RPP: W 2019 r. inflacja może być wyższa z powodu cen energii

W 2019 roku inflacja może być podwyższona przez wzrost cen energii, tj. czynnik pozostający poza oddziaływaniem polityki pieniężnej - stwierdza RPP w komunikacie po zakończonym w środę posiedzeniu.

(NBP)

Rada dodaje, że "skalę wzrostu cen energii w 2019 roku będzie prawdopodobnie ograniczał obserwowany w ostatnich miesiącach spadek cen ropy naftowej".

W efekcie, uznała Rada, "w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej inflacja utrzyma się w pobliżu celu inflacyjnego".

RPP utrzymała zatem stopy na niezmienionym poziomie, uznając że obecny poziom stóp procentowych "sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną".

RPP zajmuje stanowisko wait-and-see, inflacja przyspieszy, ale nadal będzie niska

RPP zajmuje stanowisko wait-and-see i jest to najwłaściwsza pozycja - ocenił Adam Glapiński, prezes NBP. Dodał, że listopadowy wniosek o podwyżkę stóp proc. był "egzotyczny".

"Rada Polityki Pieniężnej zachowuje spokój i utrzymuje pozycję wait-and-see, to jest najbardziej właściwa pozycja" - powiedział Glapiński na konferencji.

"Inflacja może trochę przyspieszy, ale nadal będzie bardzo niska. Gospodarka jest całkowicie stabilna, nie ma żadnych nierównowag" - dodał.

Zapytany o złożony na listopadowym posiedzeniu wniosek o podwyżkę stóp procentowych, prezes NBP odpowiedział: "Na tle retoryki RPP, atmosfery dyskusji i stanowisk tam prezentowanych, to był egzotyczny wniosek".

Ancyparowicz: Wzrost PKB w '19 może być wyższy niż zakłada projekcja NBP

Prognozy NBP dotyczące wzrostu PKB na 2019 r. są zbyt pesymistyczne - oceniła Grażyna Ancyparowicz, członek RPP. Jej zdaniem, jeśli utrzyma się wysoki wzrost gospodarczy, a inflacja przyspieszy, podwyżki stóp procentowych mogą być zasadne.

"Moje wyczucie, bo to nie jest intuicja, to nie jest oparte na żadnych badaniach i modelach, wskazuje na to, że powinniśmy utrzymać w przyszłym roku dość wysokie tempo inwestycji, bo to jest prawie końcówka obecnej perspektywy budżetowej (...) i że konsumpcja też nam nie spadnie, bo nie ma powodów oczekiwania spadku konsumpcji" - powiedziała Ancyparowicz na konferencji.

"Te dwa główne motory napędzające polską gospodarkę powinny pracować, może nie aż tak szybko jak w tym roku, ale wydaje mi się, że ta prognoza, która zakłada, że będziemy mieli dynamikę na poziomie poniżej 4 proc. jest troszkę zbyt pesymistyczna" - dodała.

Jej zdaniem, gdyby te przewidywania "były dobre", a inflacja przyspieszała, to podwyżki stóp procentowych byłyby zasadne.

Ancyparowicz zaznaczyła, że jej pogląd różni się od opinii prezesa NBP Adama Glapińskiego, który uważa, że do końca 2019 r. nie będzie powodów do podniesienia stóp procentowych.

"Ja taką ewentualność dopuszczam" - powiedziała.

Centralna ścieżka listopadowej projekcji NBP zakłada wzrost PKB w 2018 na poziomie 4,8 proc., w 2019 r. na poziomie 3,6 proc., a w 2020 r. na poziomie 3,4 proc. Ścieżka dla inflacji kształtuje się odpowiednio na poziomie: 1,8 proc., 3,2 proc. oraz 2,9 proc.

W horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej inflacja będzie blisko celu

W horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej inflacja będzie kształtowała się blisko celu inflacyjnego - podano w komunikacie po posiedzeniu RPP. Rada podtrzymała, że obecny poziom stóp proc. sprzyja utrzymaniu gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną.

"W ocenie Rady bieżące informacje wskazują na relatywnie korzystne dla perspektywy krajowej koniunktury, choć w kolejnych latach nastąpi prawdopodobnie stopniowe obniżenie się tempa wzrostu PKB. W 2019 r. inflacja może być podwyższona przez wzrost cen energii, tj. czynnik pozostający poza oddziaływaniem polityki pieniężnej. Skalę wzrostu cen energii w 2019 r., będzie prawdopodobnie ograniczał obserwowany w ostatnich miesiącach spadek cen ropy naftowej" - napisano w komunikacie.

"W średnim okresie ograniczająco na dynamiki cen będzie natomiast oddziaływało oczekiwanie spowolnienia dynamiki wzrostu gospodarczego. W efekcie, w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej inflacja będzie kształtować się w pobliżu celu inflacyjnego" - dodano.

Rada ocenia też, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną.

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc. w skali rocznej. (PAP Biznes)

pat/ osz/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 2 jes

Co to za kłopot dla GUS. Zrównoważy się koszyk o towary, na które podwyżka energii ma minimalny wpływ jak datki na Toruń itd.

! Odpowiedz
1 4 silvio_gesell

Nie będzie, zmaleje po prostu zużycie.

! Odpowiedz
0 0 jes

Tak planujesz? Wygasisz mieszkanie o 22?
Jednego ci zazdroszczę, samopoczucia :)

! Odpowiedz
0 4 silvio_gesell odpowiada jes

Jakby ludzie zaczną wcześniej gasić światła to dzietność wzrośnie. :)

! Odpowiedz