REKLAMA

RWE chce zainwestować w energię wiatrową pół miliarda euro

2009-07-07 16:48
publikacja
2009-07-07 16:48
07.07. Białystok (PAP) - Pół miliarda euro chce do 2015 roku zainwestować w Polsce w produkcję energii wiatrowej o mocy 300 megawatów firma RWE Polska - poinformowała we wtorek PAP Karolina Tyniec-Margańska z tej firmy.

Jesienią firma uruchomi Park Wiatrowy Suwałki (Podlaskie). Właśnie zakończył się montaż 18 wiatraków. Każda turbina ma moc 2,3 megawatów. Wiatraki stanęły na pograniczu gmin Jeleniewo i Suwałki.

Park Wiatrowy Suwałki ma - jak podaje RWE w opublikowanym we wtorek komunikacie prasowym - wytwarzać energię elektryczną dla "przynajmniej 40 tysięcy gospodarstw domowych". Trwają przygotowania do rozruchu inwestycji, którą inwestor określa jako jedną z najnowocześniejszych w Polsce elektrowni wiatrowych.

"Na każdej ze 100-metrowych wież zamontowany został wirnik o średnicy prawie 93 m. Moc turbin wiatrowych pozwoli wytwarzać rocznie przynajmniej 80 mln kilowatogodzin energii elektrycznej" - poinformował w komunikacie prasowym Filip Thon, prezes RWE Polska. "Taka ilość energii wystarczy na zaspokojenie rocznych potrzeb miasta większego niż Zakopane" - dodał.

Według niego uruchomienie Parku Wiatrowego Suwałki o 10 proc. zwiększy produkcję energii wiatrowej w Polsce w porównaniu do 2008 roku i ma to pozwolić rocznie uniknąć emisji do atmosfery około 80 tysięcy ton dwutlenku węgla.

Inwestycja w Suwałkach jest pierwszą z inwestycji w energetykę wiatrową, realizowanych przez RWE w Polsce. RWE Polska przygotowuje się także do otwarcia elektrowni wiatrowej w Tychowie w Zachodniopomorskim. Jak poinformowała Tyniec-Margańska, montaż wiatraków powinien się tam zakończyć w 2010 roku. "RWE planuje zainstalować w tej lokalizacji 15 turbin wiatrowych, o mocy 2,3 megawatów każda" - dodała.

Firma RWE należy do największych firm energetycznych w Europie. Specjalizuje się w wytwarzaniu, przesyle, dystrybucji oraz sprzedaży energii elektrycznej i gazu. Największymi firmami należącymi do RWE w Polsce są RWE Polska - spółka odpowiedzialna za wsparcie rozwoju koncernu w Polsce, sprzedająca energię ponad 880 tysiącom klientów oraz firma RWE Stoen Operator, zarządzająca warszawską siecią elektroenergetyczną - podaje firma w komunikacie. (PAP)

kow/ je/ jbr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Energia wiatrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki