REKLAMA

RPP ocenia, że powrót inflacji do celu będzie następował stopniowo

2022-10-05 16:02
publikacja
2022-10-05 16:02

RPP ocenia, że - ze względu na skalę i trwałość odziaływania obecnych szoków - powrót inflacji w kierunku celu będzie następował stopniowo, a NBP zrobi wszystko w celu ograniczenia ryzyka utrwalenia się podwyższonej inflacji - wynika z komunikatu po posiedzeniu RPP. Wg RPP w najbliższych kwartałach prognozowane jest dalsze obniżenie dynamiki PKB.

RPP ocenia, że powrót inflacji do celu będzie następował stopniowo
RPP ocenia, że powrót inflacji do celu będzie następował stopniowo
fot. Andrzej Rostek / / Shutterstock

"NBP będzie podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim w celu ograniczenia ryzyka utrwalenia się podwyższonej inflacji. NBP może stosować interwencje na rynku walutowym, w szczególności w celu ograniczenia niezgodnych z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej wahań kursu złotego" - dodano.

"Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę na polską gospodarkę" - napisano w komunikacie.

W ocenie RPP, ze względu na skalę i trwałość oddziaływania obecnych szoków, powrót inflacji w kierunku celu będzie następował stopniowo.

"Rada ocenia, że dotychczasowe istotne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP oraz spodziewane obniżenie się dynamiki aktywności gospodarczej, w tym na skutek szoków zewnętrznych, przyczynią się do ograniczenia dynamiki popytu w polskiej gospodarce, co będzie sprzyjać obniżaniu się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP" - napisano.

"Jednocześnie ze względu na skalę i trwałość oddziaływania obecnych szoków, które pozostają poza wpływem krajowej polityki pieniężnej, powrót inflacji w kierunku celu inflacyjnego NBP będzie następował stopniowo. Obniżaniu inflacji sprzyjałoby także umocnienie złotego, które w ocenie Rady byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki" - dodano.

Zdaniem RPP, w najbliższych kwartałach można oczekiwać dalszego obniżenia dynamiki PKB Polski.

"W Polsce dostępne dane miesięczne, w tym o produkcji przemysłowej, budowlano montażowej i sprzedaży detalicznej sugerują, że w III kw. br. roczna dynamika PKB ponownie się obniżyła. W najbliższych kwartałach prognozowane jest dalsze obniżenie dynamiki PKB, przy czym perspektywy koniunktury obarczone są znaczną niepewnością. Mimo osłabienia koniunktury, sytuacja na rynku pracy pozostaje bardzo dobra, co jest odzwierciedlone w rekordowo niskiej stopie bezrobocia" - napisano w komunikacie.

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała 5 października wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, stopa referencyjna nadal wynosi 6,75 proc. Rynek oczekiwał podwyżki o 25 pb. (PAP Biznes)

pat/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki