RBC: Fed może przesadzić z zaostrzaniem polityki

Istnieje ryzyko, że Fed pójdzie w redukcji swojego bilansu za daleko, ostrzega Michael Cloherty z banku RBC.

(fot. Kevin Lamarque / Reuters)

W ostatnich trzech latach Fed ośmiokrotnie podniósł stopy procentowe, a do tego dochodzi wyprzedaż aktywów, która w ostatnich miesiącach znacznie przyspieszyła. Na koniec października bilans Fedu wynosił 4,14 bln dol., choć jeszcze na koniec ubiegłego roku było to 4,45 bln dol. (to oznacza odchudzenie aktywów o 7 proc.). Zdaniem Michaela Cloherty’ego, stratega banku RBC, istnieje groźba, że Fed pójdzie za daleko w redukcji bilansu oraz że doprowadzi do zbyt dużego wzrostu stopy oprocentowania rezerw obowiązkowych banków komercyjnych.

„Z politycznego punktu widzenia Fedowi będzie ciężko zakończyć proces ograniczania bilansu, zanim pojawią się będące tego skutkiem widoczne napięcia w systemie finansowym” – zauważa specjalista w nocie do klientów.

Według niego istnieje ryzyko, że upłynnianie aktywów przez Fed sprawi, że krótkoterminowe stopy staną się bardzo zmienne i podatne na wahania wielkości rezerw banku centralnego. Pod presją mogą znaleźć się notowane przez banki komercyjne wskaźniki pokrycia odpływów gotówkowych wysoko płynnymi aktywami, zauważa specjalista. Z drugiej strony Michael Cloherty nie obawia się jednak, że błędem mogą być same dalsze podwyżki stóp przez Fed.

MWIE, Bloomberg

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil