RPO: Paski informacyjne "Wiadomości" TVP naruszają ustawę o radiofonii i telewizji

Paski informacyjne "Wiadomości" TVP naruszają ustawę o radiofonii i telewizji - poinformowało w poniedziałek biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, odnosząc się do sprawozdania Rady Języka Polskiego. Rada uznała, że "paski" "Wiadomości" TVP to przekaz nierzetelny i nieobiektywny.

(fot. Ireneusz Sobieszczuk / FORUM)

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zauważyło, że w połowie marca "Rada Języka Polskiego przedstawiła Sejmowi +Sprawozdanie o stanie ochrony języka polskiego za lata 2016-2017+", w którym oceniono emitowane w tym czasie w +Wiadomościach+ +tzw. paski informacyjne dotyczące najważniejszych wydarzeń politycznych lat 2016-2017 pod kątem zgodności z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o języku polskim".

Jak wyjaśniono, "chodziło o zbadanie czy telewizja publiczna stwarza warunki do właściwego rozwoju języka jako narzędzia międzyludzkiej komunikacji". Z badania wynika, że "język polski nie jest traktowany jako dobro społeczne, lecz jako instrument w walce politycznej służący jednemu z podmiotów politycznych w celu kreacji własnej wizji świata i narzucania jej obywatelom".

W ocenie rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara sprawozdanie Rady wskazuje, że TVP SA działa z naruszeniem art. 21 ust. 1 ustawy z 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji. Artykuł ten stanowi, że "publiczna telewizja realizuje misję publiczną, oferując całemu społeczeństwu i poszczególnym jego częściom programy, cechujące się pluralizmem, bezstronnością wyważeniem i niezależnością". "Tymczasem ze sprawozdania jednoznacznie wynika, że w zbadanym zakresie telewizja oferuje społeczeństwu przekaz nierzetelny i nieobiektywny" - napisał Bodnar.

Rada wskazała, że "wiele +pasków+ posługuje się nieetycznymi zabiegami językowymi, takimi jak etykietowanie, stygmatyzacja, stereotypizacja, korzystne dla nadawcy operacje na znaczeniu słów. Uznała, że zdecydowana większość +pasków+ powstała najprawdopodobniej +z myślą o wpływaniu na opinię odbiorcy komunikatu, a nie z myślą o dostarczeniu mu obiektywnego powiadomienia o danym zdarzeniu".

Zdaniem rzecznika "ustalenia Rady oznaczają także, że dziennikarze telewizji publicznej nie realizują ciążącego na nich zadania z art. 10 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1984 r. - Prawo prasowe, polegającego na służbie społeczeństwu i państwu. Dziennikarz ma bowiem obowiązek działania zgodnie z etyką zawodową i zasadami współżycia społecznego, co oznacza wymóg zachowania szczególnej staranności i rzetelności przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych (art. 12 ust. 1 pkt 1 Prawa prasowego)".

Bodnar zwrócił się do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii Witolda Kołodziejskiego o ustosunkowanie się do sprawozdania Rady w kontekście obowiązków ustawowych telewizji publicznej i jej dziennikarzy.

Rzecznik odniósł się również, do programu "Salon Dziennikarski" w TVP Info wyemitowanego 23 lutego 2019 r., w którym, jak poinformował Bodnar, "prowadzący program Jacek Karnowski i jego goście rozmawiali o Deklaracji +Warszawska Polityka Miejska na Rzecz Społeczności LGBT+, przyjętej przez Rafała Trzaskowskiego".

"Dokument określono jako program deprawacji i molestowania dzieci za publiczne pieniądze, a także promocję pedofilii i zachowań zaburzonych. W odniesieniu do osób LGBT używano sformułowań +dziwaki+ i +osoby zaburzone+, a homoseksualność nazwano +wampiryzmem+ i +zawłaszczaniem bezbronnych dzieci+".

"Prowadzący program ostrzegał widzów, że przewidziane w Deklaracji działania z obszaru edukacji antydyskryminacyjnej będą wydaniem ich dzieci na +łup aktywistów+. Postawił również bez podania źródeł tezę, że przekaz proponowany przez lewicę wpływa na zaburzenie tożsamości u dużej grupy młodzieży" - mówił.

Rzecznik zwrócił się do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witolda Kołodziejskiego o zbadanie sprawy.

W ocenie Bodnara "wskazane wypowiedzi i określenia należy ocenić jako jednoznacznie homofobiczne i naruszające godność osób LGBT. "Miały one charakter obraźliwy i poniżający, sprzyjający utrwalaniu negatywnych stereotypów na temat tej społeczności i wynikających z nich uprzedzeń. Tego rodzaju przekaz, noszący znamiona mowy nienawiści wobec osób nieheteroseksualnych, nie może być obecny w mediach, w szczególności publicznych" - ocenił RPO.

Rzecznik przypomniał, że zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji, "audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, a zwłaszcza nie mogą zawierać treści dyskryminujących lub nawołujących do nienawiści". "W myśl art. 21 ust. 2 pkt 5a ustawy, programy emitowane w mediach publicznych powinny sprzyjać integracji społecznej, w tym przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu" - dodał.

Rzecznik uznał też opisane treści programu TVP Info "za naruszenie norm etycznych przez twórców materiału". "Dziennikarz jest obowiązany zachować szczególną staranność i rzetelność przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych, zwłaszcza sprawdzić zgodność z prawdą uzyskanych wiadomości lub podać ich źródło" - przytoczył art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z 26 stycznia 1984 r.(PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/ agz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 9 piotrpoznan

Szczytem rzetelnosci sa te z TVN.

! Odpowiedz
4 1 jkendy

TVN to prywatna stacja może gadać to co właściciel myśli a TVP to media PAŃSTWOWE za które wszyscy płacimy i dlatego powinny być bezstronne.

! Odpowiedz
5 0 lobotomek

No jakoś porównując stacje tak to właśnie widzę. Rzetelność kontra Polska Paździerzowa i kłamliwa. Sam Prezes jest przestępcą, który oszukał Polaków podczas konkursu., Czego od nich wymagać. Więzienie to najniższa kara.

! Odpowiedz
5 11 lightning_network

Paski TVNu za to byly i sa rzetelne jak rzetelni byli ojcowie zalozyciele z WSI (Walter i Wejchert)

:)

! Odpowiedz
3 4 dkjachu

Odpowiem jak pan z zarządu mojej nieruchomości: "...i co mi zrobisz..."

! Odpowiedz
11 30 antypropaganda

Tyle tylko że z głosem RPO nikt poważny się już nie liczy. Raczej jego wyskoki traktowane są jako folklor polityczny. Jest to osoba nierzetelna, reprezentująca tylko jeden skrajnie lewicowy światopogląd, zaangażowana po jednej stronie sceny politycznej. Za takiego rzecznika już dziękujemy.

! Odpowiedz
63 46 prezes_jan

Wyborcom PiSu to nie przeszkadza. Za 500+ sprzedaliby ojczyznę.

! Odpowiedz
14 22 samsza

Obiektywnie wyborcy PiS mają więcej godności, bo nie śmiali się z innych, żeby teraz żebrać u PiSu o 1000+

! Odpowiedz
68 43 karbinadel

Szczerze mówiąc, nie ma pojęcia co jest na tych paskach, bo TVP przestałem oglądać pod koniec 2015 roku, gdy przekształciła się w TVPiS. Szkoda nerwów, bo tych prymitywnych bredni nikt normalny nie jest w stanie słuchać spokojnie. Nawet Urban był bardziej subtelny

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil