REKLAMA

Putin: Rosja dysponuje doskonałą bronią, której nie mają inne kraje

2020-09-19 15:30
publikacja
2020-09-19 15:30
fot. Sergei Karpukhin / Reuters

Prezydent Rosji Władimir Putin zapewnił w sobotę, że jego kraj dysponuje najdoskonalszą bronią, której inne państwa nie posiadają. Rosyjski prezydent przyznał w tym dniu order św. Andrzeja konstruktorowi Gerbertowi Jefremowowi za prace nad systemem Awangard.

Na spotkaniu z Jefremowem Putin powiedział, że pracę nad systemem Awangard, uzbrojonym w międzykontynentalne rakiety balistyczne z hiperdźwiękowymi głowicami manewrującymi, można porównać ze skalą realizacji projektów broni jądrowej w ZSRR.

"Teraz po raz pierwszy w naszej historii najnowszej Rosja dysponuje najnowocześniejszymi rodzajami broni, które wielokrotnie przewyższają swą siłą, mocą, szybkością i - co bardzo ważne - precyzją wszystkie te, które istniały do tej pory i istnieją dzisiaj" - powiedział gospodarz Kremla.

Według jego słów do prac nad bronią hipersoniczną Rosja "została zmuszona", gdy USA wycofały się w zeszłej dekadzie z układu ABM (o ograniczeniu systemów obrony przeciwrakietowej).

"Musieliśmy stworzyć to uzbrojenie w odpowiedzi na rozmieszczanie przez USA systemu strategicznej tarczy antyrakietowej, która w perspektywie mogłaby faktycznie zneutralizować cały nasz potencjał jądrowy" - powiedział Putin.

Według oficjalnych rosyjskich źródeł, poruszająca się lotem ślizgowym nad gęstymi warstwami atmosfery nuklearna głowica Awangard może osiągać prędkość nawet 20 razy większą niż dźwięk oraz wykonywać manewry unikowe dla obezwładnienia obrony przeciwrakietowej. Głowice te montuje się na międzykontynentalnych pociskach balistycznych UR-100N (oznaczenie zachodnie Stiletto).

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (31)

dodaj komentarz
po_co
Mają najdoskonalszą broń świata i przez 6 lat nie potrafią wywalczyć swojego z krajem który jest od nich 12-krotnie biedniejszy.
Straszliwie się to ze sobą kłóci.
Mają najdoskonalszą broń świata i nie potrafią rurki na Bałtyku położyć, bo kraj który jest oddalony o co najmniej 5 tys. km od tego jeziorka
Mają najdoskonalszą broń świata i przez 6 lat nie potrafią wywalczyć swojego z krajem który jest od nich 12-krotnie biedniejszy.
Straszliwie się to ze sobą kłóci.
Mają najdoskonalszą broń świata i nie potrafią rurki na Bałtyku położyć, bo kraj który jest oddalony o co najmniej 5 tys. km od tego jeziorka dyktuje im warunki.
Mają najdoskonalszą broń świata i wieśniaki w turbanach wygonili ich z pustyni.

Mają najdoskonalszą... krowiego placka mają.
grab
Ma Rosja broń hipersoniczną i nędzę społeczeństwa, nie mówiąc już o mentalności rosyjskiej.
demeryt_69
Na podstawie czego doszedłeś do wniosku, że Rosja ma "nędzę społeczeństwa"?
marynapilecka odpowiada demeryt_69
Rosja 68 miejsce PKB na mieszkańca (69 - Chiny)- no rzeczywiście Państwo miodem płynące...To ja już wole Polskę.
karbinadel
Czyli miłujący pokój Związek Radziecki otwarcie przyznaje, że nada rozwija broń służącą tylko i wyłącznie do napaści na inne kraje
talmud
napisz jakie kraje zaatakowała rosja......
demeryt_69
Tia, Związek Radziecki ... dalej mentalnie tkwisz w PRL-u jak za przeproszeniem mini-prezes?
demeryt_69 odpowiada talmud
Jakiś czas temu Erdogan oskarżał Putina o atak :)
heldbaum odpowiada talmud
Afganistan, Mołdawia, Syria, Gruzja, Ukraina.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki