Putin zachęca zagranicznych partnerów do współpracy w Arktyce

Prezydent Władimir Putin wezwał we wtorek zagranicznych partnerów Rosji do współpracy w tworzeniu portów, które staną się węzłami korytarza transportowego w Arktyce. Putin zarysował plan rozwoju Arktyki, w którym - jak zapewnił - nie przeszkodzą sankcje.

(fot. Imagix / YAY Foto)

Przemawiając na sesji plenarnej Forum Arktycznego w Petersburgu, Putin zapowiedział przyjęcie w bieżącym roku nowej strategii rozwoju rosyjskiej Arktyki do 2035 roku. Poinformował, że obecnie na Arktykę przypada ponad 10 proc. całości inwestycji w Rosji. Wśród realizowanych projektów o "globalnym znaczeniu" wymienił zakłady gazu skroplonego na Jamale - Jamał LNG (uruchomione na początku grudnia 2017 roku przez rosyjski koncern Novatek).

Szczególną uwagę Rosja zamierza zwrócić na rozwój infrastruktury transportowej. "Będziemy kontynuować pracę nad rozwojem globalnego korytarza transportowego, włączającego Północną Drogę Morską, który będzie działał bez przeszkód w ciągu całego roku" - zapowiedział. Celem Rosji jest - jak dodał - zwiększenie przewozu towarów Północną Drogą Morską do 80 mln ton do 2025 roku. W 2018 roku było to 20 mln ton.

"Aby ten globalny korytarz transportowy funkcjonował na pełną moc, będziemy rozwijać infrastrukturę komunikacyjną i na wybrzeżu, m.in. przepustowość portów, środki nawigacji i obserwacji meteorologicznych, środki zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi handlowej" - zapowiedział. Rosja - jak dodał - zaprasza partnerów zagranicznych "do wspólnej pracy nad stworzeniem portów-hubów na końcowych punktach trasy", w regionie Murmańska i w Pietropawłowsku Kamczackim. Putin zapowiedział ponadto udogodnienia dla inwestorów na wzór tych już istniejących na rosyjskim Dalekim Wschodzie.

Wspomniał także o tworzeniu międzynarodowych zespołów badania Arktyki i grup firm z branży wysokich technologii. "Zapraszamy wszystkich zainteresowanych kolegów do wspólnej pracy w sferze budowy okrętów, łączności, bezpieczeństwa żeglugi morskiej, w sferze ekologii i wydobycia złóż i biozasobów" - oświadczył.

Zapewnił, że sankcje wobec Rosji nie zatrzymają procesu zagospodarowania Arktyki. Ograniczenia te "istnieją, szkodzą, ale nie mogą zatrzymać tego procesu" - mówił. Zauważył, że mimo wprowadzenia sankcji przez USA pierwszy ładunek gazu skroplonego z zakładów Jamał LNG został wysłany do Stanów Zjednoczonych.

Putin zapowiedział także rozwijanie przez Rosję jej floty lodołamaczy nuklearnych. Obecnie Rosja ma cztery jednostki, a budowane są w Petersburgu kolejne trzy: "Arktyka", "Syberia" i "Ural". Do 2035 roku w składzie Floty Arktycznej znajdzie się 13 ciężkich lodołamaczy, w tym dziesięć nuklearnych - zapowiedział rosyjski prezydent.

Forum Arktyczne trwa w Petersburgu do 10 kwietnia. W tegorocznym spotkaniu uczestniczą przywódcy Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ jo/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
10 6 ajwaj

Gaz stamtad tani LNG tez przez rury na Baltyk Ust-Luga, sprzedaje sie wiecej, niz kal-boj-gaz w 2018. Przy wzroscie konsumpcji 10-15 %/y w Europie jest OK alternatywa dla tanszego gazu z rury, jesli nie ma w poblizu rurociagów.
A propos > ze wzgledu na zimno i biala pustynie wkolo, NOVATEK placi prostym robotnikom 5 000 $/m wzwyz.
A w bazie wojennej tam stoja rakietki, co by Jankee na glupie mysli nie wpadli i czegos nie popsuli. Bo oni szanuja tylko takich co moga im ból i placz zrobic :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 7 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
8 6 ajwaj

A to juz nie przelewki, ida akty oskarzenia do Ministerstwa Sprawiedliwosci (POPISY + Pornoszenki & co. w panice), w wiezieniach federalnych + Guantanamo pilnie robia miejsca dla "nowych":

Tutaj Devin Nunes może odwołać się do amerykańskiego prawa federalnego „ Rozdział 115 ” w sprawie „zdrady, wywrotowej działalności i wywrotowej działalności”, który stanowi:
„Kto świadomie lub celowo…”
... opowiada się, wspiera, doradza lub obala rząd
„Działając z zamiarem spowodowania obalenia” rządu lub
„Wszelkie stowarzyszenia, grupy lub grupy osób” pomagają być częścią lub próbują zorganizować ...
... musi oczekiwać do 20 lat więzienia.
Pan Nunes prokurator generalny:
„Drugi spisek dotyczy manipulacji informacjami niejawnymi, które mogą mieć wpływ na wielu Amerykanów”.
Ponadto mówi się o „od jednego do dwóch tuzinów” uczestników. Niektóre z nazw są już znane uważnym czytelnikom:
Barack Obama
Hillary Clinton
James Comey
John Brennan
James Clapper
Loretta Lynch
Sally Yates
Andrew McCabe
Peter Strzok
Lisa Page
Rod Rosenstein

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 specjalnie_zarejestrowany2

Wklej jeszcze raz ten post o waszej współpracy z UFO, to było 10/10!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil