REKLAMA

Rzecznik Finansowy: Frankowcy powinni poczekać z ugodami na stanowisko SN

2021-02-18 11:36
publikacja
2021-02-18 11:36
Rzecznik Finansowy

Frankowcy powinni poczekać na stanowisko Sądu Najwyższego, które ma być wyrażone 25 marca i dopiero potem oceniać konkretne propozycje ugodowe składane przez banki – uważa Rzecznik Finansowy.

"Pozwoli to na dokładniejsze oszacowanie skutków finansowych i podjęcie świadomej decyzji" - napisano w komunikacie.

Dodano, że nie wiadomo, czy system ugód będzie rozwiązaniem przyjętym przez całą branżę, czy tylko przez niektóre banki i trudno obecnie przewidzieć, jak potencjalnie wpłynie on na pozycję prawną klientów.

"Niewątpliwie jednak warto analizować wszelkie pomysły polubownego rozwiązania tych sporów. Dlatego też cieszę się z wyrażonej w ostatnim czasie deklaracji NBP, co do zaangażowania banku centralnego w rozwiązanie tej ważnej społecznie kwestii" – powiedział, cytowany w komunikacie, Rzecznik Finansowy Mariusz Golecki.

RF zwrócił uwagę, że 16 lutego Sąd Najwyższy w trzyosobowym składzie uznał, że w przypadku unieważnienia umowy o kredyt „walutowy” do rozliczenia banku i klienta ma zastosowanie tzw. zasada dwóch kondykcji.

"To zgodne z argumentacją konsekwentnie prezentowaną przez Rzecznika Finansowego. Takie podejście to dobry prognostyk przed podjęciem kolejnych uchwał SN w tej kwestii" - napisano w komunikacie.

Według wcześniejszych informacji Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego zakreśliła sześć zagadnień prawnych, które rozstrzygnąć ma cała Izba Cywilna SN.

Według SN odpowiedzi na te zagadnienia powinny w kompleksowy sposób rozstrzygnąć najpoważniejsze kontrowersje, jakie ujawniły się na tle praktyki orzeczniczej sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego w związku z problemem kredytów frankowych.

seb/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Frankowiczu! Odzyskaj swoje pieniądze!

Frankowiczu! Odzyskaj swoje pieniądze!

Skuteczna pomoc, bez względu na to kiedy została zawarta Twoja umowa kredytu frankowego z bankiem.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki