Putin potwierdził gotowość Rosji do finansowania budowy elektrowni jądrowej Paks

Przebywający z wizytą na Węgrzech prezydent Rosji Władimir Putin zadeklarował, że "strona rosyjska jest w pełni przygotowana na finansowanie rozbudowy węgierskiej elektrowni jądrowej Paks". Podczas rozmowy z premierem Węgier Viktorem Orbanem prezydent mówił, że na rozbudowę elektrowni jądrowej w Paks zostało przeznaczone 12 miliardów dolarów. Dodał, że prace na miejscu mogłyby się zacząć na początku przyszłego roku.

(fot. REUTERS/Laszlo Balogh/File Photo / FORUM)

Władimir Putin powiedział także, że istnieją inne wspólne projekty rosyjsko-węgierskie, w szczególności w dziedzinie farmaceutyki.

Rosyjski przywódca zwrócił uwagę na pozytywne tendencje w wymianie handlowej z Węgrami i przypomniał, że wartość rosyjskich inwestycji na Węgrzech wynosi 1,5 miliarda dolarów. "Chciałbym zauważyć, że mimo wszelkich trudności, wyniki ekonomiczne są coraz lepsze. W ubiegłym roku mieliśmy spadek w handlu, jednak mały - 9 procent rocznie, a w pierwszej połowie tego roku - wzrost o ponad 20 procent. Według różnych szacunków, wzrost ten może sięgać nawet 27 procent" - mówił Władimir Putin. Zauważył również zainteresowanie węgierskich przedsiębiorców inwestowaniem w Rosji. "Popieramy to w każdy sposób, pomożemy promować interesy gospodarcze " - zapewnił rosyjski prezydent.

Władimir Putin gości w Budapeszcie w związku z rozpoczętymi tam dziś mistrzostwami świata w judo. W programie wizyty przewidziano rozmowy dwustronne rosyjskiej delegacji z węgierskimi władzami.

Poprzednio rosyjski prezydent odwiedził Węgry pół roku temu. Tematem rozmów była wówczas przede wszystkim współpraca gospodarcza, w tym rozbudowa przez Rosjan węgierskiej elektrowni atomowej w Paks o dwa kolejne bloki. Porozumienie w tej sprawie Węgry i Rosja podpisały na początku 2014 roku. Według planów, wyceniany na od 10 do 12,5 miliarda euro projekt Rosja chciała sfinansować w 80 procentach. Budowa bloków ma się zacząć w 2018 roku i potrwać do około 2025 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/TASS & RIA Novosti/jl/magos

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 32 _jasko

"strona rosyjska jest w pełni przygotowana na finansowanie rozbudowy węgierskiej elektrowni jądrowej Paks" - to rezultat hucznego witania Putina w Budapeszcie.
Strona polska jest w pełni przygotowana na zakup pocisków „Patriot” oraz amerykańskiego gazu (choć nie wiadomo, czy korzystne cenowo dla polskiego odbiorcy) - to rezultat hucznego witania Trumpa w Warszawie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 23 ajwaj

Polskojezyczni sa przygotowani (jako komprador NEOCON) do WYDANIA polskiej KASY. W/w "Patrioty" (ten model) jeszcze nie istnieje.

Pan gen. Maciorewicz-z wyksztalcvenia marksistowski historyk z "szpecjalistami" z licencjatem polityki, biologii, "zarzondzania zametem" itp., opowiadaja w euforii o mod. systemie p-lot z 1969

https://de.wikipedia.org/wiki/MIM-104_Patriot

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 53 ajwaj

Jak mawiaja strozytni Ukraincy:
"Psy szczekaja - karawana idzie dalej" - i OK... W EU przez histerie pseudo-ekologów energia + 100% - a u Wegrów bedzie tanio... KONKURENCJA Wegierskiej gospodarki i miejsca INWESTYCJI miedzynarodowych bez konkurencji :)

! Odpowiedz
25 51 fakty

Jakiego rządu jest to koncepcja : Lepiej brać droższy gaz z USA i Kataru, niż, tak jak cała Europa, tańszy i pewniejszy z Rosji ?

! Odpowiedz
4 1 dziadek11 odpowiada fakty

po pierwsze : nie jest znana cena gazu USA. po drugie : on wcale nie musi być dużo droższy od gazu ruskiego . po trzecie najważniejsze: podpisując wieloletnią umowę na gaz amerykański, warta miliardy usd, dostajemy w pakiecie gwarancję bezpieczeństwa. USA nie pozwolą aby Rosja przeszkadzała w robieniu interesów u nas. po prostu, przepłacając na gaz czy cokolwiek innego, np. Patrioty, dostajemy również gwarancje bezpieczeństwa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 26 pytek21

Oddadzą w cenach energii elektrycznej ale w sumie Rosja ma mniejsze szanse wyjść z tego na plus niż Węgry (w końcu Węgry tez maja swoj urzad regulacji cen energii) więc dobrze nasze bratanki czynią. :-)

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl