RPP zaczyna rok od pozostawienia stóp bez zmian

Rok, w którym inflacja na dobre powróci do naszego kraju, Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła od pozostawienia stóp procentowych na niezmienionym poziomie. To, kiedy nastąpi pierwsza podwyżka, zależy właśnie od tempa wzrostu cen, a także kondycji polskiej gospodarki.

Zgodnie z decyzją RPP, stopa referencyjna w Polsce nadal wynosić więc będzie 1,5%, lombardowa 2,5%, depozytowa 0,5%, a redyskontowa weksli 1,75%. Stopy procentowe są obecnie na najniższym poziomie w historii. Poprzednio Rada, jeszcze w starym składzie personalnym, obniżyła je w marcu 2015 r. Oznacza to, że żyjemy w najdłuższym w historii okresie stabilizacji stóp procentowych ustalanych przez RPP.

(NBP)

Dzisiejsze posunięcie RPP nie zaskoczyło. Ekonomiści i inwestorzy powszechnie spodziewają się, że cykl podwyżek stóp procentowych ruszy dopiero na początku 2018 r. Gdyby okazało się jednak, że w drugiej połowie roku inflacja - zarówno CPI, jak i bazowa - znacznie wzrośnie, a podstawowy wskaźnik znajdzie się wyraźnie w zakresie celu inflacyjnego NBP (2,5% +/- 1 p.p.), natomiast wzrost gospodarczy – np. za sprawą uruchomienia inwestycji, które w ostatnich kwartałach ciągnęły w dół dynamikę PKB – również zauważalnie przyspieszy, wówczas o zmianie stóp zapewne zacznie się rozmawiać również w drugiej połowie 2017 r.

O 16.00 rozpocznie się konferencja z udziałem Adama Glapińskiego oraz dwóch innych członków Rady Polityki Pieniężnej. Prezes z pewnością będzie pytany o odnotowany przez GUS powrót inflacji czy ocenę optymistycznych sygnałów z polskiej gospodarki.

Michał Żuławiński

Obszerną relację z konferencji zamieścimy po jej zakończeniu.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 14 kzabor

Nie podniosą szybko stóp, ponieważ najpierw trzeba Naród oskrobać z oszczędności.

! Odpowiedz
6 5 ~kredycik

powinni jeszcze obnizyc stopy tak o 0.5 % bo co z tego ze stopy sa na 1.5 jak wibor 3m 1.73 :) moze by sie jakis urzad tymi manipulacjami w wiborze zainteresowal?

! Odpowiedz
3 4 ~kredycik odpowiada ~kredycik

pozaym kto w dzisiejszych czasach trzyma kase w PLN w banku? :D tylko normalna waluta - ktora jest wymienialna na calym swiecie - eur lub usd (przy czym mario drukuje wiec raczej usd - to juz niby koncza drukowac :)
albo w złocie - tylko ze złoto jest mało poręczne.

! Odpowiedz
1 8 ~werwerwerwerwerwerwe

w TVP byla seria programow o NbP o pieniadzach edukacyjna seria oszczedzanie itp, ale nie poruszono podstaw, systemu rezerwy czastkowej i nie wytlumaczono obywatelom co oznacza m3 i wzrost podazy pieniadza , a mamy 10% rocznie i stopy na poziomie 1,5% narod glupi i zmanipulowany

! Odpowiedz
1 4 ~lokata_na_plus odpowiada ~kredycik

i tak oplaca sie eur bardziej niz pln w strefie eur masz wzrost m3 okolo 6% w polsce okolo 10% jak odejmiesz te niecale 1,5% to i tak mniej tracisz niz na eur, ale trudno znalesc bez duzego ryzyka lokate kapitalu by wyjsc na plus do prawdziwej inflacji i utraty wartosci pieniadza

! Odpowiedz
1 15 ~widzi

Nie podniosą stóp przez najbliższe 3 lata a jeżeli to zrobią to kosmetycznie o 0,25%.
Aby podnieść stopy procentowe trzeba mieć jaja a ta rada ich nie ma...

! Odpowiedz
1 8 ~gawron

po choler stopy podwyzszac, przeciez dolar euro i frank sa takie tanie a biedy i bezrobocia nie ma wcale.prawie kazdy obywatel ma wszystko czego mu trzeba i odklada mase oszczednosci co miesiac. dobrobyt sie w pl powieksza wiec po co podnosic stopy. powinno sie podniesc VAT bo jest za niski na tle np biednych niemiec i wprowadzic podatek od SMOGu dla biednych prezesow bankow co musza brac 500+.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~eee

W Niemczech VAT 19%

! Odpowiedz
4 11 ~MK

Papier toaletowy ze złotówki zrobili ... Ceny w sklepach wyższe , na wakacje nie pojedziesz .... System podatkowy uszczelniają , białoruś ....

! Odpowiedz
3 9 ~crocodillo

mozesz zamiast na wakcje zabrac rodzine do Torunia i Lichenia czy Swiebodzina.
A wracjac troche gimastyki na krakowskim przedmiesiu kazdego 10. I juz

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,1% X 2017
PKB rdr 4,7% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl