REKLAMA

RF: Dzięki postępowaniom polubownym 1,7 tys. klientów zawarło porozumienia

2021-04-16 14:56
publikacja
2021-04-16 14:56
fot. Włodzimierz Wasyluk / FORUM

Wskutek postępowań polubownych przy Rzeczniku Finansowym prawie 1700 klientów podmiotów rynku finansowego osiągnęło porozumienia na kwotę ponad 14 mln złotych, kolejne ponad 7000 osób uzyskało profesjonalną opinię - informuje w piątek biuro RF.

Biuro RF zaznacza, że postępowanie polubowne przy Rzeczniku Finansowym jest wciąż mało znane. Tematyka ta zostanie poruszona podczas webinarium, w trakcie którego eksperci przybliżą zasady i zalety polubownego rozwiązywania sporów klientów z podmiotami rynku finansowego przy wsparciu Rzecznika Finansowego.

Według RF w dobie ograniczeń wynikających z sytuacji epidemicznej, a także dużego obciążenia sądów, polubowne rozwiązanie sporu jawi się jako szczególnie atrakcyjna alternatywa dla kosztownego i długotrwałego sporu sądowego.

Od momentu stworzenia możliwości polubownego rozwiązywania sporów przy Rzeczniku Finansowym, czyli od początku 2016 r. do końca 2020 r. już prawie 1700 klientów podmiotów rynku finansowego osiągnęło porozumienia w sporach dotyczących świadczonych przez nie usług. Wartość zawartych porozumień przekroczyła 14 mln zł. Kolejne ponad 7000 osób uzyskało profesjonalną opinię zawierającą ocenę ich sytuacji prawnej.

W dokumencie takim klient otrzymuje obiektywną ocenę stanu faktycznego oraz ocenę ryzyk związanych z pozostawaniem w sporze, a w szczególności ze skierowaniem sprawy do sądu. "To ważne, bo dla klienta koszt tego postępowania jest symboliczny – wynosi 50 zł, a pozwala mu podjąć świadomą decyzję o kontynuowaniu sporu w sądzie" – tłumaczy zastępca Rzecznika Finansowego Paweł Zagaj.

W informacji zaznaczono, że w postępowaniu polubownym to same strony mają wyłączny wpływ na kształt przyjętego rozwiązania, podczas gdy w postępowaniu sądowym, są jedynie adresatem rozstrzygnięcia narzuconego przez sąd.

"Po wydaniu wyroku przez sąd zwykle jedna strona ma poczucie zwycięstwa, a druga porażki. Ugoda – z definicji – satysfakcjonuje obie strony" – uważa Zagaj. Zaznacza, że rozwiązania wypracowywane w toku postępowania polubownego mogą być równie trwałe i stabilne, jak rozwiązania narzucane w postępowaniu sądowym.

Zastępca RF informuje, że polubownie można rozwiązać niemal każdy spór o charakterze majątkowym. Wymaga to jednak odpowiedniego nastawienia po obu stronach i chęci poszukiwania rozwiązań, które w szybki sposób pozwolą na eliminowanie konfliktów, nawet za cenę ustępstw.

"Wierzymy, że formuła pozasądowego rozwiązywania sporów pozwala najpełniej realizować interesy wszystkich stron. Dzięki temu po rozwiązaniu sporu, strony mogą kontynuować współpracę" - podkreśla Zagaj.

O kwestiach związanych z polubownym rozwiązywaniem sporów będą mówili w trakcie specjalnego webinarium dr Marta Skrodzka oraz dr Damian Bara. To eksperci na co dzień prowadzący pozasądowe postępowania w sprawie rozwiązywania sporów w biurze Rzecznika Finansowego. Są też doświadczonymi mediatorami sądowymi.

Biuro RF wyjaśnia, że podczas webinarium eksperci przedstawią podstawowe cechy postępowania polubownego przy Rzeczniku Finansowym, wyjaśnią rolę Rzecznika w tym postępowaniu, a także przedstawią warunki, jakie są konieczne do spełnienia, aby porozumienie dotyczące polubownego rozwiązania sporu było trwałe i dawało gwarancję definitywnego zakończenia konfliktu i usunięcia stanu niepewności na przyszłość.

Bezpłatne webinarium „Rola Rzecznika Finansowego w rozwiązywaniu sporów na rynku finansowym” odbędzie się 20 kwietnia 2021 r. o godzinie 16.00. Można się na nie zarejestrować poprzez link zamieszczony w informacji o webinarium na stronie Rzecznika (rf.gov.pl). (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki