Rada 25 ekspertów podatkowych będzie oceniać pomysły resortu finansów

Minister finansów powołał w środę do Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego 25 ekspertów w tej dziedzinie. Według szefa Rady Bogumiła Brzezińskiego zespół ten będzie dla urzędników Ministerstwa Finansów zwierciadłem ich działań.

(fot. WOJCIECH STROZYK / WOJCIECH STROZYK/REPORTER)

Wiceminister finansów Janusz Cichoń wręczył - w imieniu ministra Mateusza Szczurka - członkom Rady akty powołania. W gremium tym zasiedli: Bogumił Brzeziński (przewodniczący), Wiesław Czyżowicz, Dominik Gajewski, Iwona Georgijew, Marcin Jamroży, Piotr Karwat, Mariusz Korzeb, Krzysztof Lasiński-Sulecki, Witold Literacki, Hanna Litwińczuk, Janusz Marciniuk, Mariusz Marecki, Jerzy Martini, Marian Masternak, Wojciech Morawski, Grzegorz Mularczyk, Roman Namysłowski, Włodzimierz Nykiel, Irena Ożóg, Jowita Pustuł, Tomasz Siennicki, Maciej Ślifirczyk, Agnieszka Tałasiewicz, Karolina Tetłak, Dariusz Wasylkowski.

Cichoń powiedział, że ma nadzieję, iż Rada wpisze się nie tylko w funkcjonowanie ministerstwa, ale także w funkcjonowanie polskiego systemu finansów publicznych, systemu podatkowego i pozwoli stanowić lepsze, czytelniejsze i bardziej jednoznaczne prawo podatkowe.

"To trudna, złożona i skomplikowana materia, ale materia, która decyduje o funkcjonowaniu polskiego państwa. Bez podatków, bez sięgania do kieszeni innych nie bylibyśmy w stanie realizować podstawowych zadań i funkcji państwa. Zakładamy, że Rada będzie opiniowała podstawowe przedłożenia i projekty zmieniające prawo podatkowe w Polsce, ale nie tylko prawo podatkowe, także wspomoże w przypadku zmian w administracji podatkowej, czy kontroli skarbowej" - powiedział. Dodał, że liczy także na propozycje w zakresie prawa podatkowego.

Bogumił Brzeziński powiedział, że Rada będzie przekładnią, łącznikiem między opinią społeczną i specjalistami z dziedziny podatków, a pracami prowadzonymi przez Ministerstwo Finansów. "Ten postulat ma dosyć długą drogę, jest wysuwany w literaturze co najmniej od dziesięciu lat" - powiedział Brzeziński. Wskazał, że próbowano już stworzyć podobne organy, ale nie odniosły one specjalnego sukcesu.

"Element decyzyjny, jeśli chodzi o kształt prawa podatkowego przesuwa się z parlamentu na administrację. Czy to jest dobre, czy nie, o tym nie dyskutujemy (...), ale tak jest. Skoro prawdziwe, nieformalne decyzje zapadają wśród pracowników aparatu podatkowego, ministrów, wiceministrów, to takie grono chciałoby mieć zwierciadło tego, co robi" - mówił Brzeziński.

Zgodnie z założeniami resortu finansów Rada Podatkowa ma m.in. oceniać pomysły MF i doradzać ministerstwu. W jej skład wchodzi 25 ekspertów podatkowych, specjalistów z całego obszaru prawa podatkowego reprezentujących świat nauki i przedsiębiorców. W ramach Rady powołane zostaną cztery zespoły problemowe dot. podatków pośrednich, podatków bezpośrednich, podatków lokalnych oraz administracji podatkowej i procedury (Ordynacja, egzekucja).

Zgodnie z informacjami Ministerstwa Finansów rada ma być też zapleczem dla Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego. Komisja ta będzie mogła korzystać z opinii Rady zwłaszcza w przypadku przepisów, które są na styku Ordynacji podatkowej i innych ustaw podatkowych.

Do kompetencji Rady będzie należało przede wszystkim bieżące opiniowanie i konsultowanie zmian w podatkach oraz sygnalizowanie resortowi systemowych problemów, które mogą się pojawiać w związku ze stosowaniem przepisów. Rada będzie mogła występować do MF z inicjatywą, jeżeli uzna, że należy coś zmienić w prawie podatkowym, uszczelnić system, czy poprawić przepisy. Gremium to nie będzie jednak przygotowywać przepisów.

Szefem Rady Podatkowej został profesor Bogumił Brzeziński z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Brzeziński jest uznanym znawcą prawa podatkowego, kieruje Katedrą Prawa Finansów Publicznych Wydziału Prawa i Administracji UMK oraz Katedrą Prawa Finansowego Uniwersytetu Jagiellońskiego. (PAP)

mmu/ mhr/ je/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~lel

spryciarz - zamknął usta oponentom

! Odpowiedz
0 1 ~ja

25 wynagrodzen wiecej wiedza jak forse robic i nic wiecej

! Odpowiedz
0 2 ~fiskuSS

Granda nie dość ze okradaja nas i frymarcza naszymi pieniedzmi to, tak prosta sprawe jak podatki musi obslugiwac fasadowa Rada, jako zywo przypominajaca PKW od ktorej wlasnie dostalismy czkawki. Ministrowi finansow proponuje zatrudnic mnie, a spokojnie zastapie ta cala radę a i podatnik bedzie zadowolony i Państwo rowniez otrzyma swoje pieniadze. W opodatkowaniu Obywatela sa w Polsce niesprawiedliwe zlodziejskie prawa, natomiast żadnych konsekwencji nie ma urzędas za zdefraudowane czy roztrwonione, nasze ostatecznie ciezko zarobione pieniadze. Podatki to prosta , banalna sprawa, zaczyna sie komplikowac jak za duzo tych pieniedzy rozchodzi sie bokiem, poza skarbem Państwa i dlatego Rzady postsowieckie 3. RP beda robilybwszystko zeby zaciemnic i skomplikowac do obłędu ta sprawe, bo jak by w innym wypadku uczciwego Panstwa mogli rozkradac nasze pieniądze

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~antykomuch

a czemu nie prokurator?

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,3% III 2018
PKB rdr 4,9% IV kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,8% II 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 599,72 zł II 2018
Produkcja przemysłowa rdr 2,9% III 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl