Putin w Wietnamie spotka się z przywódcami azjatyckimi

Prezydent Rosji Władimir Putin przeprowadzi w kuluarach szczytu APEC w Wietnamie rozmowy z przywódcami Chin, Japonii, Wietnamu i Filipin - poinformował w środę doradca Putina Jurij Uszakow. Tematem rozmów będzie m.in. sytuacja na Półwyspie Koreańskim.

Zapowiadając rozmowy z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, Uszakow podkreślił, że już w środę lub czwartek oczekiwane jest spotkanie Xi z prezydentem USA Donaldem Trumpem. "Ocena tych rozmów będzie dla nas oczywiście nadzwyczaj użyteczna" - wskazał przedstawiciel Kremla.

O sytuacji na Półwyspie Koreańskim Putin będzie rozmawiał w szczególności z premierem Japonii Shinzo Abe.

Jako datę wszystkich spotkań dwustronnych Uszakow podał 10 listopada. Wyjaśnił, że dotąd nie uzgodniono terminu spotkania Putina z przywódcą USA. "Jesteśmy gotowi przeprowadzić odrębne wyczerpujące spotkanie dwustronne dwóch prezydentów" - zapewnił przedstawiciel Kremla, dodając, że na razie "nie uzgodniono parametrów czasowych" takiego spotkania.

Uszakow podkreślił, że jest wiele tematów, o których przywódcy Rosji i USA mogą rozmawiać w trakcie spotkania. Wśród kwestii międzynarodowych wymienił Syrię i Koreę Północną i zauważył, że "jest bardzo wiele problemów w kontekście dwustronnym". Ocenił, że stosunki rosyjsko-amerykańskie "są w sytuacji kryzysowej".

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w środę, że istnieje "wysokie prawdopodobieństwo" spotkania Putina i Trumpa w kuluarach szczytu APEC. Ze swej strony szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow zadeklarował, iż Putin "jest gotów" spotkać się z Trumpem, i przypomniał, że prezydent USA mówił, iż planuje takie kontakty.

Przywódcy krajów Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) spotkają się w Wietnamie w dniach 10-11 listopada. Trump, który odwiedza obecnie kraje azjatyckie, mówił przed wyruszeniem w tę podróż, że spodziewa się spotkania z Putinem, od którego oczekuje pomocy w rozwiązaniu kryzysu północnokoreańskiego.

Pierwsze i jak dotąd jedyne osobiste spotkanie obecnych prezydentów USA i Rosji odbyło się w lipcu w Hamburgu w kuluarach szczytu G20. Trump i Putin odbyli też kilka rozmów telefonicznych.

Z Moskwy Anna Wróbel

awl/ ndz/ mc/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil