RPO apeluje do premiera o rozwiązanie problemu tzw. książeczek mieszkaniowych

Rzecznik praw obywatelskich apeluje do premiera o rozwiązanie problemu tzw. książeczek mieszkaniowych. W liście wysłanym do Mateusza Morawieckiego Adam Bodnar podkreśla, że do jego biura wciąż wpływają skargi od osób, które posiadają książeczki mieszkaniowe i nie są w stanie ich zrealizować i skorzystać z premii gwarancyjnej.

(fot. Joanna Borowska / FORUM)
RPO uważa, że problem książeczek jest na tyle poważny, że warto go potraktować systemowo. "W Polsce mamy wciąż jeden milion aktywnych książeczek mieszkaniowych, ale wiele osób nie jest w stanie zrealizować premii gwarancyjnych, bo na przykład nie ma żadnego swojego mieszkania albo nie ma potrzeby przeprowadzania żadnych remontów. Postulujemy, żeby rząd się zastanowił jak ten problem rozwiązać - mówił dziennikarzom Rzecznik Praw Obywatelskich.

W liście do premiera Adam Bodnar napisał, że w przeszłości decydujący wpływ na istniejący stan miała ciężka sytuacja gospodarcza kraju w okresie trudnych zmian ustrojowych. "Jednakże obecnie państwo znajduje się w stabilnej i dobrej ekonomicznie sytuacji. W związku z tym wydaje się zasadne podjęcie odpowiednich działań, które umożliwiłyby definitywne rozwiązanie tego problemu w sposób pozwalający na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, czy choćby na poprawę dotychczasowych warunków mieszkaniowych tak licznym jeszcze posiadaczom książeczek mieszkaniowych - czytamy w liście do Prezesa Rady Ministrów.

Krajowe Stowarzyszenie Posiadaczy Książeczek Mieszkaniowych PKO BP chce natomiast, aby sprawą zajął się Trybunał Konstytucyjny.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Dorota Piotrowska/dyd

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne