Putin ma nadzieję na zamrożenie poziomu globalnego wydobycia ropy

2016-09-02 09:44
publikacja
2016-09-02 09:44

Prezydent Rosji Władimir Putin wyraził nadzieję, że dojdzie do porozumienia w sprawie zamrożenia poziomu wydobycia ropy naftowej. W wywiadzie dla agencji Bloomberga uznał, że byłaby to właściwa decyzja dla globalnego rynku ropy.

/ fot. Alexei Nikolsky / FORUM

Wywiad Putina omawiają w piątek rosyjskie media. Gospodarz Kremla powiedział m.in., że ewentualne zamrożenie wydobycia mogłoby obejmować jakiś kompromis w sprawie irańskiej ropy. "Iran startuje z bardzo niskiego poziomu, co wiąże się z dobrze znanymi sankcjami wobec tego kraju. Nie fair byłoby pozostawić to (irański pułap wydobycia ropy) na poziomie z okresu sankcji" - oświadczył.

Putin uznał też, że w kwestii prywatyzacji przedsiębiorstwa naftowego Basznieft rząd nie powinien dyskryminować "żadnego gracza rynkowego".

Odpowiadając na pytanie o zainteresowanie Rosnieftu przejęciem Basznieftu, prezydent wyraził opinię, że przejmowanie kontrolowanego przez państwo przedsiębiorstwa przez inne państwowe przedsiębiorstwo nie jest najlepszą opcją, ale kluczowe znaczenie ma to, kto zaoferuje najwięcej pieniędzy do budżetu państwa.

"Ściśle rzecz biorąc Rosnieft nie jest przedsiębiorstwem państwowym - zaznaczył Putin. - Nie zapominajmy, że właścicielem jego części jest BP, firma brytyjska".

W końcu lipca Putin zablokował udział Rosnieftu w prywatyzacji spółki naftowej Basznieft. Komentatorzy zwracali wtedy uwagę, że szefem Rosnieftu jest Igor Sieczyn, jeden z najbliższych współpracowników rosyjskiego prezydenta. Magazyn "American Interest pisał, że "Putin hamuje apetyt Sieczyna".

W końcu lipca Rosnieft zgłosił się jednak do udziału w prywatyzacji Basznieftu. Stratfor prognozował wtedy, że zapowiada to "ostrą próbę sił" między Kremlem a gigantem naftowym.(PAP)

az/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (61)

dodaj komentarz
~as
A ja mam nadzieję, że zaleją rynek i ruscy zbankrutują, a my będziemy mieć tani przemysł i transport.
~Putin
Sny o potędze. Zamrozić... se mogę własne plemniki.
~żart
Nie lubią "żart".
Do widzenia (dobroczyńcy).
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~vivat
Proszę , ten Putin zna się na wszystkim , od ropy po prosiaki na Kamczatce, no i na wojsku i polityce, prawdziwy Fidel Castro naszych czasów - doprowadzi Rosję do stanu Kuby i jego następcy będą błagali by ktoś ją wyciągnął z tego zacofania
~Ferdek
e tam cappo di tutti JAROSŁAW zbawca jest lepszy
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~rei
Co do Basznieftu to widać jaką autonomię ma Baszkiria i ile ma władzy nad swoim majątkiem w tej "federacji"...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki