Rada Bezpieczeństwa zaniepokojona sytuacją na północnym wschodzie Syrii

Rada Bezpieczeństwa ONZ wydala w środę krótki komunikat, w którym wyraziła zaniepokojenie sytuacją na północnym wschodzie Syrii, która grozi kryzysem humanitarnym. W oświadczeniu nie wspomniano o tureckiej ofensywie w tym regionie, wymierzonej w syryjskich Kurdów.

(Reuters)

Ambasador USA przy ONZ Kelly Craft, która wypowiadała się po spotkaniu RB za zamkniętymi drzwiami, powiedziała, że Waszyngton wzywa Ankarę do natychmiastowego zawieszenia broni.

Ostrzegła, że Turcja powinna się liczyć z konsekwencjami ofensywy przeciwko Kurdom, jeśli nie będzie chronić tamtejszej ludności lub nie zdoła zapobiec odrodzeniu się Państwa Islamskiego (IS).

Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Niebienzia powiedział, że Ankara zapewniła Moskwę, iż będzie respektować terytorialną integralność Syrii. "Strona turecka powiedziała nam, że (...) jej ostatecznym celem jest zapewnienie Syrii suwerenności i integralności" - powiedział ambasador.

Środową sesję RB ONZ poświęconą sytuacji w Syrii zwołano na wniosek Niemiec.

Dzień wcześniej biuro wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka (OHCHR) ostrzegło Turcję, że może być oskarżona o zbrodnie wojenne w Syrii i zaapelowało do Ankary o śledztwo w sprawie zabójstw Kurdów, w tym szefowej partii Przyszłość Syrii.

Turcja prowadzi operację wojskową przeciw kurdyjskim milicjom Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG) na północnym wschodzie Syrii. Ankara uważa je za terrorystów, jednak stoją one na czele Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), które odegrały decydującą rolę w pokonaniu Państwa Islamskiego w Syrii; SDF kontrolują obecnie większość północnych terenów tego kraju.

Ofensywa turecka ruszyła 9 października po ogłoszeniu przez prezydenta USA Donalda Trumpa decyzji o wycofaniu żołnierzy amerykańskich z północnej Syrii. (PAP)

fit/ ap/

arch.

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil