Putin o Rio 2016: Medale zdobyte bez udziału Rosji będą mniej warte

redaktor Bankier.pl

Władimir Putin powiedział w środę na Kremlu, że medale zdobyte podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro będą miały mniejsze znaczenie. Wszystko dlatego, że z rywalizacji na turnieju wykluczonych zostało ponad 100 rosyjskich sportowców.

Rio 2016: Władimir Putin spotkał się na Kremlu ze sportowcami
Rio 2016: Władimir Putin spotkał się na Kremlu ze sportowcami (fot. Maxim Shemetov / FORUM)

Najdotkliwiej ukaraną grupą są lekkoatleci. W grupie 108 Rosjan, którzy nie pojadą na igrzyska, 67 stanowią właśnie reprezentanci królowej sportu. Jak powiedział Putin, ich nieobecność znacznie obniży wartość zdobytych medali i spowoduje, że poziom rywalizacji będzie zdecydowanie niższy.

- Inaczej wygrywa się z równym, silnym przeciwnikiem, a inaczej z rywalem wyraźnie poniżej twojego poziomu – mówił Putin na Kremlu, zwracając się do rosyjskich sportowców, którzy wystąpią na olimpiadzie. – Takie zwycięstwo nie ma odpowiedniego smaku.

Rio 2016: Rosja wyśle 250 sportowców

Afera dopingowa w Rosji spowodowała, że reprezentacja tego kraju pojedzie na igrzyska do Rio w znacznie uszczuplonym składzie. W niedzielę Międzynarodowy Komitet Olimpijski obradował w sprawie całkowitego wykluczenia Rosji z udziału w rywalizacji w Brazylii. MKOl podjął jednak decyzję o indywidualnym rozpatrywaniu przypadków poszczególnych sportowców przez federacje. Był to werdykt o tyle kontrowersyjny, że raport Światowej Agencji Antydopingowej wyraźnie rekomendował niedopuszczenie całej reprezentacji Rosji do udziału w igrzyskach w Rio.

Jak powiedział szef Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, Aleksander Żukow, do Rio pojedzie ponad 250 sportowców, którzy zostali zatwierdzeni przez swoje federacje. Ostatnimi dopuszczonymi do udziału w rywalizacji byli siatkarze, szermierzy, triatloniści i tenisiści stołowi. Pierwotnie Rosja planowała wysłać na igrzyska do Brazylii 387 reprezentantów.

Rosja zawsze w gronie faworytów

Reprezentacja Rosji regularnie plasuje się w czołówce klasyfikacji medalowych igrzysk olimpijskich. Przed czterema laty w Londynie zdobyła 82 medale, w tym 24 złote, co dało jej czwarte miejsce w zestawieniu. Na dwóch poprzednich turniejach, w Pekinie i Atenach, w ogólnej klasyfikacji znaleźli się na trzecim stopniu podium.

Agnieszka Ślęzak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 3 ~Putin

Mniej warte? Ale na pewno czystsze.

! Odpowiedz
0 2 ~Borholm

Polityczna zagrywka jankesow

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil