RPO: kontrole ws. abonamentu RTV w domach bezpodstawne

Mimo pojawiających się pomysłów zmian, abonament RTV w dotychczasowej postaci nadal obowiązuje. Aktualna jest również kwestia kontroli uiszczania opłaty i ściągania zaległości z tego tytułu. Ostatnio głos w sprawie zabrał Rzecznik Praw Obywatelskich, który uznał, że nie ma ustawowych podstaw do tego, żeby pracownicy Poczty Polskiej sprawdzali po domach, czy ludzie mają odbiorniki RTV.

RPO: kontrole ws. abonamentu RTV w domach bezpodstawne
RPO: kontrole ws. abonamentu RTV w domach bezpodstawne (fot. Johan10 / YAY Foto)

Ściąganiem należności z tytułu opłat za abonament RTV, zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych, zajmują się naczelnicy urzędów skarbowych w trybie egzekucji administracyjnej. Natomiast kontrolę wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej wykonywane są przez upoważnionych pracowników Poczty Polskiej. O tym, że są one wykonywane sukcesywnie na terenie całego kraju, a do urzędów skarbowych wpływają tysiące tytułów wykonawczych wystawionych przez Pocztę Polską, pisaliśmy już na łamach Bankier.pl. Właśnie w sprawie sposobu kontroli posiadania telewizorów i radioodbiorników wypowiedział się ostatnio Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO), do którego docierało wiele niepokojących sygnałów, głównie z województwa kujawsko-pomorskiego.

Wątpliwość Rzecznika budzi to, czy pracownik Poczty Polskiej jest de facto uprawniony do tego, aby wejść do mieszkania w celu ustalenia, czy dana osoba posiada telewizor lub radio. RPO zwrócił się do Ministra Infrastruktury i Budownictwa, prosząc o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

- Nienaruszalność mieszkania to jedna z podstawowych zasad konstytucyjnych wyrażona w art. 50 Konstytucji RP. Przepis ten stanowi, że przeszukanie mieszkania, pomieszczenia lub pojazdu może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w ustawie i w sposób w niej określony. Oznacza ona zakaz zakłócania swobodnego korzystania z własnego mieszkania, co wiąże się ściśle z prawem do ochrony prawnej życia prywatnego, zagwarantowanym przez art. 47 Konstytucji RP. Nienaruszalność mieszkania można określić zatem jako zakaz wkraczania do niego i przebywania w nim bez zgody właściciela lub innej uprawnionej osoby albo bez wyraźnej podstawy ustawowej – czytamy w komunikacie umieszczonym na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich.

­ – Dlatego realizacje celów uzasadniających naruszenie miru domowego wymaga stworzenia jasnych reguł na poziomie ustawowym, które wskazują podmiot uprawniony, przesłanki oraz warunki działania. Tymczasem ustawodawca w przypadku kontroli posiadania odbiornika RTV nie zapewnił przepisów prawnych wyraźnie regulujących tę materię. Przepisy dotyczące opłat abonamentowych nie zawierają ustawowego obowiązku wpuszczenia pracowników Poczty Polskiej do mieszkań, nawet w sytuacji wylegitymowania się przez nich oraz przedstawienia celu kontroli – wyjaśnia Rzecznik Praw Obywatelskich.

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 4 ~trtrapuck

Mieszkam w Kujawsko-Pomorskim i jestem przygłupem, bo dałem się wrobić dwóm Cygankom.
Miały identyfikator Poczty Polskiej.
Wpuściłem je i mnie okradły ze złota, które trzymałem na okoliczniść powrotu PO do władzy.

! Odpowiedz
4 14 ~aaa

A co z pisowcami którzy nie placa ?

! Odpowiedz
8 9 ~Kremlin

Myśle ze nc+ i Polsat wcale by sie nie zmartwili gdyby z ich platform wyniosły sie tvpisy. Co wiecej tvpisy o tym wiedzą.
Żałosne tylko zbierają ...vwszedzie szukają, I tak nie wystarczy.

! Odpowiedz
8 17 ~ererer

wiochy w kujawsko pomorskim, zbyt mądrzy ludzie tam raczej nie mieszkają, dlatego właśnie tam szukają durni do upolowania, spróbowali by przejść się po dobrej dzielnicy w dużym mieście to po kilku wizytach odwoziła by ich karetka :D

! Odpowiedz
12 52 ~Gość

ja korzystam z internetu, płace za internet, nie chce płacić za tvPiS

! Odpowiedz
3 35 ~wW

A ja mam zepsuty telewizor. Moze mi go wymienia na sprawny?

! Odpowiedz
3 61 ~endi

Czyli kontrole poczty były naruszeniem miru domowego , ile za to grozi ? przy okazji można zażądać jakiegoś odszkodowania

! Odpowiedz
3 44 ~as

Pytanie, co za łoś wpuszcza obca osobę bez nakazu prokuratora lub sędziego? Nienaruszalność mieszkania w trybie art.308 kpk to najbardziej brutalna ingerencja w swobody obywatelskie i musi być silnie uzasadniona! (broń, narkotyki, zatrzymania niebezpiecznych przestępców). A i wtedy można mieć kłopot jak papuga dobry.

! Odpowiedz
1 11 ~as

Oczywiście naruszenie tej nienaruszalności :)

! Odpowiedz
15 7 ~asd

Obca osoba odczytująca licznik wody, pradu tez włazi do domu

! Odpowiedz
1 14 ~Ja odpowiada ~asd

Nowe budownictwo liczniki montuje na korytarzu :]

! Odpowiedz
0 2 ~pifpaf odpowiada ~asd

Nieprawda. Wodomierze są bezprzewodowe (dom jednorodzinny).

! Odpowiedz
3 29 ~gruber

Czyli bezprawia ciag dalszy. Typowe dla Bananowej Republiki Bulandii.

! Odpowiedz
12 71 ~Karol

Podobno jak w momencie wizyty listonosza będzie się oglądało Wiadomości to będzie 10% zniżki na abonament. A jak będzie się oglądało na klęczkach to będzie 20%. A jak dodatkowo na ścianie będzie wisiał portret Jarosława to zniżka rośnie do 30%. Czyli można trochę zaoszczędzić na abonamencie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 7 ~peter

W kalendarzu strażaka ba przyszły rok na każdej stronie będzie portret Jarosława, więc zniżka gwarantowana.

! Odpowiedz
1 2 ~sikawka odpowiada ~peter

Będzie modlitewnik w zestawie?

! Odpowiedz
59 11 ~killthetroll

A kominiarz, a gazownik, a skarbówka. A Bodnar jest głupi, tępy abnegat! Dlaczego? Bo to nie jest przeszukanie! Kominiarz też nie robi przeszukania tak jak gazownik sprawdzający instalacje! Poborca elektryk czy od zużycia wody! Może? A pewnie że może. No dobra, to przyjdzie w asyście policji a wtedy zapłacić za asystę!

! Odpowiedz
4 41 ~olo

A kto mi każe policjanta wpuścić do domu? bez nakazu może skoczyć...

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 3 ~fakty-konopne-synu odpowiada (usunięty)

mylisz się pod pretekstem że łamiesz prawo np: niszczysz dowody lub popełniasz przestępstwo policja może wejść bez nakazu

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 4 ~RD

Nawiąż kontakt z rozumem przed wpisem. Miliony Polaków nie opłaci abonamentu!!! Jak widać nikt im za to nic nie jest w stanie zrobić- czyli nie ma obowiązku wnoszenia opłat abonamentowych.

! Odpowiedz
2 1 ~magpol

Zainstaluj sobie kamerę w sypialni i transmituj, Błaszczakowi na pulpit. Jak trzeba być na smyczy będąc nawet pisowskim trollem by popierać ingerencje w wolności obywatelskie.

! Odpowiedz
13 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 1 ~ziutek

Xe prostytucją chcesz zarobić na abonament ? twoja sprawa

! Odpowiedz
9 11 ~malma

rząd taki mądry i co nie wie jak to zrobić zresztą a co wie ? czyli jeśli płace całe życie to dalej będę płacić na tych co nie płacili nie płaca i płacic nie będą to ja obecnie rocznie około 260 zł z emerutury a podnosza mi 10 zł na rok ---bo trzeba nierobom dać 120 podwyżki dobra zmiana

! Odpowiedz
6 24 ~tedi76

Czyli teraz ludzie ukarani w ten sposób mogą się odwoływać do sądu. A do pisuarowej telewizji słać wezwania do zwrotu nielegalnie zajętych pieniędzy. Super.

! Odpowiedz
8 1 ~killthetroll

do sądu? A co musi zrobić wtedy sąd? Dołożyć koszty sądowe i potwierdzić to co stwierdził urzędnik a jak mógłby inaczej skoro przepis został złamany!

! Odpowiedz
13 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 12 ~qaz

Plucie na Polske to jakakolwiek panstwowa reklama w jakimkolwiek medium. Ale co moze o tym wiedziec komunista od maciorewicza.

! Odpowiedz
28 10 ~Von

Dla RPO,TK,opozycji wszystko co wprowadza PIS jest bezprawne i niekonstytucyjne. prawidłowe to było okradanie Polski i Polaków.

! Odpowiedz
3 5 ~qaz

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,20876398,konferencja-szyszki-za-400-tys-zl-ekologia-to-oszczedzanie.html

! Odpowiedz
6 9 ~miro odpowiada ~qaz

to były "oszczędności.............w latach 2008-2012 rząd Donalda Tuska wydał niemal 125 milionów złotych na reklamy i ogłoszenia. Gazeta Wyborcza zgarnęła aż 51,6% wydatków z publicznych pieniędzy, jeśli chodzi o ogólnopolskie dzienniki krajowe. Polityka zgarnęła 47% wydatków, a Newsweek 45%

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 10 ~PiSS odpowiada ~miro

Masz jakieś dane o obecnym sponsoringu prawicowych gadzinówek z budżetu? Czy nadal są zasilane kasa wyprowadzoną ze SKOKów?

! Odpowiedz
5 26 ~silvio_gesell

Media publiczne powinny być finansowane z opodatkowania reklam. Wartość rynku reklamy to 7mld zł, a wydatki na TVP i Polskie Radio to około 0,5mld więc powinno starczyć.

! Odpowiedz
19 3 ~Krzysiek

Skoro jesteś taki geniusz to startuj w wyborach i ustanawiaj prawo zrób coś dla Polski.

! Odpowiedz
7 5 ~qaz

Jakby opodatkowac twoja glupote, mielibysmy niewyczerpalne poklady srodkow finansowych.

! Odpowiedz
0 4 ~silvio_gesell odpowiada ~qaz

Jeśli uważasz, że w mediach nadal jest za mało reklam, a media publiczne powinny być polityczne, bo są finansowane z reklam spółek skarbu państwa, to OK. Ja uważam, że w mediach publicznych nie powinno być ani jednej reklamy, dzięki czemu będą niezależne od upolitycznionych spółek skarbu państwa.

! Odpowiedz
1 37 ~onn

zakodować i po sprawie, sprzedawać abonamenty, dlaczego teraz składka RTV idzie tylko na TVP...

! Odpowiedz
1 9 ~jo44

nie takie to proste, bo jak dotrzesz do obywateli z obywatelskim komunikatem jak zakodujesz? tuba propagandowa musi być. chodzi o to żeby koszt tej tuby pokryli odbiorcy, masy pracujące na rzecz układu, faraonów obecnej rzeczywistości. innymi słowy: robol ma płacić.

! Odpowiedz
49 5 ~Krzysiek


Telewizja jest POLSKA dlatego warto płacić abonament.
Pozdrawiam samodzielnie myślących.

! Odpowiedz
5 17 ~as

A ja myślałem że P w nazwie to od PiS pochodzi.

! Odpowiedz
13 2 ~Krzysiek odpowiada ~as

No widzisz to już wiesz więcej.

! Odpowiedz
1 31 ~fd

Zapłać i za mnie, ja wartości w tej TV nie widzę. I dla mnie to że cos ma Polska w nazwie niczego nie zmienia.

! Odpowiedz
1 30 ~onn

dlaczego mamy płacić za media z których nie korzystamy...

! Odpowiedz
0 17 ~kilo

Widzę mocne patriotyczne podejście, choć trochę dziwi że człowiek z chińskiego komputera, na szwedzkim portalu pisze o tym że to co polskie jest takie dobre...

! Odpowiedz
20 3 ~Krzysiek odpowiada ~fd

Zarówno rząd jak i telewizja jest POLSKA jeśli cię to mierzi to jest wiele krajów gdzie będzie ci lepiej więc droga wolna.

! Odpowiedz
0 9 ~dociekliwy

Jaką przynależność masz na myśli?
-akcjonariat?
-treści, które prezentuje są przydatne dla Narodu? Czyli treści powinny być przeróżne, bo w Narodzie jest pełno różnych światopoglądów.
-Treści, które prezentuje są przydatne dla rządu? Którego rządu? Obecnego? Innego Państwa?

Najpierw zdefiniuj przynależność.

Wg. mnie, telewizja należy do tego, kto za nią płaci. Za TVP i Polskie Radio teoretycznie my płacimy podatkami, ale praktycznie oddajemy te podatki pośrednikowi, zwanemu rządem i dalej nie mamy już wpływu na sposób wydawania tych pieniędzy. De facto więc, za telewizję i radio (czyli za te treści) płaci rząd (aktualnie PiS, ale nie zawsze będzie rządził).

Telewizja państwowa zawsze wg mnie będzie sprzyjać interesowi rządowemu, który nie zawsze jest zgodny z interesem obywateli. Sytuacja jest o tyle patowa, że taka Państwowa Telewizja nigdy nie dogodzi każdemu obywatelowi z osobna. Rozwiązaniem jest więc jeszcze większe uwolnienie rynku telewizyjnego, w postaci rezygnacji rządu z wpływania na treści w TVP i Polskim Radiu i uczynienie z TVP i Polskiego Radia zwykłych rynkowych spółek, a nie Skarbu Państwa. Trzeba by też jednocześnie wprowadzić prawo (nawet w Konstytucji), że w przypadku wojny, terroryzmu, kataklizmów naturalnych itp, rząd i prezydent mają prawo do korzystania ze wszystkich fal radiowych i kanałów telewizyjnych, by ostrzegać obywateli, dawać komunikaty i wiadomości, a wszystkie firmy inwestujące w TV i Radio na terenie III RP muszą wtedy udostępnić te fale i kanały (jak nie prośbą, to siłą).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 2 ~Krzysiek odpowiada ~dociekliwy

Skoro rząd jest wybierany przez obywateli to chyba interes rządu jest zgodny z interesem i wolą obywateli?

! Odpowiedz
1 11 ~dociekliwy odpowiada ~Krzysiek

Niestety nie. Rząd nie jest wybierany przez obywateli.

Poczytaj ordynację wyborczą: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20010460499

Wybieramy posłów do Parlamentu, z którego oni sami wyłaniają rząd. Nie mamy wpływu na to, kto jest w rządzie. Mamy (pośredni) wpływ na to kto jest w Parlamencie. Pośredni, ponieważ Parlament wybieramy w wyborach pośrednich - głosujemy na jakieś nazwisko, ale i tak ten głos liczy się jako oddany na partię, z której listy ten Pan X startuje. Głosy zdobywają w pierwszej kolejności tak zwane "jedynki", czyli pierwsze osoby na listach partyjnych, a te pierwsze osoby wyznacza prezes danej partii. Potem glosy rozdzielane są na dwójki, trójki, czwórki itp. (w zależności od tego. ile starczy). Możesz więc zagłosować na samego siebie, startującego z 10 miejsca na liście Partii Bankier.pl, ale i tak ten głos najpierw przypadnie jedynce z tej listy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 ~jo44 odpowiada ~onn

bo rzont tak chce ! ot
poza tym łamiecie prawo nie płacąc abonamentu, mając rtv w samochodzie, w komórce...czy na padzie ...
macie płacić! inaczej system padnie, i będzie wojna ! chyba nie chcecie niestabilności ?!

! Odpowiedz
2 2 ~dociekliwy odpowiada ~as

Teraz może być TVPiS, ale było też "TVPlatforma" i TVSLD...wszystko jedno. Każdy rząd będzie ochoczo wykorzystywał taką tubę propagandową. Przecież to aż żal nie skorzystać, skoro mają za darmo, na tacy, finansowane przeze mnie i przez Ciebie. Czy się zgadzasz z linią rządu, czy nie, musisz płacić za treści, które rząd chce Ci przekazać (nawet jeśli Ty ich nie chcesz).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~kilo odpowiada ~Krzysiek

Daje mi moralną mapę z telewizora prostak, ja mam myślenie własne a nie partyjny program.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 14 ~Pisowiec

jak rząd chce dostarczać swoje programy - to powinien za to płacić. NIE ODWROTNIE - BO JA NIE CHCĘ TEGO OGLĄDAĆ. Czyli propozycja: ja płacę rządowi za abonament - rząd płaci mi za oglądanie/ robienie wody z mózgu. Ups! to oznacza, że nie byłoby równowagi, bo za niszczenie mi mózgu trzeba b. dużo zapłacić

! Odpowiedz
20 1 ~Krzysiek

Zarówno rząd jak i telewizja jest POLSKA jeśli cię to mierzi to jest wiele krajów gdzie będzie ci lepiej więc droga wolna.

! Odpowiedz
0 6 ~pavoolon800 odpowiada ~Krzysiek

to mi wytłumacz mistrzu co w nazwie robi S.A. jak to jest taka Polska i państwowa telewizja

! Odpowiedz
9 0 ~Krzysiek odpowiada ~pavoolon800

Wolałbyś żeby było AG, ZAO czy OAO?

! Odpowiedz
0 1 ~dociekliwy odpowiada ~pavoolon800

TVP, to SA, ale nadal Spółka Skarbu Państwa:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Telewizja_Polska
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jednoosobowa_sp%C3%B3%C5%82ka_Skarbu_Pa%C5%84stwa

A jakbyś się zastanawiał, do kogo należą media u nas, to:
http://i.wp.pl/a/f/jpeg/36171/media_rynek_wlasnosc_infografika_700.jpeg

! Odpowiedz
1 8 ~ograbiony odpowiada ~Krzysiek

dobra wracaj do kolejki po swoje pińcet +

! Odpowiedz
0 1 ~dociekliwy odpowiada ~Krzysiek

Tak się składa, że chyba w całej Europie jest tak socjalistycznie finansowana jakaś "Telewizja Publiczna". Trzeba by dokładnie sprawdzić jak jest poza UE. nasz Kraj ma szanse jeszcze nie zaczynać tego trendu, no ale widzę, że opór jest duży.

Może trafię do Twojej wyobraźni, że póki rząd jest taki, który jest zgodny z twoimi poglądami, to Cię cieszą treści w TVP i Polskim Radiu. Ale wyobraź sobie, ze do władzy dochodzą ludzie, którzy Twoje poglądy uznają za coś, co trzeba natychmiast stłumić w zarodku, a obecny rząd zostawia im pełne prawo propagowania jedynie rządowych treści w TVP i PR. W przeciągu pół roku wychodzisz na ulicę i protestujesz., co?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 9 ~romek

dobrego psa i pogonic

! Odpowiedz
6 19 ~Jan

Przecież suweren sam tak chciał. Niedługo do każdego listonosza dołączy uzbrojony członek obrony terytorialnej i skończy się niewpuszczanie listonosza do domu. Jak Ziobro chce karać więzieniem za stosunek z 17 latka to czemu ma nie zezwolić na strzelanie do ludzi którzy ukrywają telewizor.

! Odpowiedz
11 10 ~Xe

Zapomniałeś dodać że to twoje kochane peło i psl wprowadziło "kontrole domowe".
No ale przecież tu chodzi o to aby trochę pohejtować na PIS, a nie chodzi o prawdę. Tak mocodawcy ci kazali, to tak robisz.

! Odpowiedz
0 2 ~jaju

Może rottweilera napuścić: https://www.youtube.com/watch?v=UTidj8OYkfg

! Odpowiedz
2 42 ~dociekliwy

Trzeba by zaskarżyć do tego rzecznika sam pomysł ściągania daniny za posiadanie telewizora / radia, a nie za oglądanie telewizji państwowej / słuchanie radia państwowego.

Sygnał zakodować (radiowy też), sprzedawać dekodery i wyłączać sygnał tym, którzy nie zapłacą faktury. Proste. A jak ktoś dekodera nie kupi, to nie ogląda / nie słucha.

W przypadku kablówek rząd powinien rozliczać się bezpośrednio z dostawcami (Cyfrowy Polsat itp.). Prawdopodobnie skończyło by się to na ryczałtowej opłacie za dostęp do kanałów telewizji państwowej (mówię nadal o rozliczeniach dostawca kablówki - rząd).

Problem abonamentu RTV jest, że tak powiem "arcyboleśnie prosty do rozwiązania". Tylko, że wtedy okazałoby się, że prawie nikt tej państwowej telewizji i radia nie potrzebuje. No a to przecież idealna platforma do propagandy dla każdego rządu, jaki był i jaki będzie. Żaden rząd tego więc nie zmieni, bo to telewizja i radio rządowa, a nie publiczna. Tak to wygląda od 1989 roku. Przed 1989 rokiem było chociaż jasno powiedziane, że TV i Radio należy do rządzących komunistów i że z założenia leci tam sama propaganda. Jak ktoś chciał pozachwycać nad władzą, to gapił się w TV całymi dniami (jeśli miał w ogóle telewizor) i żył sobie w tej utopii. Teraz jest mowa o jakiejś tam "misji", hehe. Zabawne:)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne