Putin i Kim Dzong Un zakończyli rozmowy sam na sam

2019-04-25 09:11, akt.2019-04-25 13:26
publikacja
2019-04-25 09:11
aktualizacja
2019-04-25 13:26

We Władywostoku na rosyjskim Dalekim Wschodzie zakończył się w czwartek szczyt przywódców Rosji i Korei Północnej, Władimira Putina i Kim Dzong Una. Putin zapewnił, że strony są zadowolone z wyników; nie przewidziano dokumentu końcowego po szczycie.

/ fot. Sergei Ilnitsky/Poo / Reuters

Dla prasy wypowiedział się po rozmowach tylko prezydent Rosji. Wyraził przekonanie, że Pjongjang potrzebuje gwarancji bezpieczeństwa i że powinny być to gwarancje międzynarodowe.

Putin ocenił, że na razie nie ma pilnej potrzeby wznawiania rozmów sześciostronnych w sprawie Korei Północnej. "Nie wiem, czy należy teraz wznawiać ten format, ale jestem przekonany, że jeśli dojdziemy do sytuacji, gdy trzeba będzie wypracowywać jakieś gwarancje jednej ze stron, w tym wypadku gwarancje bezpieczeństwa Korei Północnej, to bez gwarancji międzynarodowych nie będzie się można obejść" - powiedział.

Wyraził przekonanie, że interesy Rosji i USA w pewnej mierze są zbieżne, jeśli chodzi o denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego. Zapowiedział, że o przebiegu rozmów z Kimem będzie rozmawiał z przywódcami Chin i USA. "Kim Dzong Un sam prosił, byśmy poinformowali stronę amerykańską o jego stanowisku, o tych pytaniach, które on ma w związku z procesami zachodzącymi na Półwyspie Koreańskim" - wyjaśnił Putin.

Wcześniej, na początku szczytu we Władywostoku, Putin powiedział, że Rosja przyjmuje z zadowoleniem wysiłki Kima "na rzecz rozwoju dialogu pomiędzy dwiema Koreami i na rzecz normalizacji stosunków między Koreą Północną i Ameryką". Kim ze swej strony podkreślił, że sytuacja na Półwyspie Koreańskim "wywołuje wielkie zainteresowanie całej wspólnoty międzynarodowej". Po rozmowach z Putinem przywódca Korei Północnej nazwał Rosję "przyjaznym wielkim sąsiadem" swego kraju.

Szczyt, który odbywał się na wyspie Russkij we Władywostoku na rosyjskim Dalekim Wschodzie, rozpoczął się od około dwugodzinnych rozmów przywódców tylko w asyście tłumaczy. Potem dołączyły do nich delegacje z udziałem szefów dyplomacji obu państw. Ze strony rosyjskiej w składzie delegacji byli także przedstawiciele władz odpowiedzialni za rozwój Dalekiego Wschodu i przedstawiciele firm aktywnych w tym regionie.

Media rosyjskie oceniały przed szczytem, ze nie należy po nim oczekiwać przełomu. Dziennik "Kommiersant" wskazywał, powołując się na ekspertów południowokoreańskich, że spotkanie jest ważne dla Kim Dzong Una, który po fiasku wcześniejszych rozmów z prezydentem USA Donaldem Trumpem chce zaznaczyć swoje zaangażowanie na rzecz denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Rosyjscy eksperci oceniali, że Moskwie zależy na stabilności na Półwyspie Koreańskim, niemniej fiasko rozmów między Waszyngtonem i Pjongjangiem jest dla niej dogodne. Rosja nie ma wielkiego wpływu na Koreę Północną i jej polityka wobec tego kraju będzie podążać za polityką Chin. Przy czym szczyt we Władywostoku jest zdaniem ekspertów okazją dla Putina do zademonstrowania, że Moskwa jest niezastąpionym graczem w ważnych sprawach międzynarodowych.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
ajwaj
Tam idzie big-business :)
Tzn. inwestycje kolejowe Trans-Sibu na poludnie Korei 2x
Rurociagi gaz-ropa przez 2x Koree, az do Japonii
Mosty, drogi, kopalnie met.-rzadkich, el. jadrowa itd. itp.
kase maja bo pod ziemia cala tablica Mendelejeva jak i w Rosji
ajwaj
Ultra-drogi gaz LNG dla panstw bez rurociagu,
za lapówki dla krajów ultra-skorumpowanych = zdrajców narodu > wiadomo kto
W/w rurociagi zastapia LNG z terminali Jamal-Arktyka.
Tanszy z terminali baltyckich Ust-Luga itd. idzie na Europe do gazoportów wypelnionych w 20 % (na campingi, na wsie, itp. i to wiecej niz od kal-bojów
oorim
Trump oszukany... nie ważny.. na boku... Kim go poniżył szarpaniem się z nim... Trump nic nie osiągnął...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
specjalnie_zarejstrowany1
A byl tez taki kraj nad Wisla co zwykl nazywac Rosje "przyjaznym wielkim sasiadem"

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki