REKLAMA

Putin i Merkel mówili o budowie Nord Stream 2, Iranie i Libii

2020-01-11 18:43
publikacja
2020-01-11 18:43

Prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel poparli w sobotę ukończenie gazociągu Nord Stream 2 i zabiegi na rzecz rozejmu w Libii. Merkel wezwała do dokładnego zbadania katastrofy zestrzelonego w Iranie ukraińskiego samolotu pasażerskiego.

/ Forum

Putin zapewnił na konferencji prasowej po rozmowach, że Rosja zdoła samodzielnie ukończyć Nord Stream 2, pytanie polega tylko na terminach. "Zdołamy zakończyć (gazociąg) samodzielnie, bez zaangażowania partnerów zagranicznych" - zapowiedział. Wyraził nadzieję, że "do końca bieżącego roku lub w pierwszym kwartale przyszłego roku praca będzie ukończona i gazociąg zacznie działać". Podkreślił, że Moskwa ceni stanowisko Niemiec w sprawie tego gazociągu.

Pierwotnie Nord Stream 2 miał być uruchomiony na początku 2020 roku.

Berlin mimo sankcji amerykańskich nadal popiera Nord Stream 2 - powiedziała Merkel. Wyraziła opinię, że projekt należy doprowadzić do końca, a kraje europejskie zyskają na tym gazociągu. Szefowa niemieckiego rządu oceniła Nord Stream 2 jako projekt ekonomiczny. "Nie uznajemy za słuszne sankcji eksterytorialnych i dlatego nadal, tak jak wcześniej, popieramy ten projekt" - podkreśliła Merkel.

Przywódcy mówili też o porozumieniach o tranzycie gazu zawartych pod koniec roku przez Rosję i Ukrainę. Zdaniem Putina ustalenia te są korzystne dla obu stron, jak również dla Unii Europejskiej.

Putin powiedział, że przyjęcie na Ukrainie ustawy o szczególnym statusie Donbasu "jest dobrym krokiem w słusznym kierunku". Jednak ustawa ta powinna stać się bezterminowa, a szczególny status Donbasu "trzeba zapisać w konstytucji ukraińskiej" - oświadczył.

Putin poparł inicjatywę Niemiec, by w Berlinie przeprowadzić międzynarodową konferencję pokojową na temat Libii. Podkreślił, że powinny brać w niej udział państwa "realnie zainteresowane wspieraniem uregulowania" konfliktu i decyzje powinny być wstępnie uzgodnione z przedstawicielami Libii. Rosyjski prezydent wyraził nadzieję, że w Libii dojdzie o północy w nocy z soboty na niedzielę do przerwania ognia i walczące strony przerwą działania bojowe. O takim rozejmie Putin rozmawiał niedawno z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

Ze swej strony Merkel wyraziła nadzieję, że "wspólne wysiłki Rosji i Turcji doprowadzą do sukcesu" i Niemcy "wkrótce wyślą zaproszenia na konferencję" w Berlinie.

Pytany o obecność najemników rosyjskich w Libii z tzw. grupy Wagnera, Putin powiedział, że "jeśli są tam obywatele rosyjscy, to nie reprezentują oni interesów państwa rosyjskiego i nie otrzymują pieniędzy" od państwa.

Przywódcy Rosji i Niemiec, jak mówiła Merkel, są zgodni, że należy uczynić wszystko, by utrzymać porozumienie nuklearne z Iranem. Niemcy użyją "wszelkich środków dyplomatycznych" - mówiła kanclerz. Przyznała, że porozumienie z Iranem "jest niedoskonałe", jednak zakłada ono zobowiązania dla wszystkich stron.

Merkel oceniła, że Iran poczynił ważny krok, przyznając w sobotę, że jego siły zbrojne zestrzeliły w środę ukraiński samolot pasażerski. "Iran ogłosił dziś, że był to wielki błąd. To dobrze, że w ten sposób znani są odpowiedzialni za to, co się wydarzyło. Teraz należy uczynić wszystko, żeby znaleźć rozwiązanie wraz z krajami, których obywatele zginęli i - przede wszystkim - aby w pełni zbadać (katastrofę) i przedyskutować następstwa" - powiedziała Merkel. Podkreśliła, że doszło do "dramatycznego wydarzenia" i że zginęło 176 niewinnych osób.

Rozmowy przywódców Rosji i Niemiec trwały ponad 3 godziny; uczestniczył w nich szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
spaceavenger
Niemcy nie mają żadnej polityki zagranicznej tylko rosyjską, to jest coś na co zgodził się jeszcze Szreder. Za dalsze finansowanie rosyjskich zbrojeń mogą dostać co najwyżej wysokie cła od USA + w ogóle wyrzucenie ich z rynku jeżeli dalej będą popierać ich i Chiny. Dalszych antyamerykańskich zagrywek nikt tam tolerować Niemcy nie mają żadnej polityki zagranicznej tylko rosyjską, to jest coś na co zgodził się jeszcze Szreder. Za dalsze finansowanie rosyjskich zbrojeń mogą dostać co najwyżej wysokie cła od USA + w ogóle wyrzucenie ich z rynku jeżeli dalej będą popierać ich i Chiny. Dalszych antyamerykańskich zagrywek nikt tam tolerować dłużej nie będzie, szczególnie jeśli w tym roku Trump znowu będzie wygrany - wtedy od razu tutaj się zacznie.
jes
Putin porozmawiał sobie z kobietą, na która ma haki. Ciekawe to musiało być, takie przedstawienie.
ajwaj
Swiat robi business,
a sekta Kaczynskiego ryje rowa w pustym Elblagu, wozi kase, bron, gaz na UKR (bez wzajemnosci)
tomek_bankier
Czy padł temat IV rozbioru Polski ? W końcu to ich ziemie.
jkendy
byle tylko nie dostać się do ruskiego
silvio_gesell
Wyglądają razem kuriozalnie.
znawca_inwestor
Kuriozalne to są twoje posty. Głupie i kuriozalne.
silvio_gesell odpowiada znawca_inwestor
Trzeba było kupować, gdy pisałem 11 grudnia, że idzie korba.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kolejna-spadkowa-sesja-na-GPW-W-dol-mBank-i-PGNiG-7788227.html

Powiązane: Konflikt na Bliskim Wschodzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki