RPP wróciła z wakacji. Stopy procentowe bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej ponownie nie zmieniła nastawienia i na pierwszym po wakacjach posiedzeniu utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie.

Zgodnie z decyzją RPP stopa referencyjna w Polsce nadal wynosić więc będzie 1,5 proc., lombardowa - 2,5 proc., depozytowa - 0,5 proc., a redyskontowa weksli - 1,75 proc. Stopy procentowe są obecnie na najniższym poziomie w historii. Taka decyzja była powszechnie oczekiwana na rynku.

(Bankier.pl)

Poprzednio rada, jeszcze w starym składzie personalnym, obniżyła stopy procentowe w marcu 2015 r., a więc ponad cztery lata temu. Oznacza to, że żyjemy w zdecydowanie najdłuższym w historii okresie stabilizacji stóp procentowych ustalanych przez RPP (co ma i będzie miało swoje konsekwencje).

O 16.00 rozpocznie się konferencja z udziałem Adama Glapińskiego oraz dwóch innych członków Rady Polityki Pieniężnej. Po zakończeniu konferencji opublikujemy podsumowanie najważniejszych wypowiedzi. Można śmiało założyć, że członkowie RPP odniosą się do propozycji podniesienia płacy minimalnej, o czym prezes NBP rozmawiał wczoraj z Jarosławem Kaczyńskim.

Po zakończeniu konferencji opublikujemy obszerne omówienie najważniejszych wątków poruszonych przez Adama Glapińskiego.

Kolejne dwudniowe posiedzenie decyzyjne RPP zaplanowano na 1-2 października. Jutro z kolei o stopach procnetowych decydować będzie Europejski Bank Centralny.

MZ

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 wkupiesila

Spełniają wymagania partii. Inflacja zaraz 4%. Oszczędzający i pracujący się nie liczą. Ważni są zwykli Polacy, beneficjenci 500plus i programów socjalnych.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil