobie przysłonić obrazka współpracy tym, co działo się w ostatnich kilku dniach, bo bilans funkcjonowania Rady Medycznej jest bardzo pozytywny – ocenił w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia w poniedziałek wydał oświadczenie, w którym odnosił się do piątkowej decyzji trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej do spraw COVID-19 przy premierze o rezygnacji z doradzania rządowi w sprawie epidemii.

"Nie pozwólmy sobie przysłonić tego obrazka współpracy tylko i wyłącznie tym, co działo się w ostatnich kilku dniach, bo bilans funkcjonowania Rady Medycznej jest bardzo pozytywny" – powiedział Niedzielski. Wskazał, że w ramach rady dyskutowanao między innymi o projektowanych obostrzeniach, Narodowym Programie Szczepień i o kwestiach związanych z funkcjonowaniem szpitali covidowych.

Minister wyraził nadzieję, że eksperci, którzy odeszli z Rady, będą kontynuować współpracę – przypomniał, że część członków Rady Medycznej to konsultanci w różnych dziedzinach medycyny.(PAP)

Autorka: Olga Zakolska

ozk/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (24)

dodaj komentarz
3456
tam to jest dość chętnych nierobów , Brejza będzie przewodniczył .tej radzie ,praktykę ma w temacie chorób .
carlito1
A czy budowlaniec się też nadaje??? Ponoć można tam ładnie zarobić.
remo2060
To teraz to chyba nie jest Rada Medyczna?
vonmisses
A gdzie poloniści się pytam? Grześ Braun już nóżkami przebiera!
anszej_juda
różdżkarza jeszcze dajcie i jakiegoś jasnowidza
lenon
Skoro do Rady Medycznej mogą wchodzić ekonomiści, to znaczy, że do RPP powinni wejść przedstawiciele deweloperów.
antek10
Myślałem że jak na Taliban przystało to w radzie zasiądą członkowie Ordo Iuris za drobne 100 tys miesiecznie od sztuki.
3xx
ekspertow z TVP powinni zatrudnic, oni znaja sie na wszsytkim, a przy okazji swoi zarobią.
...W sumie to pewnie zrobili podobnie, bo tu nie chodzi o rady a o wyprowadzanie kasy...
ameba1
Ten kraj to już do reszty zdziczał. A ludzie dalej robią to, co im telewizor powie. Gdyby tak chociaż jedną książkę suweren przeczytał zamiast gapić się w tv, to by może ten kraj inaczej się prezentował. A takim sposobem to rząd już wie, że każde g.own.o ludziom wciśnie, a oni jeszcze poproszą o dokładkę.
kryzysio
Ale jak to ekonomiści i socjologowie? Jakie oni mają prawo do wypowiadania się w kwestiach medycznych?

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki