REKLAMA

RPO: Polska zrobiła potężny krok w kierunku prawnego polexitu

2020-02-04 18:36
publikacja
2020-02-04 18:36

Polska zrobiła dzisiaj potężny krok w kierunku prawnego polexitu - w ten sposób Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar odniósł się do podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustaw sądowych. Dodał, że to smutny dzień dla państwa prawa, Polski i UE.

fot. Simona Supino / / FORUM

"Polska zrobiła dzisiaj potężny krok w kierunku prawnego polexitu. Mówiłem o tym w czasie debat w Sejmie i w Senacie. Powtarzam to samo po podpisaniu ustawy +sądowej+ przez prezydenta. Smutny dzień dla Polski, UE, państwa prawa i bezpieczeństwa prawnego obywateli" - napisał Bodnar na Twitterze.

Uchwalona 20 grudnia ub. roku nowelizacja, m.in. Prawa o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze, wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Ponadto nowelizacja wprowadza zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN. W razie problemów z wyborem kandydatów ze względu na brak kworum w ostatecznym stopniu planowanej procedury do ważności wyboru będzie wymagana obecność 32 sędziów SN.

Nowe przepisy krytykuje opozycja oraz część środowiska sędziowskiego. Opozycja, w tym PO, PSL i Lewica, apelowała do prezydenta o zawetowanie noweli ustaw sądowych. (PAP)

autor: Marta Rawicz

mkr/ mok/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
mith21
Teraz już jest oczywiste, że PiS wymaga kontroli przez kogoś niezwiązanego z tym środowiskiem.
eagleeye
Adam ty tak na poważnie czy tylko aby klepać i klepać byle co

Powiązane: Burzliwe prace nad przepisami o sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki