Putin wydał rozkaz wycofania rosyjskich wojsk z Syrii

Prezydent Rosji Władimir Putin wydał w poniedziałek rozkaz przystąpienia do wyprowadzania rosyjskiego zgrupowania wojsk z Syrii do punktów stałego bazowania - informuje agencja TASS.

(fot. Mikhail Klimentyev / ITAR-TASS)

Putin przyleciał tego dnia do rosyjskiej bazy sił powietrznych w Hmejmim w prowincji Latakia na zachodzie Syrii. Zatrzymał się tam w drodze do Egiptu - informują rosyjskie media. Towarzyszy mu rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu. W bazie Hmejmim Putina powitał prezydent Syrii Baszar el-Asad.

Putin oświadczył, że "zadanie walki z uzbrojonymi bandytami tutaj, w Syrii, które trzeba było wykonać (...) z użyciem sił zbrojnych, zostało w pełni wykonane, wykonane wspaniale".

Podkreślił, że w ciągu nieco ponad dwóch lat siły zbrojne Rosji wraz z armią syryjską rozgromiły w Syrii ugrupowanie międzynarodowych terrorystów. "W tej sytuacji podjąłem decyzję: znaczna część rosyjskiego kontyngentu wojskowego znajdującego się w Syryjskiej Republice Arabskiej wraca do kraju, do Rosji" - powiedział.

Poinformował jednocześnie, że w Syrii utrzymane zostaną dwie stałe rosyjskie bazy wojskowe - sił powietrznych w Hmejmim i marynarki wojennej w porcie Tartus.

Reuters podkreśla, że Putin ogłosił osiągnięcie przez Moskwę i Damaszek celu, jakim było zniszczenie Państwa Islamskiego.

Rosyjskie lotnictwo od września 2015 roku wspierało armię syryjską. W listopadzie Putin przyjął w Soczi Asada i zasygnalizował wtedy, że rosyjska operacja wojskowa w Syrii dobiega końca.

Putin oświadczył, że stworzone zostały warunki politycznego uregulowania w Syrii pod egidą ONZ. Syria została "ocalona jako niepodległe państwo" - dodał.

Podczas spotkania z Asadem rosyjski prezydent wyraził nadzieję, że "wspólnie z Iranem i Turcją będziemy mogli przywrócić pokój i zainicjować proces polityczny" w Syrii. Jednocześnie ostrzegł, że "jeśli terroryści w Syrii jeszcze raz podniosą głowę, zadamy im cios, jakiego jeszcze nie doświadczyli".

"Ważne jest, żeby przygotować kongres narodów Syrii, zainicjować proces pokojowego uregulowania (konfliktu). Będę miał teraz możliwość porozmawiania o tym w Kairze z prezydentem Egiptu, a nieco później - z prezydentem Turcji" - powiedział. Rosja wraz z Iranem i Turcją pośredniczy od początku br. w rozmowach między rządem syryjskim a opozycją w Astanie.

Po krótkim pobycie w bazie lotniczej w Syrii Putin przyleciał do Kairu na rozmowy z egipskim prezydentem Abd el-Fatahem es-Sisim.(PAP)

az/ mal/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 29 ajwaj

Veni, vidi, vici...
Po 2 latach nieprawdopodobny sukces.. I to nie tylko militarny, a równie wazny dyplomatyczny Ros. Fed. Przelomem byly spotkania w Astanie ( bez kal-bojów), gdzie przeciwnicy albo sie pogodzili, albo ich po spotkaniu (juz w Syrii) nie bylo fizycznie. :)
Daesh (b.pejoratywnie ISIS) musi byc very strong w Afganistanie, bo po 16 latach wojny wzmocnil sie ca 3x, a potok prochów z maku zwiekszyl sie 8x.itd.itp.
USA wycofaly sie praktycznie z Bliskiego Wschodu, cofnely kase nie tylko Kurdom z YPG, ale zgodnie z zap. wybor. Trumpa, nie maja ochoty brnac w business, gdzie "9 000 mld $ nie dalo narodowi US nic"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 16 ajwaj

Ciekawostka-znakami czasu jest spotkanie wice-min. MON Ros.Fed. z odpowiednikiem Japonii.. Problemy pozornie nie do rozwiazania (Wyspy Kurylskie, bazy US-Okinawa itd.) mozna jakos tam obgadac... Podsumowali, ze rozwój, wspólpraca itd.itp.
A w w/w Egipcie znowu el. jadrowa itd. I nie chodzi o "lepszy czy gorszy prad", a jakikolwiek tani prad (wielu Afryka, Bangladesh-Azja >1-2 mld. ludzi itd. pradu nie ma)
Do kompletu MSZ Lavrow w Indiach (litera "I" z BRICKSa), tez m.in. el.atom., wojsko, Szang. Organ. Wspólpracy.. Przelomem jest juz tradycyjne godzenie wrogów w gosp. przez ChRL i RF tj. Indii i Pakistanu.
W/w konferencja w .s. Syrii w Astanie w Kazachstanie, alernatywna litera "K" z BRIKSA

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl