REKLAMA

RPA zastąpi szczepionkę AstraZeneca preparatem Johnson&Johnson

2021-02-10 08:29
publikacja
2021-02-10 08:29
RPA zastąpi szczepionkę AstraZeneca preparatem Johnson&Johnson
RPA zastąpi szczepionkę AstraZeneca preparatem Johnson&Johnson
fot. josefkubes / / Shutterstock

Władze RPA zapowiedziały w środę, że w pierwszej fazie szczepień przeciwko Covid-19 użyty zostanie preparat firmy Johnson&Johnson, a nie - jak pierwotnie planowano - AstraZeneca. To rezultat niepokojących wyników badań nad brytyjską szczepionką.

O decyzji poinformował w oświadczeniu minister zdrowia Zweli Mkhize.

"Biorąc pod uwagę wyniki badań nad skutecznością, Departament Zdrowia do planowanej fazy 1 szczepień użyje szczepionki Johnson&Johnson zamiast szczepionki AstraZeneca" - oznajmił polityk. Jak dodał, w przeciwieństwie do brytyjskiego preparatu, jednodawkowy środek Johnson&Johnson wykazał skuteczność przeciwko dominującemu w RPA wariantowi 501Y.V2 koronawirusa. Szczepionka czeka nadal na formalną aprobatę przez urząd regulacyjny.

Decyzja władz to efekt opublikowanych w poniedziałek wyników badań Uniwersytetu Witwatersrand w Johannesburgu, które nie wykazały, by szczepionka AstraZeneca oferowała ochronę przed łagodnym i umiarkowanym Covid-19 spowodowanym przez południowoafrykańską odmianą wirusa. Jednocześnie z uwagi na niewystarczającą ilość danych nie dało się stwierdzić, czy preparat chroni przed ciężkim przebiegiem choroby.

Tymczasem badania kliniczne Johnson&Johnson przeprowadzone w RPA wykazały 57-procentową skuteczność przeciwko umiarkowanie ciężkiemu Covid-19 i 89 proc. przeciwko ciężkiej chorobie.

Mkhize zapowiedział, że produkowana m.in. w RPA szczepionka będzie początkowo dostępna w niewielkiej ilości, a pierwsza faza szczepień - planowana na luty - obejmie medyków. Szczepienie ma odbyć się "w formie badania" w ramach współpracy między ministerstwem i Radą Badań Medycznych.

RPA zawarła również umowy na dostawy szczepionki Pfizer-BioNTech oraz prowadzi rozmowy z amerykańską Moderną, producentami rosyjskiej szczepionki Sputnik V oraz chińskim Sinopharmem.

Szczepionki AstraZeneca trafiły do RPA w ramach globalnego programu COVAX, a ich termin przydatności mija w kwietniu 2021. Mkhize nie wykluczył, że po przeprowadzeniu dodatkowych badań dawki te zostaną użyte. (PAP)

osk/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki