Putin: Rosja nie ma imperialnych ambicji

Władimir Putin twierdzi, że Rosja nie ma imperialnych ambicji, a jej siła tkwi w kulturze i gospodarce. Rosyjski prezydent wygłosił przemówienie na pierwszym, po wyborach, posiedzeniu Dumy Państwowej.

Prezydent Rosji Władimir Putin
Prezydent Rosji Władimir Putin (fot. Maxim Shemetov / FORUM)

Zwracając się do deputowanych, gospodarz Kremla zapewnił ich, że Rosja jest państwem silnym. Dodał przy tym, że każdy kraj na świecie ma prawo do tego, żeby być silnym. Według Władimira Putina, siła Rosji tkwi w jej: kulturze, tradycji i gospodarce.

- Nasza siła tkwi w naszym ogromnym terytorium, bogactwach naturalnych i zdolnościach obronnych - mówił Władimir Putin. Twierdził też, że Rosja nie ma imperialnych ambicji i nigdy, nikomu niczego nie narzuca. Gospodarz Kremla wezwał rosyjskich parlamentarzystów, aby zawsze pamiętali o tych wyróżnikach silnej Rosji, bowiem od nich zależy niepodległość kraju.

Powiedział, że kraj oczekuje od ustawodawcy, poza wzmocnieniem strategicznego sektora obronnego, by odpowiedział na wyzwania w obszarach "edukacji, zdrowia, mieszkalnictwa i ekologii".

Jednak, jak zauważa agencja AFP, pierwsze prace parlamentarne, których podejmie się 450 deputowanych, będą naznaczone klimatem konfrontacji między Rosją a Zachodem. Deputowani muszą bowiem priorytetowo zatwierdzić dwie decyzje Kremla - o zawieszeniu porozumienia z Waszyngtonem w sprawie utylizacji plutonu i utworzeniu stałej bazy powietrznej w Hmejmim w Syrii.

W środę na pierwszej sesji Dumy Państwowej na przewodniczącego niższej izby wybrany został Wiaczesław Wołodin, dotychczas wiceszef administracji prezydenta. Jako pierwszy zastępca szefa kremlowskiej administracji był on jednym z głównych architektów obecnej polityki wewnętrznej Putina. W wyborach do Dumy 18 września kandydował z listy partii Jedna Rosja, która jest politycznym zapleczem szefa państwa.

Na stanowisku wiceszefa prezydenckiej administracji Wołodina zastąpił Siergiej Kirijenko, który dotychczas pełnił funkcję szefa Rosatomu - państwowej korporacji zarządzającej energetyką jądrową w Rosji.

W przeszłości Kirijenko stał na czele resortu energetyki, w 1998 roku od marca do sierpnia, w wieku 35 lat, pełnił urząd premiera. Był najmłodszym premierem w historii Rosji.

W latach 2000-2005 był przedstawicielem prezydenta w Nadwołżańskim Okręgu Federalnym.

Na czele Rosatomu stanął w środę z kolei Aleksiej Lichaczow, wcześniej wiceminister rozwoju gospodarczego.

Natomiast dotychczasowy przewodniczący Dumy Siergiej Naryszkin objął w środę stanowisko dyrektora Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR). Nowego dyrektora w siedzibie SWR w Moskwie przedstawił tego dnia sam Władimir Putin.

We wrześniowych wyborach rządząca Jedna Rosja zdobyła 343 mandaty w 450-osobowej Dumie, znacznie powiększając swą przewagę nad innymi partiami obecnymi w parlamencie. Są nimi, tak jak w poprzednich kadencjach: Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej Giennadija Ziuganowa (42 mandaty), populistyczno-nacjonalistyczna Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (LDPR) Władimira Żyrinowskiego (39 mandatów), lewicowa Sprawiedliwa Rosja, kierowana przez Siergieja Mironowa (23 mandaty). Dwie inne partie mają w Dumie po jednym deputowanym z okręgów jednomandatowych, do Dumy wszedł też jeden kandydat niezależny.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/mg/dw

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Gość

https://www.youtube.com/watch?v=nCS48nKSeSs

! Odpowiedz
2 5 ~ja

TRADYCJI zabijania słabszych,KULTURZE bestialstwa, alkoholizmu I chęći imperial yah, GOSPODARCE słabej po sankcjach, nieporadnej, niedoinwestowanej, okradanej przez złodzieji z Kremla! hitler wez ty nie kłam...mały człowieczku z problemami z małym

! Odpowiedz
1 4 ~zez

Opacznie rozumiecie Putina (ale on też kręci) - on jest realistą jak żaden zachodni polityk i wie że Rosja nie ma szans na imperializm jak za dawnych dobrych czasów ZSRR i dlatego nie prowadzi takiej polityki bo to byłaby głupota i droga donikąd.

! Odpowiedz
2 5 ~amfi

Tylko ile narodów podbitych??????????
Ile narodów zrusyfikowanych????
Mało i ,mało az się udławia

! Odpowiedz
3 5 ~pol

Zgrabny żarcik
Nie ma zapędów imperialnych? To po co jej bazy nad Morzem Śródziemnym?
Nigdy niczego nie narzuca? Jak to brzmi w Polsce, Litwie, Łotwie, Estonii, Ukrainie, Finlandii, Gruzji, Japonii, ....?

! Odpowiedz
3 6 ~ajajaja

Szkoda że zapomniał wspomnieć o sile rosyjskiego rubla :)

! Odpowiedz
3 8 ~Bolo

Siła tkwi w kulturze i gospodarce. Hahaha, nie dowcip tygodnia.

! Odpowiedz
0 4 ~Ra1986

Ra1986
W latach 90 -tych gdy była duża szansa , aby te zepsute agresywne wykorzystywanie wielu narodów i ich okupacja zostały raz na zawsze zakończona.
A co było , układy, pomoc i interesy, które jak dzisiaj ukazuje było złą inwestycją.
Wojny w Czeczeni , Gruzji i teraz Ukraina a nie mówiąc co dzieje się w Syri.
Na oczach całego świata mordowani są ludzie.
I jak widać świat coraz bardziej się do barbarzyństwa przyzwyczaja i ten stan akceptuje.
Powinno się solidarnie między państwami współpracować, żadnych interesow z mordercami nie prowadzic !!
A na pewno w krótkim czasie te agresywne państwo zacznie się samo rozpadać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil