Putin nie planuje obecnie kontaktów z Zełenskim

2019-05-20 13:08
publikacja
2019-05-20 13:08

Prezydent Rosji Władimir Putin nie planuje w najbliższym czasie żadnych kontaktów z Wołodymyrem Zełenskim, który w poniedziałek został zaprzysiężony na prezydenta Ukrainy - poinformował tego dnia rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.

/ fot. Mikhail Metzel / FORUM

Pytany o to, czy planowane są w najbliższym czasie kontakty w jakiejkolwiek formie pomiędzy prezydentami Rosji i Ukrainy, Pieskow odparł: "nie, w obecnym momencie na agendzie nie ma żadnych kontaktów".

Rzecznik Kremla był także pytany o gratulacje dla Zełenskiego, których Kreml nie składał mu po zwycięstwie w drugiej turze wyborów prezydenckich w kwietniu. Pieskow powiedział, że "prezydent Putin będzie gratulować prezydentowi Zełenskiemu pierwszych sukcesów" w kwestii uregulowania konfliktu w Donbasie oraz "pierwszych sukcesów w sprawie normalizacji stosunków rosyjsko-ukraińskich". Nie wyjaśnił, na czym mogłyby polegać owe "pierwsze sukcesy".

Konflikt w Donbasie Pieskow nazwał "wewnętrznym" i powiedział, że Zełenski "może i powinien" rozwiązać ten problem w oparciu o plan zapisany w porozumieniach mińskich.

Przedstawiciel Kremla potwierdził, że polityk ukraiński Wiktor Medwedczuk nadal jest osobą, za pośrednictwem której Rosja i Ukraina prowadzą rozmowy na temat wymiany jeńców. "To człowiek, który ma kontakty z Władimirem Putinem i kontakt ten w każdym wypadku będzie kontynuowany" - poinformował rzecznik. Dodał, że jeśli Medwedczuk "będzie mógł ze strony ukraińskiej skutecznie realizować swoje inicjatywy humanitarne, to ta jego praca będzie kontynuowana".

Rosja "niejednokrotnie mówiła, że jest zainteresowana" rozmowami o wymianie jeńców - zapewnił Pieskow. Jednak - jak zastrzegł - podczas negocjacji "były pewne problemy" z zakwalifikowaniem niektórych osób i z "określeniem, o kim dokładnie jest mowa".

Zełenski powiedział w poniedziałek podczas zaprzysiężenia, że jest gotów do dialogu na temat wstrzymania ognia w Donbasie i określił to jako swoje pierwsze zadanie na stanowisku szefa państwa. Nalegał na oddaniu Ukrainie jej obywateli będących w niewoli. Zełenski nazwał Donbas i anektowany przez Rosję w 2014 roku Krym "terytorium ukraińskim". Pieskow nazwał w poniedziałek Krym "jednym z regionów Federacji Rosyjskiej" i powiedział, że "nie istnieje" kwestia przynależności półwyspu.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
ajwaj
Na spotkanie z prez. Putinem trzeba zasluzyc :)
MSZ kal-bojów Pompeo w Sochi tylko co czekal w samochodzie < 3 godziny
Prez. Putin se polecial SU-57 PAK FA, T-50 sa V generacji i Biale Labedzie TU-160 (najpiekniejsze bombowce z 100% nowa technika) popatrzec i omówic zamówienia rzadowe SU-57 112 szt.

ajwaj
A Zelenski od oligarcha Kolomojskiego ? No cóz,
na komika to sie chodzi do kabaretu albo kina. A póki co Kolomojski Rosjan nie interesuje.
Tam oficerem lacznikowym jest Medwedchuk, polityk powazny i pragmatyczny. Byl przed wyborami w Moskwie.
ajwaj odpowiada ajwaj
Kal-boje przyslali na inauguracje Zelenskiego....min.energetyki :)
antek10
Jak ich orżnął z ziemi to przeciez nie bedzie sie z tego tłumaczył.
jes
Jak tylko ajwaj wróci z klocka to ci pokaże.

Powiązane: Konflikt na linii Ukraina-Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki