RPP łagodzi ton, złoty słabnie

RPP łagodzi ton, złoty słabnie

W przeddzień posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, na którym może dojść do wycofania najbardziej gołębich sformułowań dotyczących linii polityki pieniężnej w kolejnych miesiącach, polska Rada Polityki Pieniężnej dokonała przesunięcia oczekiwanego wzrostu stóp procentowych na koniec 2019 r. Spowodowało to wyraźne osłabienie złotego. W relacji do euro polska waluta jest najsłabsza od połowy grudnia.

Przedstawiciele Rady Polityki Pieniężnej występujący na konferencji prasowej po posiedzeniu ws. stóp procentowych (nie uległy zmianie) zaskoczyli ultra gołębia retoryką. Odnosząc się do najnowszych prognoz makroekonomicznych prezes NBP A. Glpiński stwierdził, że projekcja sugeruje brak potrzeby podwyżek stóp aż do końca 2020 r. W jego ocenie Rada najwcześniej może zdecydować się je podnieść pod koniec 2019 r. Z tą opinią zgodziła się G. Ancyparowicz, zaś J. Żyżyński potwierdził, że do końca roku oprocentowania nie ulegnie zmianie. A. Glapiński nie wykluczył, że w tym cyklu możemy w ogóle nie zobaczyć podwyżek, a Rada gładko przejdzie do obniżek. W reakcji na te słowa złoty wyraźnie się osłabił, a rentowności obligacji spadły. Tendencja ta utrzymała się do końca sesji i nie zmieniły tego słowa prezesa NBP, że polska waluta może zyskać na wartości biorąc pod uwagę czynniki fundamentalne. Na początku sesji w czwartek odzyskuje siły. Naszym zdaniem to nie koniec wzrostowej tendencji na podstawowych parach.

Widoczne w ostatnich dniach rozszerzenie różnic oprocentowania obligacji skarbowych USA i Niemiec wzdłuż całej krzywej (także na papierach o najdłuższym terminie zapadalności) jest - teoretycznie i w praktyce - czynnikiem sprzyjającym lepszej postawie dolara. Przejściowo nie został on jednak odzwierciedlony w cenach walut. Indeks USD pozostaje poniżej wartości z końca lutego. Spodziewamy się, że dziś, wraz z ujawnieniem komunikatów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) dotyczących przyszłych działań w polityce pieniężnej (wycofanie najbardziej gołębich sformułowań?) odchylenie to zostanie (przynajmniej częściowo) zniwelowane.

Rynek kapitałowy pozornie nie przejął się informacją o rezygnacji głównego doradcy ekonomicznego prezydenta D. Trumpa, G. Cohna. Uważamy, że jest to również jedynie przejściowa nieefektywność. Odejście czołowego przedstawiciela "globalistów" w amerykańskiej administracji ("człowieka Wall Strret", swego czasu typowanego na prezesa Rezerwy Federalnej) - obok innych aspektów jak wzrost niepewności i napięć wśród partnerów ekonomicznych oraz między Trumpem a częścią kongresmenów - zwiększa ryzyko intensyfikacji działań ograniczających wolny handel. Ten element, jako generalnie niekorzystny dla światowej gospodarki, powinien oddziaływać w kierunku pogorszenia nastrojów na rynkach finansowych. W szczególności obniżać wyceny aktywów i walut EM. Pozostajemy pesymistycznie nastawieni do zachowania cen akcji na światowych parkietach w krótkim terminie. W temacie ceł i wojny handlowej wczorajsze dane o deficycie USA w wymianie za pierwszy miesiąc 2018 r. (-56,6 mld USD, o 1,6 mld USD więcej niż mediana, najgorszy wynik od października 2009 r.) wspiera argumentację zwolenników restrykcji. Wprowadzenie ceł na stal i aluminium wydaje się na obecną chwilę nieuniknione. D. Trump zasugerował jednak możliwe odstępstwa dla najbliższych sojuszników (sąsiadów). W przypadku Kanady i Meksyku oznacza to zgodę na renegocjację warunków porozumienia NAFTA.

Damian Rosiński

Dom Maklerski AFS

Przedstawione w niniejszym dokumencie dane, materiały i informacje zostały przygotowane wyłącznie w celach informacyjnych, przez co nie mogą być traktowane jako szeroko pojęte doradztwo finansowe, prawne, podatkowe czy też jakiekolwiek inne doradztwo inwestycyjne w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Maklerski AFS Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie zaprezentowanych materiałów. Uważamy, że źródła przedstawionych informacji są wiarygodne, nie bierzemy jednakże odpowiedzialności za ich dokładność i kompletność. Wszelkie informacje, opinie oraz inne dane mogą zostać zmienione w każdym czasie bez konieczności zawiadamiania o tych zmianach przed ich wystąpieniem.

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
WIG -0,29% 58 780,55
2018-12-14 17:05:00
WIG20 -0,31% 2 303,41
2018-12-14 17:15:00
WIG30 -0,27% 2 620,67
2018-12-14 17:15:00
MWIG40 -0,25% 4 066,57
2018-12-14 17:15:00
DAX -0,54% 10 865,77
2018-12-14 17:35:00
NASDAQ -2,26% 6 910,67
2018-12-14 22:02:00
SP500 -1,91% 2 599,95
2018-12-14 21:59:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl