REKLAMA

RPA wstrzymuje szczepienia preparatem AstraZeneca

2021-02-07 21:20
publikacja
2021-02-07 21:20
RPA wstrzymuje szczepienia preparatem AstraZeneca
RPA wstrzymuje szczepienia preparatem AstraZeneca
fot. Tobias Arhelger / / Shutterstock

Minister zdrowia RPA Zweli Mkhize zapowiedział, że wstrzyma plany szczepień preparatem firmy AstraZeneca w związku z nowym badaniem, które wykazało, iż szczepionka może być nieskuteczna przeciwko dominującemu w kraju wariantowi koronawirusa.

Jak powiedział Mkhize, realizacja planów zostanie zawieszona do czasu uzyskania większej ilości danych na temat szczepionki. Rozpoczęcie szczepień było przewidziane na luty, kiedy do kraju miało trafić ok. miliona dawek preparatu AstraZeneca.

Decyzja ma związek z wynikami badania naukowców Uniwersytetu Witwatersrand w Johannesburgu z udziałem 2,1 tys. osób. Badanie nie wykazało, by zaszczepieni brytyjskim preparatem uczestnicy byli bardziej odporni na łagodną i umiarkowaną formę Covid-19 od uczestników otrzymujących placebo. Jednocześnie nie można było stwierdzić, czy szczepionka zapewnia ochronę przeciwko ciężkim objawom choroby z uwagi na niski średni wiek uczestników badań i niewystarczającą liczbę danych.

Wśród 39 uczestników, którzy ulegli infekcji południowoafrykańskim wariantem B.1.351 koronawirusa, 19 było w grupie, która otrzymała szczepionkę, zaś 20 w grupie placebo. Żadna z zakażonych osób nie wymagała hospitalizacji.

Badanie potwierdza dotychczasowe obawy o mniejszą skuteczność szczepionek przeciwko temu wariantowi koronawirusa, który poza RPA zaobserwowano już w wielu krajach na świecie. Jednocześnie pierwsze badania laboratoryjne szczepionek Moderny i Pfizer/BioNTech sugerowały tylko "nieznacznie" niższą skuteczność. Obniżoną skuteczność wykazały również południowoafrykańskie badania szczepionek Novavax i Johnson&Johnson. W przypadku tej pierwszej, skuteczność w RPA wyniosła 60 proc. wobec 89 proc. w Wielkiej Brytanii. Szczepionka Johnson&Johnson wykazała w RPA skuteczność przeciwko "umiarkowanemu i ciężkiemu" przebiegowi choroby na poziomie 57 proc., podczas gdy w USA było to 72 proc.

Cytowana przez dziennik "Wall Street Journal" rzeczniczka AstraZeneca stwierdziła, że firma wierzy, iż mimo najnowszych danych jej preparat może chronić przed ciężkim przebiegiem Covid-19. Południowoafrykański wariant koronawirusa został wykryty dotąd w 32 krajach świata. (PAP)

osk/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
1as
Wydawało mi się, że w kwestii szczepień chodzi nie o wiarę, ale wiedzę i dowody naukowe.
petrolnuts
"rzeczniczka AstraZeneca stwierdziła, że firma wierzy, iż mimo najnowszych danych jej preparat może chronić przed ciężkim przebiegiem Covid-19."

A ja wierzę, że placebo chroni przed ciężkim przebiegiem Covid-19 dokładnie w takim samym stopniu co szczepionka.
zenonn
Ja wiem, a nie wierzę, że
Grypa to różne choroby układu oddechowego powodowane różnymi wirusami.
Na grypę nie ma lekarstwa, szczepionka też nim nie jest, a pomaga niewielu.
Na grypę pomaga leżenie tydzień lub dwa w łóżku i staromodne metody łagodzenia objawów. Jak pojawi się zapalenie płuc to potrzebny
Ja wiem, a nie wierzę, że
Grypa to różne choroby układu oddechowego powodowane różnymi wirusami.
Na grypę nie ma lekarstwa, szczepionka też nim nie jest, a pomaga niewielu.
Na grypę pomaga leżenie tydzień lub dwa w łóżku i staromodne metody łagodzenia objawów. Jak pojawi się zapalenie płuc to potrzebny szpital. Na zapalenie płuc mnóstwo ludzi umarło i nikt nie ogłosił epidemii.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki