Putin: Rosja będzie zwlekać jak można najdłużej ze zniesieniem embarga

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył we wtorek, że Moskwa zamierza zwlekać najdłużej, jak to możliwe ze zniesieniem embarga na zachodnią żywność. Zastrzegł przy tym, że nie chodzi o kontrsankcje, lecz o ochronę własnego rynku.

Prezydent Rosji Władimir Putin
Prezydent Rosji Władimir Putin (fot. Mikhail Metzel / TASS)

"Będziemy przeciągać (zniesienie embarga - PAP), najdłużej, jak to możliwe" - powiedział szef państwa na posiedzeniu Ogólnorosyjskiego Frontu Narodowego (ONF), w odpowiedzi na pytanie dotyczące zniesienia kontrsankcji.

Putin oznajmił, że działania podjęte przez Rosję dotyczyły ograniczenia dostaw produktów rolnych w celu ochrony rynku krajowego. "Zrobiliśmy to świadomie i faktycznie wykorzystaliśmy te - nazwijmy to - krótkowzroczne decyzje, jakie zostały podjęte wobec naszego kraju ze strony naszych tak zwanych partnerów, którzy wprowadzili te sankcje" - powiedział rosyjski prezydent.

Ocenił, że "wszyscy producenci w kraju są zainteresowani, by ta sytuacja (embargo - PAP) trwała jak najdłużej".

7 sierpnia 2014 roku Rosja wprowadziła zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady i Norwegii. W roku 2015 restrykcje przedłużono do sierpnia roku 2016, a w czerwcu br. - do końca 2017 roku.

Unia Europejska wprowadziła sankcje gospodarcze wobec Rosji latem 2014 roku w związku z eskalacją konfliktu na wschodzie Ukrainy i wspieraniem przez Moskwę prorosyjskich rebeliantów. Restrykcje obejmują m.in. ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych i firm naftowych, ograniczenia sprzedaży zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ lm/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Mathny

Innymi slowy dam w kosc
Swoim
Brawo preZydent Rosjji

! Odpowiedz
2 9 ~hehehehehehe

Brawo Panie Putin! Bo przecież wiadomo że eksport winduje ceny dla krajowych konsumentów, a ja jako beneficjent najtańszej w promieniu 1000km żywności nie zamierzam płacić za nią więcej! Część żywności pochodzącej z UE jest dotowana, więc jeśli nie wysyłamy jej do Putina, automatycznie nie wysyłamy do niego pieniędzy z naszych podatków! Putin nie robi nic szczególnie dobrego dla świata, a tym bardziej dla Rosji, więc czemu miał by płacić za żywność mniej, a w zamian więcej wydawać na bomby? Podsumowując, Putin to nasz człowiek w Rosji, bo dzięki niemu wszyscy jako konsumenci mamy tańszą żywność i niższe podatki, a to że u nich jest drogo i nie mają kasy na bomby to... też chyba dobrze! Brawo Putin! ;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~rei

Kontrakt podpisany przez pożytecznego przyjaciela rosyjskich oligarchów premiera Pawlaka z PSL na rosyjski gaz za 5 lat wygada. Poczekamy...

! Odpowiedz
3 18 ~zez

Innymi słowy - gdy Zachód znowu poda sobie z Rosją ręcę to sankcje na np francuskie produkty rolne zostaną zniesione, ale na polskie już nie

! Odpowiedz
14 9 ~marek

Koj ma dwa końce,Polska też może zrezygnować z importu rosyjskiego gazu.

! Odpowiedz
6 6 ~StanRS odpowiada ~marek

Jesteś naiwny, żeby nie powiedzieć głupi.

! Odpowiedz
2 1 ~MacGawer odpowiada ~marek

Nie może bo kontrakt jamalski zobowiązuje nas do zapłacenia za ponad 8 mld m3 nawet jak go nie sprowadzimy (formuła take or pay). O nie, takiego prezentu Putin od nas nie dostanie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil