Putin do Merkel: Nord Stream 2 nie oznacza końca tranzytu przez Ukrainę

2018-05-18 15:31
publikacja
2018-05-18 15:31

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w piątek podczas rozmów z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, że realizacja gazociągu Nord Stream 2 nie zakłada zaprzestania tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę. Określił Nord Stream 2 jako projekt czysto ekonomiczny.

/ Nord Stream 2

Przywódcy Rosji i Niemiec rozmawiali w Soczi, wśród tematów spotkania była też misja ONZ w Donbasie, konflikt w Syrii i umowa nuklearna z Iranem.

"Zawsze traktowaliśmy ten projekt jako czysto ekonomiczny" - mówił Putin o gazociągu Nord Stream 2 na wspólnej konferencji prasowej z Merkel. Jak zapewnił, po uruchomieniu gazociągu "nie jest zakładane wstrzymanie tranzytu gazu rosyjskiego przez Ukrainę". "Dostawy będą kontynuowane, jeśli okażą się uzasadnione ekonomicznie" - dodał.

Merkel zauważyła, że choć Nord Stream 2 jest projektem ekonomicznym, to są w nim również inne aspekty. "Trzeba wypracować gwarancje dla Ukrainy" - oceniła. Jak przekazała, w ocenie Niemiec po powstaniu Nord Stream 2 powinna zostać utrzymana rola Ukrainy jako kraju tranzytowego. "To ma znaczenie strategiczne i Niemcy są gotowe tutaj do odegrania aktywnej roli i do okazania wsparcia" - podkreśliła.

Putin poinformował, że wraz z Merkel polecili ministerstwom spraw zagranicznych swych krajów, aby jeszcze raz podjęły prace w sprawie misji ONZ wspierającej obserwatorów ONZ na wschodzie Ukrainy. Jak mówił, chodzi o podjęcie "jeszcze raz, w sposób rzeczowy, pracy nad tematem powołania misji ONZ w celu wspierania ochrony obserwatorów OBWE w Donbasie".

Szefowa niemieckiego rządu oceniła ze swej strony, że kwestia misji ONZ w Donbasie powinna znaleźć się wśród głównych tematów przyszłego spotkania przywódców tzw. czwórki normandzkiej (Francja, Niemcy, Rosja i Ukraina). Przekazała też, że szefowie MSZ Rosji i Niemiec rozpoczęli przygotowania do organizacji tego spotkania.

Jak podał portal RBK, w rozmowach Putina i Merkel uczestniczył doradca prezydenta Rosji Władisław Surkow, który - jak się uważa - ma w swej pieczy politykę wobec Ukrainy i zajmuje się również kwestiami współpracy Rosji z separatystycznymi republikami na terenie Gruzji - Abchazją i Osetią Południową. W zeszłym tygodniu RBK poinformował, powołując się na źródła na Kremlu, iż możliwa jest dymisja Surkowa w związku z brakiem sukcesów w sprawach Ukrainy.

Rosyjski prezydent również oświadczył na konferencji prasowej, że odbudowa gospodarki Syrii powinna zostać "odpolityczniona". "Jeśli Europa chce, żeby ludzie wracali z krajów europejskich do domu, to trzeba pomóc Syrii w odbudowie gospodarki i okazać temu krajowi realną pomoc humanitarną" - oświadczył.

Merkel zapewniła, że Berlin jest gotów wspierać rozpoczęcie w Syrii procesu politycznego uregulowania konfliktu w tym kraju.

Szefowa niemieckiego rządu powiedziała także, że jej kraj, wraz z Francją i Wielką Brytanią, popierają porozumienie nuklearne z Iranem. "Ta umowa nie jest doskonała, ale jest lepsza, niż brak jakiegokolwiek porozumienia" - powiedziała kanclerz. Oceniła, że dzięki temu możliwa jest większa kontrola, przejrzystość i bezpieczeństwo. "Pozostajemy z ramienia krajów europejskich w kontakcie z Iranem, dyskutujemy o tym, by utrzymał porozumienie" - mówiła kanclerz.

Zapewniła, że obecna sytuacja wokół porozumienia, z którego wycofały się Stany Zjednoczone "nie podaje w wątpliwość intensywności relacji transatlantyckich", łączących UE z Waszyngtonem.

Na konferencji prasowej Putin wspomniał o rozważanej obecnie w parlamencie Rosji ustawie, która przewiduje odpowiedzialność karną za przestrzeganie na terenie Rosji sankcji amerykańskich. Putin powiedział, że ustawa ta powinna być "zrównoważona", tak, aby nie przysparzała szkód gospodarce rosyjskiej oraz tym partnerom zagranicznym, którzy "rzetelnie pracują w Rosji".

Przyjazd Merkel do Soczi na piątkowe rozmowy z Putinem był jej pierwszą wizytą w Rosji od czasu, gdy ponownie stanęła na czele rządu Niemiec. Media rosyjskie podkreśliły, że Putin, witając Merkel przed rezydencją, wręczył jej bukiet złożony z kremowych róż, frezji i innych kwiatów w pastelowych barwach.

Z Moskwy Anna Wróbel

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
silvio_gesell
Zawsze chcieli korytarz omijający Polskę, z Niemiec do Prus. Po moim trupie.
zbyszek_od_dobrej_zmiany
Na co czekasz? Szabelkę w dłoń i na Moskwę.
ajwaj
Nie rób tego :) Napisz powoli testament, komu rower, komu Laptop Atari itd. :)

Eutanazja kosztuje i nie starczy z twojego przeciagnietego konta
ajwaj
Czemu Kanclerzyca Pani Merkel MUSI flirtowac z Prez. Putinem ?
Przyklad z dzisiaj > SHW piekna firma z branzy samochodów NIEWYPLACALNOSC z powodu sankcji

https://www.shw.de/

Zlecenia na lata, piekne, nowoczesne produkty > a ludzie na bruku + m.-nar. filie itd.

https://deutsche-wirtschafts-nachrichten.
Czemu Kanclerzyca Pani Merkel MUSI flirtowac z Prez. Putinem ?
Przyklad z dzisiaj > SHW piekna firma z branzy samochodów NIEWYPLACALNOSC z powodu sankcji

https://www.shw.de/

Zlecenia na lata, piekne, nowoczesne produkty > a ludzie na bruku + m.-nar. filie itd.

https://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2018/05/18/russland-sanktionen-treiben-maschinenbauer-shw-die-insolvenz/

tindala
Gwarancje przywódcy państwa które gwarantowało nienaruszalność terytorialną Ukrainy, aby wkrótce potem zagrabić Krym są nic nie warte. Rosja to rak który toczy eurazję póki Czerwone Chiny nie zrobią z nią porządku.
ajwaj
Bierz topory i widly i odbijaj ros. Krym :)
Ukrainski eksperyment dobiega konca.. i OK
ajwaj
A co bylo jeszcze powiedziane w Sochi ? Strategiczne INTERESY Niemiec z ROSJA
Kanclera Merkelowa > wstawi sie u Poroshenki, za reporterów-redaktorów przesladowanych-wiezionych, a nawet zabitych = UKRAINIEC Buzina itd. itp.
A o NordStream kuma co jest grane (dostala od P. Putina bialy bukiet (nie wiem co to znaczy):)

Znak
A co bylo jeszcze powiedziane w Sochi ? Strategiczne INTERESY Niemiec z ROSJA
Kanclera Merkelowa > wstawi sie u Poroshenki, za reporterów-redaktorów przesladowanych-wiezionych, a nawet zabitych = UKRAINIEC Buzina itd. itp.
A o NordStream kuma co jest grane (dostala od P. Putina bialy bukiet (nie wiem co to znaczy):)

Znak czasów > b. herojinia PISy Tanja Sewchenko siedzi politycznie, a nikt juz (nawet "wolny swiat" o nia sie nie upomina, jak i PL wiezniów politycznych np. Mateusz PISKORSKI 2 lata bez wyroku
sel
Nord II jest konieczny ,żeby nie dać się szantażować cenami tranzytu przez oligarchów i banderowców z Ukrainy..
ajwaj
gorzej > bracia PISy & Co. tj. faszo-Svoboda "wolnosc" Tjahyboka, Prawy Sektor, OUN-UPA, prywatne armie oligarchów itd.itp. groza bez przerwy wysadzaniem rur, jak teraz np. mostu na rosyjski Krym
niepelnosprawny_org
projekt " i ekonomiczny..." no cóż nic dodac nic z kieszeniu nie ujac...

Powiązane: Gazociągi

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki