RPO chce, by polskie miasta przyjęły Kartę Praw Osób Bezdomnych

Rzecznik Praw Obywatelskich chce, by polskie miasta wprowadziły Kartę Praw Osób Bezdomnych.

(fot. Maciej Jarzębinski / FORUM)

To zbiór najważniejszych przepisów regulujących prawa osób bez stałego miejsca zamieszkania. W karcie znalazły się między innymi zapisy o tym, że osoba bezdomna nie może być poniżana i musi mieć stały dostęp do usług publicznych - obejmuje to między innymi prawo do korespondencji.

Karta zobowiązuje też władze miast do aktywnej pomocy bezdomnym - mówi Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar. Jak dodaje: - Jedną z najważniejszych cech tego dokumentu jest to, że definiuje bezdomność jako chwilowy kryzys, a podstawowym zobowiązaniem miasta powinno być zapewnienie takiego wsparcia, by osoba mogła wyjść z bezdomności. Kartę Praw Osób Bezdomnych przygotowano w oparciu o doświadczenie polskich i europejskich organizacji pozarządowych, przeprowadzono też konsultacje z bezdomnymi. Większość zapisów karty już teraz jest regulowanych przez prawo krajowe i międzynarodowe, zdaniem rzecznika samorządy nie zawsze jednak z obowiązków się wywiązują. Podaje on przykład Warszawy, w której funkcjonują tylko dwie łaźnie dla bezdomnych.

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich chce, żeby problem bezdomności poruszony został również w zbliżającej się kampanii wyborczej. Jak mówi Adriana Porowska, z Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej - o ten temat powinni zostać zapytani kandydaci na prezydentów miast: - Po to, żeby się dowiedzieć co chcieliby zrobić na rzecz tej najsłabszej grupy osób, o którą tak naprawdę nikt się nie upomina, bo często wydaje się, że to nie są wyborcy i ludzie którzy upomną się o swoje prawa - mówi Adriana Porowska.

Jakub Wilczek, prezes Ogólnopolskiej Federacji na Rzecz Rozwiązywania Problemu Bezdomności przypomina, że problem ten w Polsce staje się coraz większy: - W Polsce mamy do czynienia z przedłużającym się czasem pobytu osób bezdomnych w placówkach dla nich przeznaczonych. Udział osób przebywających tam przez ponad 10 lat wzrósł w stosunku do 2013 roku o ponad 5% - mówi Jakub Wilczek.

W Polsce jest ponad 30 tysięcy bezdomnych. W samej Warszawie 2,5 tysiąca. W ponad 90% pomocą bezdomnym zajmują się organizacje pozarządowe - wynika z danych przedstawionych przez RPO.

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich będzie teraz zabiegało, by Kartę Praw Osób Bezdomnych przyjęły władze miast w tej albo przyszłej kadencji.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Karol Surówka /zr

Źródło: IAR
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 xiven

bezdomność to styl życia ewentualnie skutek nieodwracalnej degeneracji umysłu osoby w wyniku których zatraciła zdolność do bycia człowiekiem rozumnym i tak już pozostanie do śmierci biologicznej reszty ciała

po jednej stronie mojego bloku koczują bezdomni, po drugiej stronie ulicy zakład oferuje stabilne etatowe miejsca pracy gdzie nie ma komu robić mimo że na wynajęcie pokoju wystarczy z pensji...

droga do wyjścia z bezdomności jest prosta i trwa około 1-3 miesiące bez niczyjej pomocy lecz nikt nie ma ochoty

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 cykor21

W Warszawie czy w innych dużych miastach wydaje się, że obecnie nie ma problemu ze znalazieniem zatrudnienia. Skoro tak, to jaka jest przyczyna, że jest tam aż 2,5 tys. bezdomnych?

Brak stałego miejsca zamieszkania? Pracodawcy częściej muszą prędzej znać nr rachunku bankowego niż adres do korespondencji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne