Putin spotka się z Macronem 19 sierpnia

Prezydent Rosji Władimir Putin uda się 19 sierpnia z wizytą do Francji, gdzie spotka się z prezydentem Emmanuelem Macronem i omówi z nim sytuację na Ukrainie – poinformował we wtorek dziennikarzy rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

„19 sierpnia szykowana jest robocza wizyta prezydenta Rosji we Francji, to będzie jednodniowa wizyta” – oznajmił Pieskow.

Jak dodał, tematami spotkania będą dwustronna współpraca francusko-rosyjska oraz problemy międzynarodowe. „Będzie to oczywiście Ukraina oraz omówione zostaną też perspektywy dalszej pracy w formacie normandzkim” – powiedział. Format normandzki to negocjacje przedstawicieli czterech państw: Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy.

Pieskow podkreślił, że Kreml opowiada się za dialogiem z Kijowem w celu rozwiązania problemów obecnej „zabagnionej sytuacji”, ale ważniejsza jest realizacja porozumień.

Pytany o perspektywy spotkania Putina z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, Pieskow odparł: „Putin jest bardzo pragmatycznym rozmówcą. Dla niego najważniejsza jest nie sama rozmowa, a realizacja porozumień i umów osiągniętych wcześniej oraz podczas każdej rozmowy”.

7 sierpnia doszło do rozmowy telefonicznej Putina z Zełenskim. Biuro prasowe Kremla podało potem, że Putin zaapelował o wykluczenie "kolejnych ostrzałów" miejscowości w Donbasie, przeprowadzanych przez siły zbrojne Ukrainy, a także "zaakcentowano znaczenie bezwzględnego przestrzegania ustanowionego 21 lipca reżimu wstrzymania ognia oraz wycofania sił i środków z linii rozgraniczenia" - czytamy w komunikacie.

Prezydent Ukrainy poinformował natomiast, że zadzwonił do prezydenta Rosji i zaapelował, by szef rosyjskiego państwa wpłynął na bojowników, aby ci przestali zabijać Ukraińców w Donbasie.

Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 roku ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Wiosną tego samego roku prorosyjscy rebelianci proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki ludowe - doniecką i ługańską. W wyniku walk w tym regionie do dziś zginęło około 13 tys. ludzi. (PAP)

mw/ bjn/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil